• Ny omröstning i högerspalten
  • SM i Uppsala 2025
  • Random Chess eller klassiskt schack?
  • Sinquefield Cup 2019
  • Tidigare...
Kommentera

Schacksnack har en ny omröstning längst upp i högerspalten. Frågan gäller huvuvida Gideon Ståhlberg, Ulf Andersson eller Nils Grandelius är att betraktas som Sveriges genom tiderna starkaste schackspelare. Det finns ju lite olika måttstockar att beräkna detta genom till exempel ratingprestationer, hårt motstånd över tid eller hur vederbörande har bidraget till schackets utveckling. Beroende på perspektiv och hur insatt man är i denna komplexa fråga kan svaren skifta. Vad säger Schacksnacks läsare?











Kommentera

Sverigemästarklassen och övriga grupper arrangeras i Uppsala 27 juni - 6 juli. Tio spelare kämpar om Sverigemästartiteln och dessa är i ratingordning: GM Platon Galperin, IM Isak Storme, IM Jung Min Seo, GM Erik Blomqvist, IM Martin Lokander, GM Tiger Hillarp Persson., IM Milton Pantzar, IM Hampus Sörensen GM Jonny Hector och IM Axel Falkevall. SM-gruppen är i år stark och öppen så nästan vem helst kan ta hem segern men det skulle inte vara osannolikt om GM Jonny Hector avgår med segern. I SM-sammanhang brukar gedigen erfarenhet väga mycket tyngre än tillfälliga ratingtoppar. Mästar-Elit: IM Michael Wiedenkeller, IM Ludvig Carlsson, IM William Olsson, FM Eric Thörn, IM Tommy Andersson, IM Bengt Lindberg, FM Joar Östlund, FM Alexander Ström-Engdahl, Andreas Landgren och Harald Ljung. Mitt stalltips är att FM Joar Östlund som är en starkt utvecklande spelare kommer att avancera till Sverigemästarklassen.











KommenteraSchacksnack har inlett det nya året med en ny omröstning. Frågan gäller huruvida du föredrar Fischer Random, där pjäserna slumpas på den sista raden, eller om du föredrar europeiskt schack som det har spelats sedan 1500-talet och där det på förhand är bestämt att vit dam ska stå på ruta d1. Det förstnämnda alternativet har fördelen att kreativiteten ökar i spelöppningsfasen, medan det senare alternativet har för- eller nackdelar, beroende på hur man ser på det, i och med att man måste kunna och förstå en mängd spelöppningar och varianter. Rösta en gång på svarsalternativ 1 eller 2 i högerspalten nedan.









KommenteraDen sjunde upplagan av Sinquefield Cup börjar idag och nyheten för året är att tävlingen, som för övrigt är den starkaste i U.S.A, spelas med 12 deltagare istället för 10. I första ronden har vi dessa möten: Ding Liren-Wesley So, Levon Aronian-Maxime Vachier-Lagrave, Magnus Carlsen-Anish Giri, Ian Nepomniachtchi-Wiswanathan Anand, Hikaru Nakamura-Fabiano Caruana och Sergej Karjakin-Shakhrijar Mamedjarov. Carlsen är givetvis stor favorit och vill förstås revanschera sig efter att inte ha tagit de snabbare partierna, som spelades för några dagar sedan, på blodigt allvar. Det lär han dock göra denna gång om han inte ska förlora sitt anséende som världsmästare och undvika förödmjukande skriverier i norsk massmedia som inte riktigt förstår skillnaderna på blixtschack, snabbschack och klassiskt schack. Enligt Carlsen är det nämligen den sistnämnda spelformen som är den seriösaste. Sinquefield Cup saknar dock tyvärr dragserie vilket skulle ha lyft den spelformen ett steg i rätt riktning. Chris Bird är tävlingsledare









