• Ny omröstning i högerspalten
  • SM i Uppsala 2025
  • Random Chess eller klassiskt schack?
  • Sinquefield Cup 2019
  • Tidigare...
Kommentera

Schacksnack har en ny omröstning längst upp i högerspalten. Frågan gäller huvuvida Gideon Ståhlberg, Ulf Andersson eller Nils Grandelius är att betraktas som Sveriges genom tiderna starkaste schackspelare. Det finns ju lite olika måttstockar att beräkna detta genom till exempel ratingprestationer, hårt motstånd över tid eller hur vederbörande har bidraget till schackets utveckling. Beroende på perspektiv och hur insatt man är i denna komplexa fråga kan svaren skifta. Vad säger Schacksnacks läsare?











Kommentera

Sverigemästarklassen och övriga grupper arrangeras i Uppsala 27 juni - 6 juli. Tio spelare kämpar om Sverigemästartiteln och dessa är i ratingordning: GM Platon Galperin, IM Isak Storme, IM Jung Min Seo, GM Erik Blomqvist, IM Martin Lokander, GM Tiger Hillarp Persson., IM Milton Pantzar, IM Hampus Sörensen GM Jonny Hector och IM Axel Falkevall. SM-gruppen är i år stark och öppen så nästan vem helst kan ta hem segern men det skulle inte vara osannolikt om GM Jonny Hector avgår med segern. I SM-sammanhang brukar gedigen erfarenhet väga mycket tyngre än tillfälliga ratingtoppar. Mästar-Elit: IM Michael Wiedenkeller, IM Ludvig Carlsson, IM William Olsson, FM Eric Thörn, IM Tommy Andersson, IM Bengt Lindberg, FM Joar Östlund, FM Alexander Ström-Engdahl, Andreas Landgren och Harald Ljung. Mitt stalltips är att FM Joar Östlund som är en starkt utvecklande spelare kommer att avancera till Sverigemästarklassen.











KommenteraSchacksnack har inlett det nya året med en ny omröstning. Frågan gäller huruvida du föredrar Fischer Random, där pjäserna slumpas på den sista raden, eller om du föredrar europeiskt schack som det har spelats sedan 1500-talet och där det på förhand är bestämt att vit dam ska stå på ruta d1. Det förstnämnda alternativet har fördelen att kreativiteten ökar i spelöppningsfasen, medan det senare alternativet har för- eller nackdelar, beroende på hur man ser på det, i och med att man måste kunna och förstå en mängd spelöppningar och varianter. Rösta en gång på svarsalternativ 1 eller 2 i högerspalten nedan.









KommenteraDen sjunde upplagan av Sinquefield Cup börjar idag och nyheten för året är att tävlingen, som för övrigt är den starkaste i U.S.A, spelas med 12 deltagare istället för 10. I första ronden har vi dessa möten: Ding Liren-Wesley So, Levon Aronian-Maxime Vachier-Lagrave, Magnus Carlsen-Anish Giri, Ian Nepomniachtchi-Wiswanathan Anand, Hikaru Nakamura-Fabiano Caruana och Sergej Karjakin-Shakhrijar Mamedjarov. Carlsen är givetvis stor favorit och vill förstås revanschera sig efter att inte ha tagit de snabbare partierna, som spelades för några dagar sedan, på blodigt allvar. Det lär han dock göra denna gång om han inte ska förlora sitt anséende som världsmästare och undvika förödmjukande skriverier i norsk massmedia som inte riktigt förstår skillnaderna på blixtschack, snabbschack och klassiskt schack. Enligt Carlsen är det nämligen den sistnämnda spelformen som är den seriösaste. Sinquefield Cup saknar dock tyvärr dragserie vilket skulle ha lyft den spelformen ett steg i rätt riktning. Chris Bird är tävlingsledare









