• Ny omröstning i högerspalten
  • SM i Uppsala 2025
  • Random Chess eller klassiskt schack?
  • Sinquefield Cup 2019
  • Tidigare...
Kommentera

Schacksnack har en ny omröstning längst upp i högerspalten. Frågan gäller huvuvida Gideon Ståhlberg, Ulf Andersson eller Nils Grandelius är att betraktas som Sveriges genom tiderna starkaste schackspelare. Det finns ju lite olika måttstockar att beräkna detta genom till exempel ratingprestationer, hårt motstånd över tid eller hur vederbörande har bidraget till schackets utveckling. Beroende på perspektiv och hur insatt man är i denna komplexa fråga kan svaren skifta. Vad säger Schacksnacks läsare?











Kommentera

Sverigemästarklassen och övriga grupper arrangeras i Uppsala 27 juni - 6 juli. Tio spelare kämpar om Sverigemästartiteln och dessa är i ratingordning: GM Platon Galperin, IM Isak Storme, IM Jung Min Seo, GM Erik Blomqvist, IM Martin Lokander, GM Tiger Hillarp Persson., IM Milton Pantzar, IM Hampus Sörensen GM Jonny Hector och IM Axel Falkevall. SM-gruppen är i år stark och öppen så nästan vem helst kan ta hem segern men det skulle inte vara osannolikt om GM Jonny Hector avgår med segern. I SM-sammanhang brukar gedigen erfarenhet väga mycket tyngre än tillfälliga ratingtoppar. Mästar-Elit: IM Michael Wiedenkeller, IM Ludvig Carlsson, IM William Olsson, FM Eric Thörn, IM Tommy Andersson, IM Bengt Lindberg, FM Joar Östlund, FM Alexander Ström-Engdahl, Andreas Landgren och Harald Ljung. Mitt stalltips är att FM Joar Östlund som är en starkt utvecklande spelare kommer att avancera till Sverigemästarklassen.











KommenteraSchacksnack har inlett det nya året med en ny omröstning. Frågan gäller huruvida du föredrar Fischer Random, där pjäserna slumpas på den sista raden, eller om du föredrar europeiskt schack som det har spelats sedan 1500-talet och där det på förhand är bestämt att vit dam ska stå på ruta d1. Det förstnämnda alternativet har fördelen att kreativiteten ökar i spelöppningsfasen, medan det senare alternativet har för- eller nackdelar, beroende på hur man ser på det, i och med att man måste kunna och förstå en mängd spelöppningar och varianter. Rösta en gång på svarsalternativ 1 eller 2 i högerspalten nedan.









KommenteraDen sjunde upplagan av Sinquefield Cup börjar idag och nyheten för året är att tävlingen, som för övrigt är den starkaste i U.S.A, spelas med 12 deltagare istället för 10. I första ronden har vi dessa möten: Ding Liren-Wesley So, Levon Aronian-Maxime Vachier-Lagrave, Magnus Carlsen-Anish Giri, Ian Nepomniachtchi-Wiswanathan Anand, Hikaru Nakamura-Fabiano Caruana och Sergej Karjakin-Shakhrijar Mamedjarov. Carlsen är givetvis stor favorit och vill förstås revanschera sig efter att inte ha tagit de snabbare partierna, som spelades för några dagar sedan, på blodigt allvar. Det lär han dock göra denna gång om han inte ska förlora sitt anséende som världsmästare och undvika förödmjukande skriverier i norsk massmedia som inte riktigt förstår skillnaderna på blixtschack, snabbschack och klassiskt schack. Enligt Carlsen är det nämligen den sistnämnda spelformen som är den seriösaste. Sinquefield Cup saknar dock tyvärr dragserie vilket skulle ha lyft den spelformen ett steg i rätt riktning. Chris Bird är tävlingsledare









Läs de 3 kommentarernaIdag börjar Sverigemästarklassen sina tävlingar under SM i Eskilstuna. Lottningen i första ronden: GM Jonny Hector- GM Pontus Carlsson, FM Kaan Kücüksan-GM Axel Smith, IM Linus Johansson-GM Tiger Hillarp Persson, GM Pia Cramling-IM Rauan Sagit, GM Erik Blomqvist-IM Michael Wiedenkeller. SM-gruppen är både stark och öppen så vem helst kan ta hem segern. En farlig uppstickare som Kücüksan kan absolut inte räknas bort. Det var längesedan vi hade ett sådant jämnt SM och detta beror på att GM Nils Grandelius och GM Hans Tikkanen inte är med och kämpar om Sverigemästartiteln. Den förstnämnde har inte rosat SM-marknaden, som han borde, med tanke på sin super-GM-status, och Tikkanen är säkert mätt på SM-titlar och har andra prioriteringar. Mästar-Elit: FM Harald Lögdahl-IM Dan Cramling, FM Erik Malmstig-IM Tommy Andersson, IM Bengt Lindberg-Anders Wengholm, Joakim Nyander-FM Jung Min Seo, FM Tom Rydström-GM Thomas Ernst. Mitt stalltips är att Lindberg blir en tuff nöt för de övriga deltagarna att knäcka.









