• Random Chess eller klassiskt schack?
  • Sinquefield Cup 2019
  • SM i Eskilstuna 2019
  • Tidigare...
KommenteraSchacksnack har inlett det nya året med en ny omröstning. Frågan gäller huruvida du föredrar Fischer Random, där pjäserna slumpas på den sista raden, eller om du föredrar europeiskt schack som det har spelats sedan 1500-talet och där det på förhand är bestämt att vit dam ska stå på ruta d1. Det förstnämnda alternativet har fördelen att kreativiteten ökar i spelöppningsfasen, medan det senare alternativet har för- eller nackdelar, beroende på hur man ser på det, i och med att man måste kunna och förstå en mängd spelöppningar och varianter. Rösta en gång på svarsalternativ 1 eller 2 i högerspalten nedan.









KommenteraDen sjunde upplagan av Sinquefield Cup börjar idag och nyheten för året är att tävlingen, som för övrigt är den starkaste i U.S.A, spelas med 12 deltagare istället för 10. I första ronden har vi dessa möten: Ding Liren-Wesley So, Levon Aronian-Maxime Vachier-Lagrave, Magnus Carlsen-Anish Giri, Ian Nepomniachtchi-Wiswanathan Anand, Hikaru Nakamura-Fabiano Caruana och Sergej Karjakin-Shakhrijar Mamedjarov. Carlsen är givetvis stor favorit och vill förstås revanschera sig efter att inte ha tagit de snabbare partierna, som spelades för några dagar sedan, på blodigt allvar. Det lär han dock göra denna gång om han inte ska förlora sitt anséende som världsmästare och undvika förödmjukande skriverier i norsk massmedia som inte riktigt förstår skillnaderna på blixtschack, snabbschack och klassiskt schack. Enligt Carlsen är det nämligen den sistnämnda spelformen som är den seriösaste. Sinquefield Cup saknar dock tyvärr dragserie vilket skulle ha lyft den spelformen ett steg i rätt riktning. Chris Bird är tävlingsledare









Läs de 3 kommentarernaIdag börjar Sverigemästarklassen sina tävlingar under SM i Eskilstuna. Lottningen i första ronden: GM Jonny Hector- GM Pontus Carlsson, FM Kaan Kücüksan-GM Axel Smith, IM Linus Johansson-GM Tiger Hillarp Persson, GM Pia Cramling-IM Rauan Sagit, GM Erik Blomqvist-IM Michael Wiedenkeller. SM-gruppen är både stark och öppen så vem helst kan ta hem segern. En farlig uppstickare som Kücüksan kan absolut inte räknas bort. Det var längesedan vi hade ett sådant jämnt SM och detta beror på att GM Nils Grandelius och GM Hans Tikkanen inte är med och kämpar om Sverigemästartiteln. Den förstnämnde har inte rosat SM-marknaden, som han borde, med tanke på sin super-GM-status, och Tikkanen är säkert mätt på SM-titlar och har andra prioriteringar. Mästar-Elit: FM Harald Lögdahl-IM Dan Cramling, FM Erik Malmstig-IM Tommy Andersson, IM Bengt Lindberg-Anders Wengholm, Joakim Nyander-FM Jung Min Seo, FM Tom Rydström-GM Thomas Ernst. Mitt stalltips är att Lindberg blir en tuff nöt för de övriga deltagarna att knäcka.









Läs de 8 kommentarernaEn svensk schackbok - Schackets mästare - I huvudet på Ulf Andersson - har äntligen skrivits om Ulf Anderssons makalösa bedrifter i schackvärlden. Glenn Ek på Sportförlaget i Västerås visade ett genuint intresse efter en förfrågan av författarna. Schack har de senaste årtiondena alltmer betraktats som en sport med den snabbare betänketiden så schack bör klassificeras även i det facket. Andra populära kategorier är annars spel, vetenskap eller konst. Frilansjournalisten och schackälskaren Robert Okpu har tillsammans med språkläraren och IM Thomas Engqvist arbetat med boken i ur och skur och den har sänts till tryckeriet och planeras att säljas under SM i Eskilstuna 5 juli. På Schack.se finns djupintervjuer med Okpu och Engqvist som var för sig ansvarat för biografi- respektive partidel. Det finns också en fotodel med fotografier som de flesta aldrig har sett tidigare. Boken bör alltså tilltala tre kategorier, de som gillar biografier, de som vill se Uffes angreppspartier med moderna, pedagogiska kommentarer och de som vill se de nya fotografierna. Den boken som saknats i den svenska schacklitteraturen har alltså äntligen skrivits....









