• Ny omröstning i högerspalten
  • SM i Uppsala 2025
  • Random Chess eller klassiskt schack?
  • Sinquefield Cup 2019
  • Tidigare...
Kommentera

Schacksnack har en ny omröstning längst upp i högerspalten. Frågan gäller huvuvida Gideon Ståhlberg, Ulf Andersson eller Nils Grandelius är att betraktas som Sveriges genom tiderna starkaste schackspelare. Det finns ju lite olika måttstockar att beräkna detta genom till exempel ratingprestationer, hårt motstånd över tid eller hur vederbörande har bidraget till schackets utveckling. Beroende på perspektiv och hur insatt man är i denna komplexa fråga kan svaren skifta. Vad säger Schacksnacks läsare?











Kommentera

Sverigemästarklassen och övriga grupper arrangeras i Uppsala 27 juni - 6 juli. Tio spelare kämpar om Sverigemästartiteln och dessa är i ratingordning: GM Platon Galperin, IM Isak Storme, IM Jung Min Seo, GM Erik Blomqvist, IM Martin Lokander, GM Tiger Hillarp Persson., IM Milton Pantzar, IM Hampus Sörensen GM Jonny Hector och IM Axel Falkevall. SM-gruppen är i år stark och öppen så nästan vem helst kan ta hem segern men det skulle inte vara osannolikt om GM Jonny Hector avgår med segern. I SM-sammanhang brukar gedigen erfarenhet väga mycket tyngre än tillfälliga ratingtoppar. Mästar-Elit: IM Michael Wiedenkeller, IM Ludvig Carlsson, IM William Olsson, FM Eric Thörn, IM Tommy Andersson, IM Bengt Lindberg, FM Joar Östlund, FM Alexander Ström-Engdahl, Andreas Landgren och Harald Ljung. Mitt stalltips är att FM Joar Östlund som är en starkt utvecklande spelare kommer att avancera till Sverigemästarklassen.











KommenteraSchacksnack har inlett det nya året med en ny omröstning. Frågan gäller huruvida du föredrar Fischer Random, där pjäserna slumpas på den sista raden, eller om du föredrar europeiskt schack som det har spelats sedan 1500-talet och där det på förhand är bestämt att vit dam ska stå på ruta d1. Det förstnämnda alternativet har fördelen att kreativiteten ökar i spelöppningsfasen, medan det senare alternativet har för- eller nackdelar, beroende på hur man ser på det, i och med att man måste kunna och förstå en mängd spelöppningar och varianter. Rösta en gång på svarsalternativ 1 eller 2 i högerspalten nedan.









KommenteraDen sjunde upplagan av Sinquefield Cup börjar idag och nyheten för året är att tävlingen, som för övrigt är den starkaste i U.S.A, spelas med 12 deltagare istället för 10. I första ronden har vi dessa möten: Ding Liren-Wesley So, Levon Aronian-Maxime Vachier-Lagrave, Magnus Carlsen-Anish Giri, Ian Nepomniachtchi-Wiswanathan Anand, Hikaru Nakamura-Fabiano Caruana och Sergej Karjakin-Shakhrijar Mamedjarov. Carlsen är givetvis stor favorit och vill förstås revanschera sig efter att inte ha tagit de snabbare partierna, som spelades för några dagar sedan, på blodigt allvar. Det lär han dock göra denna gång om han inte ska förlora sitt anséende som världsmästare och undvika förödmjukande skriverier i norsk massmedia som inte riktigt förstår skillnaderna på blixtschack, snabbschack och klassiskt schack. Enligt Carlsen är det nämligen den sistnämnda spelformen som är den seriösaste. Sinquefield Cup saknar dock tyvärr dragserie vilket skulle ha lyft den spelformen ett steg i rätt riktning. Chris Bird är tävlingsledare









Läs de 3 kommentarernaIdag börjar Sverigemästarklassen sina tävlingar under SM i Eskilstuna. Lottningen i första ronden: GM Jonny Hector- GM Pontus Carlsson, FM Kaan Kücüksan-GM Axel Smith, IM Linus Johansson-GM Tiger Hillarp Persson, GM Pia Cramling-IM Rauan Sagit, GM Erik Blomqvist-IM Michael Wiedenkeller. SM-gruppen är både stark och öppen så vem helst kan ta hem segern. En farlig uppstickare som Kücüksan kan absolut inte räknas bort. Det var längesedan vi hade ett sådant jämnt SM och detta beror på att GM Nils Grandelius och GM Hans Tikkanen inte är med och kämpar om Sverigemästartiteln. Den förstnämnde har inte rosat SM-marknaden, som han borde, med tanke på sin super-GM-status, och Tikkanen är säkert mätt på SM-titlar och har andra prioriteringar. Mästar-Elit: FM Harald Lögdahl-IM Dan Cramling, FM Erik Malmstig-IM Tommy Andersson, IM Bengt Lindberg-Anders Wengholm, Joakim Nyander-FM Jung Min Seo, FM Tom Rydström-GM Thomas Ernst. Mitt stalltips är att Lindberg blir en tuff nöt för de övriga deltagarna att knäcka.









Läs de 8 kommentarernaEn svensk schackbok - Schackets mästare - I huvudet på Ulf Andersson - har äntligen skrivits om Ulf Anderssons makalösa bedrifter i schackvärlden. Glenn Ek på Sportförlaget i Västerås visade ett genuint intresse efter en förfrågan av författarna. Schack har de senaste årtiondena alltmer betraktats som en sport med den snabbare betänketiden så schack bör klassificeras även i det facket. Andra populära kategorier är annars spel, vetenskap eller konst. Frilansjournalisten och schackälskaren Robert Okpu har tillsammans med språkläraren och IM Thomas Engqvist arbetat med boken i ur och skur och den har sänts till tryckeriet och planeras att säljas under SM i Eskilstuna 5 juli. På Schack.se finns djupintervjuer med Okpu och Engqvist som var för sig ansvarat för biografi- respektive partidel. Det finns också en fotodel med fotografier som de flesta aldrig har sett tidigare. Boken bör alltså tilltala tre kategorier, de som gillar biografier, de som vill se Uffes angreppspartier med moderna, pedagogiska kommentarer och de som vill se de nya fotografierna. Den boken som saknats i den svenska schacklitteraturen har alltså äntligen skrivits....