Läs de 3 kommentarernaIdag börjar Sverigemästarklassen sina tävlingar under SM i Eskilstuna. Lottningen i första ronden: GM Jonny Hector- GM Pontus Carlsson, FM Kaan Kücüksan-GM Axel Smith, IM Linus Johansson-GM Tiger Hillarp Persson, GM Pia Cramling-IM Rauan Sagit, GM Erik Blomqvist-IM Michael Wiedenkeller. SM-gruppen är både stark och öppen så vem helst kan ta hem segern. En farlig uppstickare som Kücüksan kan absolut inte räknas bort. Det var längesedan vi hade ett sådant jämnt SM och detta beror på att GM Nils Grandelius och GM Hans Tikkanen inte är med och kämpar om Sverigemästartiteln. Den förstnämnde har inte rosat SM-marknaden, som han borde, med tanke på sin super-GM-status, och Tikkanen är säkert mätt på SM-titlar och har andra prioriteringar. Mästar-Elit: FM Harald Lögdahl-IM Dan Cramling, FM Erik Malmstig-IM Tommy Andersson, IM Bengt Lindberg-Anders Wengholm, Joakim Nyander-FM Jung Min Seo, FM Tom Rydström-GM Thomas Ernst. Mitt stalltips är att Lindberg blir en tuff nöt för de övriga deltagarna att knäcka.









Läs de 8 kommentarernaEn svensk schackbok - Schackets mästare - I huvudet på Ulf Andersson - har äntligen skrivits om Ulf Anderssons makalösa bedrifter i schackvärlden. Glenn Ek på Sportförlaget i Västerås visade ett genuint intresse efter en förfrågan av författarna. Schack har de senaste årtiondena alltmer betraktats som en sport med den snabbare betänketiden så schack bör klassificeras även i det facket. Andra populära kategorier är annars spel, vetenskap eller konst. Frilansjournalisten och schackälskaren Robert Okpu har tillsammans med språkläraren och IM Thomas Engqvist arbetat med boken i ur och skur och den har sänts till tryckeriet och planeras att säljas under SM i Eskilstuna 5 juli. På Schack.se finns djupintervjuer med Okpu och Engqvist som var för sig ansvarat för biografi- respektive partidel. Det finns också en fotodel med fotografier som de flesta aldrig har sett tidigare. Boken bör alltså tilltala tre kategorier, de som gillar biografier, de som vill se Uffes angreppspartier med moderna, pedagogiska kommentarer och de som vill se de nya fotografierna. Den boken som saknats i den svenska schacklitteraturen har alltså äntligen skrivits....









Läs kommentarenEn av världens genom tiderna starkaste spelare, Ex-världsmästaren Vladimir Kramnik, 43 år, har på Tata Steel-turneringens hemsida meddelat att han avslutat sin professionella karriär. Bakgrunden är att han tycker han uppnått allt som kan uppnås som schackspelare och nu vill ägna sig åt att undervisa schack för barn. Han nämner att det han varit med om som schackspelare varit ovärderliga mänskliga erfarenheter. Vi som följt Kramniks schackkarriär och upplevt milstolpen i schackhistorien när han besegrade Kasparov år 2000, med remivapnet Berlinvarianten i Spanskt, får vara tacksamma och nöjda över alla de partierna han producerat ända fram tills nu och önska honom lycka till och all välgång med sina framtida projekt.









KommenteraAlingsås Schacksällskap fyller 100 år 2019 och som ett led i firandet kommer det att arrangeras en parturnering i Alingsås 4-5 maj. Idag - 26 januari - är det premiär för turneringshemsidan. Jonas Dahlgren









jan 04
Erik Blomqvist har chansen att ta ett viktigt steg. (Foto: Lars OA Hedlund)

Om Erik Blomqvist spelar remi i sista ronden så tar han sin tredje GM-norm. Därmed är han nästan framme vid stormästartiteln: Hans Elo-rating behöver nå upp till 2500 (just nu har han 2448).

Fast det kan bli svårt: Han spelar svart mot Shimanov.