Läs kommentarenEn av världens genom tiderna starkaste spelare, Ex-världsmästaren Vladimir Kramnik, 43 år, har på Tata Steel-turneringens hemsida meddelat att han avslutat sin professionella karriär. Bakgrunden är att han tycker han uppnått allt som kan uppnås som schackspelare och nu vill ägna sig åt att undervisa schack för barn. Han nämner att det han varit med om som schackspelare varit ovärderliga mänskliga erfarenheter. Vi som följt Kramniks schackkarriär och upplevt milstolpen i schackhistorien när han besegrade Kasparov år 2000, med remivapnet Berlinvarianten i Spanskt, får vara tacksamma och nöjda över alla de partierna han producerat ända fram tills nu och önska honom lycka till och all välgång med sina framtida projekt.









KommenteraAlingsås Schacksällskap fyller 100 år 2019 och som ett led i firandet kommer det att arrangeras en parturnering i Alingsås 4-5 maj. Idag - 26 januari - är det premiär för turneringshemsidan. Jonas Dahlgren









KommenteraDen 48:e upplagan av Rilton Cup har startat igång och som vanligt är det ett starkt startfält med hela 26 stormästare och 34 IM. Sammanlagt är det 161 deltagare i Rilton Cup. De övriga tävlingarna Rilton Elo och Rilton 1800 har 153 respektive 85 deltagare. Det höga deltagarantalet säger något om Rilton-tävlingarnas popularitet. Det är nog ingen nackdel att Rilton spelas i centrala Stockholm på Scandic Continental mittemot Centralstationen. Rilton-tävlingarna pågår traditionsenligt från och med idag 27 december till 5 januari med fridag på Nyårsdagen. Livesändningar kl. 15.00 (rond 5 och 9 kl. 12.00) med Fiona Steil-Antoni som värd flankerad av Harry Schüssler, Ulf Andersson och Jonathan Westerberg i nämnda ordning under separata dagar.









KommenteraIdag, annandag jul, onsdag, startar VM i snabbschack och blixt i Sankt Petersburg. Tävlingen benämns King Salman World Rapid Championship. Klädkoden innebär att man inte får ha jeans, t-shirt eller sneakers. Det blir ingen julledighet för de svenska deltagarna GM Pia Cramling, som deltar i damklassen, och GM Pontus Karlsson, deltagare i öppna klassen. Den sistnämnde har tränat med GM David Howell i London och är relativt förberedd mot bland andra storfavoriten GM Magnus Carlsen. Det går att följa spelet live beledsagad av det energiska tandemparet GM Evgenij Miroshnichenko och GM Peter Leko. Den sistnämnde är mest känd för att med en hårsmån missat VM-titeln i matchen mot Vladimir Kramnik 2004. Det går att följa partierna live på Chessbomb med Stockfish som tyst kommentator för den som föredrar det.









jul 17

Lars OA Hedlund fortsätter att ta en mängd proffsbilder för publicering åtföljande dag. Tryck på länken ”läs mer” för att se alla bilderna.

GM Nils Grandelius har efter rond 6 kopplat ett kraftigt grepp om SM 2015. Han har dock två svarta partier kvar mot exceptionellt tuffa motståndare. (Foto: Lars OA Hedlund)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Läs mer »



jul 17

100 hugade blixtspelare deltog i årets Blixt-SM och segrade gjorde GM Harry Schüssler (Sverigemästare 1976 och delad seger med Nils-Gustaf Renman 1978) som vann hela åtta raka partier innan han avslutade med en  remi i sista ronden och därmed hamnade på fenomenala 8.5 av 9 möjliga poäng. Överraskande (med tanke på att de långa partierna i SM-gruppen innebär ett helt annat speltempo) deltog förra årets Sverigemästare GM Daniel Semcensen och han blev tvåa med 7½ poäng. Den kompletta resultatlistan kan man se genom att först trycka ”resultatlistan” och sedan ”Blixt-SM”.