Läs de 3 kommentarernaIdag börjar Sverigemästarklassen sina tävlingar under SM i Eskilstuna. Lottningen i första ronden: GM Jonny Hector- GM Pontus Carlsson, FM Kaan Kücüksan-GM Axel Smith, IM Linus Johansson-GM Tiger Hillarp Persson, GM Pia Cramling-IM Rauan Sagit, GM Erik Blomqvist-IM Michael Wiedenkeller. SM-gruppen är både stark och öppen så vem helst kan ta hem segern. En farlig uppstickare som Kücüksan kan absolut inte räknas bort. Det var längesedan vi hade ett sådant jämnt SM och detta beror på att GM Nils Grandelius och GM Hans Tikkanen inte är med och kämpar om Sverigemästartiteln. Den förstnämnde har inte rosat SM-marknaden, som han borde, med tanke på sin super-GM-status, och Tikkanen är säkert mätt på SM-titlar och har andra prioriteringar. Mästar-Elit: FM Harald Lögdahl-IM Dan Cramling, FM Erik Malmstig-IM Tommy Andersson, IM Bengt Lindberg-Anders Wengholm, Joakim Nyander-FM Jung Min Seo, FM Tom Rydström-GM Thomas Ernst. Mitt stalltips är att Lindberg blir en tuff nöt för de övriga deltagarna att knäcka.









Läs de 8 kommentarernaEn svensk schackbok - Schackets mästare - I huvudet på Ulf Andersson - har äntligen skrivits om Ulf Anderssons makalösa bedrifter i schackvärlden. Glenn Ek på Sportförlaget i Västerås visade ett genuint intresse efter en förfrågan av författarna. Schack har de senaste årtiondena alltmer betraktats som en sport med den snabbare betänketiden så schack bör klassificeras även i det facket. Andra populära kategorier är annars spel, vetenskap eller konst. Frilansjournalisten och schackälskaren Robert Okpu har tillsammans med språkläraren och IM Thomas Engqvist arbetat med boken i ur och skur och den har sänts till tryckeriet och planeras att säljas under SM i Eskilstuna 5 juli. På Schack.se finns djupintervjuer med Okpu och Engqvist som var för sig ansvarat för biografi- respektive partidel. Det finns också en fotodel med fotografier som de flesta aldrig har sett tidigare. Boken bör alltså tilltala tre kategorier, de som gillar biografier, de som vill se Uffes angreppspartier med moderna, pedagogiska kommentarer och de som vill se de nya fotografierna. Den boken som saknats i den svenska schacklitteraturen har alltså äntligen skrivits....









Läs kommentarenEn av världens genom tiderna starkaste spelare, Ex-världsmästaren Vladimir Kramnik, 43 år, har på Tata Steel-turneringens hemsida meddelat att han avslutat sin professionella karriär. Bakgrunden är att han tycker han uppnått allt som kan uppnås som schackspelare och nu vill ägna sig åt att undervisa schack för barn. Han nämner att det han varit med om som schackspelare varit ovärderliga mänskliga erfarenheter. Vi som följt Kramniks schackkarriär och upplevt milstolpen i schackhistorien när han besegrade Kasparov år 2000, med remivapnet Berlinvarianten i Spanskt, får vara tacksamma och nöjda över alla de partierna han producerat ända fram tills nu och önska honom lycka till och all välgång med sina framtida projekt.









KommenteraAlingsås Schacksällskap fyller 100 år 2019 och som ett led i firandet kommer det att arrangeras en parturnering i Alingsås 4-5 maj. Idag - 26 januari - är det premiär för turneringshemsidan. Jonas Dahlgren









jun 25

Lars OA Hedlund serverar oss här bilder från den första dagen i Visma Chess Tournament. Tryck på länken ”läs mer” för att ta del av samtliga 23 bilder.

