• Ny omröstning i högerspalten
  • SM i Uppsala 2025
  • Random Chess eller klassiskt schack?
  • Sinquefield Cup 2019
  • Tidigare...
Kommentera

Schacksnack har en ny omröstning längst upp i högerspalten. Frågan gäller huvuvida Gideon Ståhlberg, Ulf Andersson eller Nils Grandelius är att betraktas som Sveriges genom tiderna starkaste schackspelare. Det finns ju lite olika måttstockar att beräkna detta genom till exempel ratingprestationer, hårt motstånd över tid eller hur vederbörande har bidraget till schackets utveckling. Beroende på perspektiv och hur insatt man är i denna komplexa fråga kan svaren skifta. Vad säger Schacksnacks läsare?











Kommentera

Sverigemästarklassen och övriga grupper arrangeras i Uppsala 27 juni - 6 juli. Tio spelare kämpar om Sverigemästartiteln och dessa är i ratingordning: GM Platon Galperin, IM Isak Storme, IM Jung Min Seo, GM Erik Blomqvist, IM Martin Lokander, GM Tiger Hillarp Persson., IM Milton Pantzar, IM Hampus Sörensen GM Jonny Hector och IM Axel Falkevall. SM-gruppen är i år stark och öppen så nästan vem helst kan ta hem segern men det skulle inte vara osannolikt om GM Jonny Hector avgår med segern. I SM-sammanhang brukar gedigen erfarenhet väga mycket tyngre än tillfälliga ratingtoppar. Mästar-Elit: IM Michael Wiedenkeller, IM Ludvig Carlsson, IM William Olsson, FM Eric Thörn, IM Tommy Andersson, IM Bengt Lindberg, FM Joar Östlund, FM Alexander Ström-Engdahl, Andreas Landgren och Harald Ljung. Mitt stalltips är att FM Joar Östlund som är en starkt utvecklande spelare kommer att avancera till Sverigemästarklassen.











KommenteraSchacksnack har inlett det nya året med en ny omröstning. Frågan gäller huruvida du föredrar Fischer Random, där pjäserna slumpas på den sista raden, eller om du föredrar europeiskt schack som det har spelats sedan 1500-talet och där det på förhand är bestämt att vit dam ska stå på ruta d1. Det förstnämnda alternativet har fördelen att kreativiteten ökar i spelöppningsfasen, medan det senare alternativet har för- eller nackdelar, beroende på hur man ser på det, i och med att man måste kunna och förstå en mängd spelöppningar och varianter. Rösta en gång på svarsalternativ 1 eller 2 i högerspalten nedan.









KommenteraDen sjunde upplagan av Sinquefield Cup börjar idag och nyheten för året är att tävlingen, som för övrigt är den starkaste i U.S.A, spelas med 12 deltagare istället för 10. I första ronden har vi dessa möten: Ding Liren-Wesley So, Levon Aronian-Maxime Vachier-Lagrave, Magnus Carlsen-Anish Giri, Ian Nepomniachtchi-Wiswanathan Anand, Hikaru Nakamura-Fabiano Caruana och Sergej Karjakin-Shakhrijar Mamedjarov. Carlsen är givetvis stor favorit och vill förstås revanschera sig efter att inte ha tagit de snabbare partierna, som spelades för några dagar sedan, på blodigt allvar. Det lär han dock göra denna gång om han inte ska förlora sitt anséende som världsmästare och undvika förödmjukande skriverier i norsk massmedia som inte riktigt förstår skillnaderna på blixtschack, snabbschack och klassiskt schack. Enligt Carlsen är det nämligen den sistnämnda spelformen som är den seriösaste. Sinquefield Cup saknar dock tyvärr dragserie vilket skulle ha lyft den spelformen ett steg i rätt riktning. Chris Bird är tävlingsledare









Läs de 3 kommentarernaIdag börjar Sverigemästarklassen sina tävlingar under SM i Eskilstuna. Lottningen i första ronden: GM Jonny Hector- GM Pontus Carlsson, FM Kaan Kücüksan-GM Axel Smith, IM Linus Johansson-GM Tiger Hillarp Persson, GM Pia Cramling-IM Rauan Sagit, GM Erik Blomqvist-IM Michael Wiedenkeller. SM-gruppen är både stark och öppen så vem helst kan ta hem segern. En farlig uppstickare som Kücüksan kan absolut inte räknas bort. Det var längesedan vi hade ett sådant jämnt SM och detta beror på att GM Nils Grandelius och GM Hans Tikkanen inte är med och kämpar om Sverigemästartiteln. Den förstnämnde har inte rosat SM-marknaden, som han borde, med tanke på sin super-GM-status, och Tikkanen är säkert mätt på SM-titlar och har andra prioriteringar. Mästar-Elit: FM Harald Lögdahl-IM Dan Cramling, FM Erik Malmstig-IM Tommy Andersson, IM Bengt Lindberg-Anders Wengholm, Joakim Nyander-FM Jung Min Seo, FM Tom Rydström-GM Thomas Ernst. Mitt stalltips är att Lindberg blir en tuff nöt för de övriga deltagarna att knäcka.