GM Harry Schüssler vann övertygande SM-blixten 2015. (Foto: Lars OA Hedlund)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GM Daniel Semcesen, 7.5 poäng. (Foto: Lars OA Hedlund)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Läs mer »



jul 17

Resultat från rond 6:

Pontus Carlsson, Eksjö SK (2451) – Pia Cramling, SK Team Viking (2512) 0-1

Erik Blomkvist, SK Rockaden (2487)  – Jonny Hector, Limhamns SK (2485) remi

Emanuel Berg, SK Team Viking (2533)  – Tiger Hillarp Persson, LASK (2563) 1-0

Daniel Semcesen, LASK (2437) – Hans Tikkanen, LASK (2529) remi

Nils Grandelius, Eksjö SK (2623)  – Axel Smith, Limhamns SK (2447) 1-0

Berg,Emanuel (2533) – Hillarp Persson, Tiger (2563) [B10]
SM i Sunne 2015 (6), 16.07.2015

1.e4 c6 2.Bc4

Vad är detta?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Berg kan ibland spela udda varianter mot Caro-Kann som exempelvis 2.Nf3 d5 3.exd5 cxd5 4.Ne5!? men detta? Det måste ha kommit som en chock för Hillarp Persson som försöker lura in Berg i ett spel som inte passar honom, till skillnad från Sicilianskt eller Det Moderna Försvaret. Vi har alltså psykologi från drag 1 för Hillarp Persson och psykologi från drag 2 för Berg. Vem kommer att dra längsta strået? 2…d5 3.Bb3 dxe4 4.Qh5 g6 5.Qh4 Lite aktivare än 5.Qe2 Nf6 6.f3 eller 6.Nc3 5…Nf6 6.Nc3 Bf5 7.f3 Det är alltså detta som är idén; att spela Morragambit på kungsflygeln, det vill säga Blackmar Diemer gambit. Genom att offra e- och f-bonden mot svarts d-bonde åtar sig vit att spela romantiskt schack. Det är ju värdefulla bönder som går förlorade till förmån för öppna linjer och diagonaler. Berg spelar på vinst till varje pris och kanske det inte passar Hillarp Persson riktigt att ta på sig försvararens roll då han gärna själv vill ha initiativet. Objektivt har svart redan utjämnat och kanske till och med står lite bättre. Denna gambit är inte riktigt rumsren i mästarkretsar. 7…exf3 Gambiten ska givetvis antas eftersom man senare kan använda sig av Capablancas/Maroczys metod och offra tillbaka materialet för positionella fördelar (= transformering) 8.Nxf3 Nbd7 9.d4 e6 10.0-0 h6 11..h3

Hur fortsätter svart?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11…Rg8 Det är typiskt för Hillarp Perssons spelstil att hela tiden spela på initiativet men en öppning som Caro-Kann kräver ett spel som bygger mer på soliditet och därför vore 11…Be7 att föredra med fördel. 12.Qe1 g5 Svart planerar att profitera på vits försvagning trots att svarts pjäser ännu inte är riktigt utvecklade. Det här är konkret schack. 13.Ne5? 13.Nxg5 hxg5 14.Rxf5 g4 15.h4 hade lett till ett komplicerat spel där det är hugget som stucket vem som står bäst. 13…Bg6? Det visas ingen respekt mot den centraliserade e5-springaren som svart konsekvent ignorerar. 13…Nxe5 14.dxe5 Qd4+ och springarcentralisering med 15…Ne4 hade gett vit stora problem. Varför tittar inte Hillarp Persson på sådana varianter? Obegripligt. 14.d5? 14.Nxg6 Rxg6 15.Ne2 följt av c2-c4  var riktigt med jämnt spel. 14…cxd5 Som sagt, springaren undviks konsekvent, exempelvis varianten 14…Nxe5 15.Qxe5 Bc5+ 16.Kh1 Nxd5 17.Nxd5 cxd5 18.Ba4+ Kf8 19.Qxe6 Kg7 15.Ba4 Bc5+ 16.Kh1 Kf8 17.Nxd7+ Det blev till slut Berg som självmant bytte sin aktiva springare mot svarts passiva. 17…Nxd7 18.Qxe6 Nb6 19.Bb3 Kg7 20.Qg4 Re8 21.Qf3 Re5 22.Bd2

Hur säkrar svart sin stora fördel?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

22…f5? En av käpphästarna, vilket också märktes i partiet mot Cramling, är att använda musketören på f-linjen. 22…Rc8 eller 22…Nc4 hade gett vit stora bekymmer. 23.Rae1 Rxe1 24.Rxe1 Kh7? Det var bättre att ge f5-bonden med 24…Bf7 25.Qxf5 Qf6 men Tiger är svag för just denna bonde. 25.Nxd5 Nxd5 26.Bxd5 Qd7 27.Bc3 Re8 28.Rd1 Qe7 29.Bxb7 f4 30.Bc6 Be4? 30…Rd8 var bättre även om svarts ställning är svår. 31.Bxe4+?! Enklare var 31.Qg4 med idén 31…Bxc6 32.Qf5+ Kg8 33.Qg6+ Kf8 34.Qxh6+ Kg8 35.Qh8+ Kf7 36.Qg7+ Ke6 37.Qg6+ Qf6 38.Qxf6# 31…Qxe4 32.Rd7+ Kg8

Vit drar och vinner!