Om/när Blomqvist erövrar stormästartiteln så blir han den förste Rockadenspelaren som både blir GM och haft sin karriär i klubben.



jan 04

Den stolte vinnaren i Rilton Open. (Foto: Lars OA Hedlund)

Västeråsaren Karvan Awat vann Rilton Open med 6½ poäng.



jan 04
Karvan Awat (vit) mot Adrian Ekenstierna. En av dem kommer att vinna Rilton Open. (Foto: Lars OA Hedlund)

UPPDATERAT: Den näst sista ( 8:e) ronden i Rilton Cup och Rilton Elo avverkades i dag . I toppen av Cupen klarnade tätstriden något. Ilya Smirin spelade vit och var pressad att vinna mot Shimanov. Det blev ett franskt parti, Winaver-varianten som den numera ofta kallas. Smirin satsade på ett kungsangrepp med bondestorm mot Shimanovs korta rockad. Uffe Andersson menade att Shimanov inbjöd till dessa svårigheter genom att  inte rockera långt eller stanna i centrum med kungen.
Det blev ett publikparti där Smirins angrepp till slut slog igenom. Shimanov fick notera sin första nolla på två Riltonturneringar. Parallellt med detta parti pressade Krasenkow sakta ned estlandsryssen Volodin som gav upp i  44:e draget. En följd av detta är att Smirin och Krasenkow gick upp till gemensam ledning på 6.5 poäng inför sista ronden.

IM Erik Blomqvist har visat bäst form av svenskarna i denna turnering. I dag fällde han ännu en stormästare, ryssen Ulibin i ett holländskt parti där ryssen nog misskötte en Stonewall-uppställning enligt Ulf Andersson. I sista ronden möter Blomqvist Shimanov, och en remi räcker för en tredje GM-norm. Blomqvist och Shimanov har 6 poäng som de delar med Sipilä, L`Ami och Rombaldoni. L`Ami vann mot Pia Cramling och Sipilä besegrade en av förhandsfavoriterna Bartosz Socko. För Sipilä kan också en GM-titel vara inom räckhåll.

I sista ronden möts Smirin och L`Ami och Krasenkow och Rombaldoni. Ratingmässigt har Krasenkow den lättare uppgiften, men de internationella mästarna har tagit åtskilliga stormästarskalper i årets Riltonturnering.

Före sista ronden i Rilton Elo leder Gabriel Boström på 7 poäng. Delad 2-3 plats har Johan Salomon och Everth Guerrero på 6.5.
Rilton Open avslutades i dag och vanns av Karvan Awat på 6.5 poäng av 7 möjliga.

Idag spelades den åttonde ronden i Rilton Cup och Elo, samt den sjunde ronden i Rilton Open.

Fullständig statistik för samtliga grupper – Cup, Elo och Open – finns på Chess-Results. Det är direktsändning och den startade klockan 15.00.

Betänketiden är 40 drag på 90 minuter, därefter 30 minuter för resten av partiet plus 30 sekunders tillägg från drag 1.

live
Hemsida


Partierna från rond 7.



Rond 4-6.



Rond 1-3.



jan 04

Det är klart att fyra av deltagarna i Snabbschacks-SM för damer (som ordnas av Solna Schacksällskap) även spelat i damlandslaget. Det blir live-sändning av partierna från förstabordet och kanske även andrabordet. Bästa junior får ett bokpris som sponsras till 50 % av Schackhandeln.



jan 04

GM David Navara

Det har hänt mycket med Schacksnack så det har inte publicerats så många partislut den senaste tiden. GM David Navara från Tjeckien och kubanen GM Lázaro Bruzon stötte på varandra i den dubbelrondiga Capablanca Memorial i Havanna 2011 och denna gång vann Navara precis som det andra i turneringen.

Samtliga 1392 partislut som publicerats på Schacksnack finns i högerspalten under ”Klarar du denna?”. De kommer fram slumpvis när du trycker fram ett nytt.

Schacknyheter från omvärlden.
Nyheter från Dagens Nyheter och SVT.