En av deltagarna i GM-gruppen är IM Aryan Tari, Norge, bekant från kvalturneringen till Norway Chess 2015. (Foto: Lars OA Hedlund)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GM Emanuel Berg, Sverige, kommer direkt från en motsvarande turnering i Oslo utan någon vilodag! Han är näst högst rankad i GM-gruppen med 2558. (Foto: Lars OA Hedlund)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GM Juan Bellon, Spanien, deltar i IM-grupp B. (Foto: Lars OA Hedlund)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Läs mer »



jun 25

En av de största amerikanska spelarna Walter Shawn Browne dog i Las Vegas i går eftermiddag. Han blev stormästare 1970 och professionell schackspelare som 18-åring. Det kanske inte är många som vet att han faktiskt är född i Sydney, Australien, men flyttade till USA som grabb och blev medlem i schackklubben i Manhattan som 13-åring. Han vann odelat förstapris i USA-mästerskapet 1974, 1975 och 1977 och delade segern vid tre tillfällen. Flera läsare är säkert bekanta med hans öppenhjärtiga och humoristiska bok The Stress of Chess…and its infinite Finesse (New in Chess 2012) som handlar om hans liv, karriär och 101 bästa partier. Hans motto var: ”By competing you are a winner, no matter the result”. Det går att läsa mer om denna sorgliga nyhet på The Chess Mind, The Week in Chess och chess24.com.



jun 25

Resultat från rond 8:

Grischuk-Caruana remi

Giri-Topalov 1-0

Anand-Hammer 1-0

Carlsen-Aronian 1-0

Nakamura-Vachier-Lagrave remi

Carlsen har bättre lycka med resultatet nu men partiet mot Aronian var långt ifrån välspelat och Carlsen var heller inte nöjd med sitt spel vid efterkommentarerna. I ett läge missade Aronian överraskande röntgendraget 36…Qb8 med bibehållen kamp i partiet. Istället spelades 36…Qa1?? och Carlsen kunde avgå med segern. I morgon möter han landsmannen och sekundanten Hammer som svart.

Giri lyckades med de vita pjäserna lura in Topalov i ett Ulf Andersson-slutspel, alltså två torn och en springare mot två torn och en löpare med ett svagt fält på c6 och en fin springarutpost på d3 vid behov. Detta är helt rätt medicin mot Topalov som inte tycker om att försvara sig i ställningar utan dynamiskt motspel. Andersson hade säkert vunnit också om det slutspelet uppkommit. Nu får Topalov ladda om batterierna och spela på vinst med de vita pjäserna mot turneringstvåan Anand. Remi räcker för att Topalov ska stå ensam överst på prispallen och då är bästa receptet att spela på vinst. Anand har en betydligt tuffare uppgift som är tvungen att spela på vinst med de svarta pjäserna för att själv vinna turneringen. Många läsare erinrar sig säkert att Topalov spelade hårt på vinst i det sista VM-partiet i Sofia 2010 men förlorade…

Rond 9 har följande möten:

Vachier-Lagrave-Grischuk

Aronian-Nakamura

Hammer-Carlsen

Topalov-Anand

Caruana-Giri

Slutställningen inför sista ronden:

Topalov 6, Anand 5.5, Giri 5, Nakamura 5, Carlsen 3.5, Caruana 3.5, Vachier-Lagrave 3.5, Aronian 3, Grischuk 3, Hammer 2

Sista ronden kan följas idag kl. 16.00  på live.norwaychess.com (NIC Dirk Jan Ten Geuzendam/Chess24 GM Jan Gustafsson/), eller så kan man ta del av de amerikanska kommentarerna med bland andra GM Seirawan som är på plats i Norge/WGM Shahade/GM Ashley/och GM Ramirez

Det finns mer utförlig information på turneringshemsidan. och där kan även partierna spelas igenom i ett tilltalande format med datoranalyser alternativt hämtas i pgn-format och spelas igenom på Chessbase.

GM Daniel King går igenom de kritiska momenten i vinstpartierna i nedanstående klipp.

Här nedan presenteras den amerikanska sändningen med Shahade/Ramirez/Ashley samt Seirawan som är på plats i Norge.