Läs de 8 kommentarernaEn svensk schackbok - Schackets mästare - I huvudet på Ulf Andersson - har äntligen skrivits om Ulf Anderssons makalösa bedrifter i schackvärlden. Glenn Ek på Sportförlaget i Västerås visade ett genuint intresse efter en förfrågan av författarna. Schack har de senaste årtiondena alltmer betraktats som en sport med den snabbare betänketiden så schack bör klassificeras även i det facket. Andra populära kategorier är annars spel, vetenskap eller konst. Frilansjournalisten och schackälskaren Robert Okpu har tillsammans med språkläraren och IM Thomas Engqvist arbetat med boken i ur och skur och den har sänts till tryckeriet och planeras att säljas under SM i Eskilstuna 5 juli. På Schack.se finns djupintervjuer med Okpu och Engqvist som var för sig ansvarat för biografi- respektive partidel. Det finns också en fotodel med fotografier som de flesta aldrig har sett tidigare. Boken bör alltså tilltala tre kategorier, de som gillar biografier, de som vill se Uffes angreppspartier med moderna, pedagogiska kommentarer och de som vill se de nya fotografierna. Den boken som saknats i den svenska schacklitteraturen har alltså äntligen skrivits....









Läs kommentarenEn av världens genom tiderna starkaste spelare, Ex-världsmästaren Vladimir Kramnik, 43 år, har på Tata Steel-turneringens hemsida meddelat att han avslutat sin professionella karriär. Bakgrunden är att han tycker han uppnått allt som kan uppnås som schackspelare och nu vill ägna sig åt att undervisa schack för barn. Han nämner att det han varit med om som schackspelare varit ovärderliga mänskliga erfarenheter. Vi som följt Kramniks schackkarriär och upplevt milstolpen i schackhistorien när han besegrade Kasparov år 2000, med remivapnet Berlinvarianten i Spanskt, får vara tacksamma och nöjda över alla de partierna han producerat ända fram tills nu och önska honom lycka till och all välgång med sina framtida projekt.









KommenteraAlingsås Schacksällskap fyller 100 år 2019 och som ett led i firandet kommer det att arrangeras en parturnering i Alingsås 4-5 maj. Idag - 26 januari - är det premiär för turneringshemsidan. Jonas Dahlgren









okt 04

Lag-DM i blixt gick på Schacksalongerna idag lördag 12.00-17.30. Tävlingen var öppen för klubblag med sex spelare och en reserv och spelades i sju dubbelronder med en final. Alla lag gick till finalspel och i toppen besegrade Kungstornet SK Rockaden och vann därmed hela lagtävlingen. Fotografen Lars OA Hedlund bevakade turneringen och tog 21 fina bilder som läsaren kan ta del av här nedan.

Det segrande laget Kungstornet vann Lag-DM i blixt. Från höger Kaj Engström, Anders Larsson, Fredrik Andersson, IM Patrik Lyrberg, Oscar von Bahr, Johan Henriksson och Mårten Aronsson. (Foto: Lars OA Hedlund)


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lag-DM i blixt spelade i Schacksalongerna 4 sep. (Foto: Lars OA Hedlund)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jonas Sandbom var turneringsledare. (Foto: Lars OA Hedlund)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Läs mer »



okt 04

Resultat från FIDE Grand Prix Baku i rond 2:

Rustam Kasimdzhanov (2706) – Tejmour Radjabov (2726) remi

Peter Svidler (2732) – Shakhrijar Mamedjarov (2764) 1-0

Dmitrij Andrejkin (2722) – Hikaru Nakamura (2764) 0-1

Fabiano Caruana (2844) Boris Gelfand (2748) remi

Sergej Karjakin (2767) – Alexander Grischuk (2797) remi

Leinier, Perez Dominguez (2751) – Evgenij Tomashevskij (2701) remi


Grischuk,Alexander (2797) – Karjakin,Sergej (2767)
(2), Grand Prix, Baku 03.10.2014

Vit vid draget vinner!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

32.Rdf1? Här missade Grischuk vinsten med det vackra datordraget 32.Bf8!! som lämnar plats för springaren till h6. Hotet är 33.Nh6# Det finns ingen räddning för svart eftersom 32…Qxf8 (32…Nxf8 33.Nh6+ Kg7 34.Rdf1 är totalslut) bemöts med 33.Nh6+ Qxh6 34.Qxh6 och vit vinner med sin materiella övervikt. Efter det mindre exakta textdraget lyckades Karjakin föra partiet till remi efter 32…Rd3 33.Qxb6 Qc6 34.Qf2 Qe8? Nödvändigt var 34…Rf3 35.Nf6? (35.Nb5 med hotet 36.Nd6 vinner) 35…Bxf6 36.Rxf6 Rf3 efter 47 drag.

Andrahandsfavoriten GM Alexander Grischuk, Ryssland (2797) (sittande längst till vänster) missade ett klurigt vinstdrag i den andra ronden mot GM Sergej Karjakin, Ryssland (2767) (Foto: Thomas Engqvist, Bilbao 2014)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

På lördag kl. 12.00 har vi i rond 3 följande möten:

Evgenij Tomashevskij (2701) – Rustam Kasimdzhanov (2706)

Sergej Karjakin (2767) – Leinier, Perez Dominguez (2751)

Boris Gelfand (2748) – Alexander Grischuk (2797)

Hikaru Nakamura (2764) – Fabiano Caruana (2844)

Shakhrijar Mamedjarov (2764) – Dmitrij Andrejkin (2722)

Tejmour Radjabov (2726) – Peter Svidler (2732)

Mer information samt livesändning kl. 12.00 finns på turneringshemsidan.