Läs kommentarenEn av världens genom tiderna starkaste spelare, Ex-världsmästaren Vladimir Kramnik, 43 år, har på Tata Steel-turneringens hemsida meddelat att han avslutat sin professionella karriär. Bakgrunden är att han tycker han uppnått allt som kan uppnås som schackspelare och nu vill ägna sig åt att undervisa schack för barn. Han nämner att det han varit med om som schackspelare varit ovärderliga mänskliga erfarenheter. Vi som följt Kramniks schackkarriär och upplevt milstolpen i schackhistorien när han besegrade Kasparov år 2000, med remivapnet Berlinvarianten i Spanskt, får vara tacksamma och nöjda över alla de partierna han producerat ända fram tills nu och önska honom lycka till och all välgång med sina framtida projekt.









KommenteraAlingsås Schacksällskap fyller 100 år 2019 och som ett led i firandet kommer det att arrangeras en parturnering i Alingsås 4-5 maj. Idag - 26 januari - är det premiär för turneringshemsidan. Jonas Dahlgren









jan 17

corus 2010b

Tyvärr förlorade IM Nils Grandelius i rond två i CORUS Chess 2010 i GM-C mot holländare FM Stefan Kuipers. Mer om detta kommer så småningom när Axel Smiths rapport från Holland kommer. Det amerikanska superlöftet GM Ray Robson har öppnat turneringen förtroendegivande och leder ensam efter två vinster.

I GM-A har GM Alexei Shirov vunnit de inledande ronderna och är nu ensam i topp på maximala två poäng. Men det är ett gäng hungriga vargar han har som förföljare. Inte minst GM Magnus Carlsen som vann i dag.

Även I GM-B där finländare GM Tomi Nybäck huserar finns det en spelare med två poäng och det är hemmasonen GM Anish Giri.  


GM-A, GM-B och GM-C.
Klicka på resultatet för partiet.
Håll markören stilla över resultatet för information.








jan 17

Polen statsvapen

Med 17 stormästare och 6 IM bland de 28 deltagarna var Polska mästerskapet 2010 en stark turnering. GM Radoslaw Wojtaszek enda förlust i turneringen mot GM Bartosz Socko gjorde att GM Mateusz Bartel kunde pressa sig förbi på upploppet och bli mästare med en halv poängs marginal. Efter dessa följde en grupp på sex spelare med 5½ poäng och högst upp av dessa placerade sig GM Marcin Dziuba.

Klicka på resultatet för partiet
Håll markören stilla över resultatet för information




jan 17

Stefan Winge mot VM-guld!?

Denna gång tog det lång tid innan Stefan Winge bestämde sig för sitt drag – 80. Lg3 – i VM-partiet i korr mot  Guillermo Toro men partiet är ju inne i ett känsligt läge. 





jan 17

corus 2010b 

Vinst i första ronden.
”Alltid skönt att starta med en vinst”, var Nils Grandelius kommentar efter partiet igår. Det låter kanske inte så djupsinnigt, men det är nog viktigare än man tror. Ligger man i toppen av turneringen godtas plötsligt ens remianbud även i skakiga ställningar, och motståndaren spelar med lite större försiktighet. Detta gäller framförallt de svagare spelarna, om man som lågrankad förlorar två partier i början av en bergerturnering ska plötsligt alla försöka slå en.

När regeln om partiförlust för sen ankomst infördes var syftet att inte sponsorerna skulle tycka att det var oseriöst med deltagarna som inte var på plats när det startade. Påföljden med partiförlust var dock inte alls i proportion till brottet. Utöver det i högsta grad oseriösa intryck som walk over-förluster ger finns det ytterligare en anledning att det straffet är helt fel: det går inte att överklaga. I en demokrati skall man alltid ha öppet för möjligheten att brottslingen är oskyldig. Då behövs ett straff som man kan kompensera i efterhand. Man kan ju faktiskt tänka sig en godtagbar ursäkt till att någon kommer sent. Partiförlust är dock praktiskt omöjligt för arrangören att kompensera i efterhand.

I Corus har arrangören insett att partiförlust är en absurd påföljd. Här får spelarna istället böter när de kommer för sent, vilket regleras av kontraktet som skrevs under när de blev inbjudna. Detsamma gäller om spelarna inte närvarar vid presskonferenser. Det verkar vara en förnuftig metod, med möjlighet att överklaga. Corus lyckas också ge ett synnerligen proffsigt intryck!

Corus rond 1.
IM Mariya Muzychuk – IM Nils Grandelius 0-1.




jan 17

GM Ulf Andersson 2010Schacksnack har tidigare skrivit om GM Ulf Anderssons deltagande i de XXXV Abierto de Ajedrez Ciudad i Spanien. Efter nio ronder delade han placeringen 24-46 bland 215 deltagare. Segrade gjorde GM Renier Igarza Vazques, ESP (2560), på sju poäng. De övriga på prispallen hade samma poäng och det var st0rmästarna Hicham Hamdouchi, FRA (2601), och Vinay Bhat, USA (2540).



jan 17

Partiet spelades i Tyskland 1987 och han som vann hette Schmidt och hans motståndare Cornil.