Läs de 8 kommentarernaEn svensk schackbok - Schackets mästare - I huvudet på Ulf Andersson - har äntligen skrivits om Ulf Anderssons makalösa bedrifter i schackvärlden. Glenn Ek på Sportförlaget i Västerås visade ett genuint intresse efter en förfrågan av författarna. Schack har de senaste årtiondena alltmer betraktats som en sport med den snabbare betänketiden så schack bör klassificeras även i det facket. Andra populära kategorier är annars spel, vetenskap eller konst. Frilansjournalisten och schackälskaren Robert Okpu har tillsammans med språkläraren och IM Thomas Engqvist arbetat med boken i ur och skur och den har sänts till tryckeriet och planeras att säljas under SM i Eskilstuna 5 juli. På Schack.se finns djupintervjuer med Okpu och Engqvist som var för sig ansvarat för biografi- respektive partidel. Det finns också en fotodel med fotografier som de flesta aldrig har sett tidigare. Boken bör alltså tilltala tre kategorier, de som gillar biografier, de som vill se Uffes angreppspartier med moderna, pedagogiska kommentarer och de som vill se de nya fotografierna. Den boken som saknats i den svenska schacklitteraturen har alltså äntligen skrivits....









Läs kommentarenEn av världens genom tiderna starkaste spelare, Ex-världsmästaren Vladimir Kramnik, 43 år, har på Tata Steel-turneringens hemsida meddelat att han avslutat sin professionella karriär. Bakgrunden är att han tycker han uppnått allt som kan uppnås som schackspelare och nu vill ägna sig åt att undervisa schack för barn. Han nämner att det han varit med om som schackspelare varit ovärderliga mänskliga erfarenheter. Vi som följt Kramniks schackkarriär och upplevt milstolpen i schackhistorien när han besegrade Kasparov år 2000, med remivapnet Berlinvarianten i Spanskt, får vara tacksamma och nöjda över alla de partierna han producerat ända fram tills nu och önska honom lycka till och all välgång med sina framtida projekt.









KommenteraAlingsås Schacksällskap fyller 100 år 2019 och som ett led i firandet kommer det att arrangeras en parturnering i Alingsås 4-5 maj. Idag - 26 januari - är det premiär för turneringshemsidan. Jonas Dahlgren









maj 14

Efter två spelade ronder har de förmodligen två bästa spelarna i Sverige just nu, de hårt satsande GM Nils Grandelius och GM Erik Blomqvist, samlat ihop vardera 1,5 poäng. Här nedan följer Blomqvists parti:

Volikitin, Andrej (2642) – Blomqvist, Erik (2526) 17th European Individual Championship (2) 2016

1.e4 c5 2.Nf3 e6 3.d4 cxd4 4.Nxd4 Nc6 5.Nc3 Qc7 6.f4 a6 7.Nxc6 bxc6 8.Qf3 d5 9.Be3 Nf6 10.0-0-0 Bb7

Vit vid draget

Volokitin spelade här det mindre exakta 11.Bd3?! (istället för 11.Bd4 med chanser till initiativ.) Blomqvist kontrade med 11…c5 varpå följde 12.exd5 exd5 13.Bf2 remi.

Borde Blomqvist ha spelat vidare?

Slutställning.

Borde Blomqvist ha spelat vidare? Borde arrangörerna i EM tillämpa Sofia-reglerna för att förhindra snabbremier? Medan Grandelius spelade en hedervärd kampremi med de svarta pjäserna valde Blomqvist att ta en snabbremi i en ställning där han stod lite bättre enligt de samtliga tre dataprogrammen Komodo9, Houdini4 och Stockfish.

En av Schacksnacks läsare skrev så här apropå det här partiet: ”Motståndarna bjuder remi i en sämre ställning – inte för att de står bättre. Varför tar man då remi när man står bättre? Har man bränt för mycket egen tid? För stor respekt?”

Det finns säkert någon eller några konkreta orsaker till varför Blomqvist valde att ta remi. Tillåt mig att spekulera: En orsak kan ha varit att han helt enkelt gjorde en missbedömning av ställningen och inte insåg att han hade det lite bättre spelet. En annan orsak  kan ha varit att han var nöjd med remi för att spara energi till kommande drabbningar, speciellt där han har vit. Detta är den kända ryska metoden som bygger på att man inte kan begära att vinna med de svarta pjäserna mot spelare som avsiktligt strävar efter remi. Ja, det kan finnas tusen orsaker till snabbremin och detta får vi aldrig ett svar på så länge som Blomqvist inte själv svarar på frågan.

Man kan vända på det och fråga sig varför Volokitin bjöd remi eftersom han förmodligen insåg att han stod lite sämre. Hur man än vrider och vänder på det så kommer Volokitin att vara förloraren eftersom han antingen kan förlora en halva i ett vitt parti eller tillfälligt förlora ansiktet när motståndaren avböjer remianbudet. Motivet till remianbudet måste alltså ha varit psykologiskt. Givetvis ville Volokitin vinna partiet på förhand med tanke på att han var rankingfavorit och dessutom hade favören av att ha vit men för att öka sina chanser ville han provocera Blomqvist till att spela på vinst genom att avböja remin. Kan det till och med ha varit så att Volokitin gjorde det inexakta elfte draget med flit? Detta var för övrigt den andre officiella världsmästaren Emanuel Laskers välkända metod för att vinna partier. Tänker man i detta perspektiv så inser man att Blomqvist gjorde helt rätt som fattade Volokitins hand.

Remianbud i kombination med ett tvivelaktigt drag är ett ytterst farligt vapen hos de psykologiska spelarna (exempelvis GM Lars Karlsson) men detta vill många turneringsarrangörer ta bort med Sofia-reglerna, rätt eller fel? Vem ska styra schackspelet är det tänkt? Schackspelarna, publiken eller arrangörerna, eller ska det vara ett slags balans mellan dessa tre aktörer?