 

 

 

 

 

 

 

 

33.Qxe4??  Häpnadsväckande men här spökade säkert tiden. 33.Qd1! var förstås riktigt med tanke på svarts obekväma kungsställning. Den näst bästa fortsättningen var det ganska övertygande 33.Rd8 Qxf3 34.Rxe8+ Kf7 35.gxf3 Kxe8 36.b4 33…Rxe4 Nu är det kamp igen. 34.Rd5 Bf2 35.Re5 Ra4 36.a3 Rc4 37.Re2 Bb6 38.Be1 38.Re7 Bf2 39.g4 fxg3 40.Kg2 är en starkare fortsättning då tornet låser ute den fientliga kungen. 38…Kf7 39.Bf2 Bxf2 40.Rxf2 Kg6 40…Re4 41.Kg1 Re1+ 42.Rf1 Re2 var nödvändigt för att hindra den vita kungen från att aktiveras. 41.Rd2 h5 De tre musketörerna avanceras. 42.Kg1 g4 43.Kf2 a5 44.c3 a4 45.Rd5 Re4 46.Ra5 Kh6 47.Rb5 Kg6 48.Ra5 48.Rb4 Kf5 49.h4! och svart kan inte undvika bondeförlust då han befinner sig i dragtvång. 48…Kh6 49.Rb5 Kg6 50.h4 Re3? 50…f3 var nödvändigt med goda remichanser. 51.Rb4 g3+ 52.Kf1 Kf5? Ett bättre motstånd erbjöd 52…Rd3. 53.Rxa4 Kg4 54.Rd4 Re8 55.a4 Rf8 56.Ke2 Re8+ 57.Kf1 Rf8 58.a5 Kxh4 59.a6 Kg4 60.a7 h4 61.Rb4 Ra8

Var är bästa rutan för vits torn?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

62.Rb7?? Tornet ska stå bakom fribonden, alltså 62.Ra4. Nu är det remi. Tornslutspel är svårt, utom möjligen för Rubinstein. 62…h3 63.Rg7+ Kf5?? Det var nödvändigt att samspela med bönderna: 63…Kh4 64.Th7+ Kg4 65.gxh3+ Kf3 är remi. 64.gxh3 Kf6 Kungen vandrar i ingemansland. 64…f3 bemöts ju med 65.Rxg3. 65.Rg4 Kf5 66.Rg7 Kf6 67.Rg4 Kf5 68.Kg2 Rd8 69.a8Q Rxa8 70.Kf3 Ra4 71.b4 Ra3 72.Rxf4+ 1-0 Berg fick visa sin skicklighet både i tornslutspel och med sina psykologiska preparationer. Starkt spelat och ett klart hot till Grandelius som Berg möter i den sista ronden med, ja just det, de vita pjäserna.

GM Emanuel Berg vann ett mycket fint kampparti mot GM Tiger Hillarp Persson med den mycket sällsynta varianten Hillbillyangreppet. Fräckt spelat! (Foto: Lars OA Hedlund)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rond 7 har följande möten med ställningen inom parentes. (Skojtipsen har gått ganska bra med i nuläget 5 rätt av 10 så vi fortsätter med dem. )

Jonny Hector, Limhamns SK (2485) (2.5) – Pontus Carlsson, Eksjö SK (2451) (1) (tips 1-0)

Pia Cramling, SK Team Viking (2512) (3) – Emanuel Berg, SK Team Viking (2533) (4.5) (tips 0-1)

Hans Tikkanen, LASK (2529) (2.5) – Erik Blomkvist, SK Rockaden (2487) (4) (tips 0-1)

Tiger Hillarp Persson, LASK (2563) (2) – Nils Grandelius, Eksjö SK (2623) (5.5) (tips 1-0)

Axel Smith, Limhamns SK (2447) (3) – Daniel Semcesen, LASK (2437) (2) (tips remi)

Svensk Livesändning 15.00

Spansk Livesändning (roterande bräden) 15.00