• Ny omröstning i högerspalten
  • SM i Uppsala 2025
  • Random Chess eller klassiskt schack?
  • Sinquefield Cup 2019
  • Tidigare...
Kommentera

Schacksnack har en ny omröstning längst upp i högerspalten. Frågan gäller huvuvida Gideon Ståhlberg, Ulf Andersson eller Nils Grandelius är att betraktas som Sveriges genom tiderna starkaste schackspelare. Det finns ju lite olika måttstockar att beräkna detta genom till exempel ratingprestationer, hårt motstånd över tid eller hur vederbörande har bidraget till schackets utveckling. Beroende på perspektiv och hur insatt man är i denna komplexa fråga kan svaren skifta. Vad säger Schacksnacks läsare?











Kommentera

Sverigemästarklassen och övriga grupper arrangeras i Uppsala 27 juni - 6 juli. Tio spelare kämpar om Sverigemästartiteln och dessa är i ratingordning: GM Platon Galperin, IM Isak Storme, IM Jung Min Seo, GM Erik Blomqvist, IM Martin Lokander, GM Tiger Hillarp Persson., IM Milton Pantzar, IM Hampus Sörensen GM Jonny Hector och IM Axel Falkevall. SM-gruppen är i år stark och öppen så nästan vem helst kan ta hem segern men det skulle inte vara osannolikt om GM Jonny Hector avgår med segern. I SM-sammanhang brukar gedigen erfarenhet väga mycket tyngre än tillfälliga ratingtoppar. Mästar-Elit: IM Michael Wiedenkeller, IM Ludvig Carlsson, IM William Olsson, FM Eric Thörn, IM Tommy Andersson, IM Bengt Lindberg, FM Joar Östlund, FM Alexander Ström-Engdahl, Andreas Landgren och Harald Ljung. Mitt stalltips är att FM Joar Östlund som är en starkt utvecklande spelare kommer att avancera till Sverigemästarklassen.











KommenteraSchacksnack har inlett det nya året med en ny omröstning. Frågan gäller huruvida du föredrar Fischer Random, där pjäserna slumpas på den sista raden, eller om du föredrar europeiskt schack som det har spelats sedan 1500-talet och där det på förhand är bestämt att vit dam ska stå på ruta d1. Det förstnämnda alternativet har fördelen att kreativiteten ökar i spelöppningsfasen, medan det senare alternativet har för- eller nackdelar, beroende på hur man ser på det, i och med att man måste kunna och förstå en mängd spelöppningar och varianter. Rösta en gång på svarsalternativ 1 eller 2 i högerspalten nedan.









KommenteraDen sjunde upplagan av Sinquefield Cup börjar idag och nyheten för året är att tävlingen, som för övrigt är den starkaste i U.S.A, spelas med 12 deltagare istället för 10. I första ronden har vi dessa möten: Ding Liren-Wesley So, Levon Aronian-Maxime Vachier-Lagrave, Magnus Carlsen-Anish Giri, Ian Nepomniachtchi-Wiswanathan Anand, Hikaru Nakamura-Fabiano Caruana och Sergej Karjakin-Shakhrijar Mamedjarov. Carlsen är givetvis stor favorit och vill förstås revanschera sig efter att inte ha tagit de snabbare partierna, som spelades för några dagar sedan, på blodigt allvar. Det lär han dock göra denna gång om han inte ska förlora sitt anséende som världsmästare och undvika förödmjukande skriverier i norsk massmedia som inte riktigt förstår skillnaderna på blixtschack, snabbschack och klassiskt schack. Enligt Carlsen är det nämligen den sistnämnda spelformen som är den seriösaste. Sinquefield Cup saknar dock tyvärr dragserie vilket skulle ha lyft den spelformen ett steg i rätt riktning. Chris Bird är tävlingsledare









Läs de 3 kommentarernaIdag börjar Sverigemästarklassen sina tävlingar under SM i Eskilstuna. Lottningen i första ronden: GM Jonny Hector- GM Pontus Carlsson, FM Kaan Kücüksan-GM Axel Smith, IM Linus Johansson-GM Tiger Hillarp Persson, GM Pia Cramling-IM Rauan Sagit, GM Erik Blomqvist-IM Michael Wiedenkeller. SM-gruppen är både stark och öppen så vem helst kan ta hem segern. En farlig uppstickare som Kücüksan kan absolut inte räknas bort. Det var längesedan vi hade ett sådant jämnt SM och detta beror på att GM Nils Grandelius och GM Hans Tikkanen inte är med och kämpar om Sverigemästartiteln. Den förstnämnde har inte rosat SM-marknaden, som han borde, med tanke på sin super-GM-status, och Tikkanen är säkert mätt på SM-titlar och har andra prioriteringar. Mästar-Elit: FM Harald Lögdahl-IM Dan Cramling, FM Erik Malmstig-IM Tommy Andersson, IM Bengt Lindberg-Anders Wengholm, Joakim Nyander-FM Jung Min Seo, FM Tom Rydström-GM Thomas Ernst. Mitt stalltips är att Lindberg blir en tuff nöt för de övriga deltagarna att knäcka.









Läs de 8 kommentarernaEn svensk schackbok - Schackets mästare - I huvudet på Ulf Andersson - har äntligen skrivits om Ulf Anderssons makalösa bedrifter i schackvärlden. Glenn Ek på Sportförlaget i Västerås visade ett genuint intresse efter en förfrågan av författarna. Schack har de senaste årtiondena alltmer betraktats som en sport med den snabbare betänketiden så schack bör klassificeras även i det facket. Andra populära kategorier är annars spel, vetenskap eller konst. Frilansjournalisten och schackälskaren Robert Okpu har tillsammans med språkläraren och IM Thomas Engqvist arbetat med boken i ur och skur och den har sänts till tryckeriet och planeras att säljas under SM i Eskilstuna 5 juli. På Schack.se finns djupintervjuer med Okpu och Engqvist som var för sig ansvarat för biografi- respektive partidel. Det finns också en fotodel med fotografier som de flesta aldrig har sett tidigare. Boken bör alltså tilltala tre kategorier, de som gillar biografier, de som vill se Uffes angreppspartier med moderna, pedagogiska kommentarer och de som vill se de nya fotografierna. Den boken som saknats i den svenska schacklitteraturen har alltså äntligen skrivits....









Läs kommentarenEn av världens genom tiderna starkaste spelare, Ex-världsmästaren Vladimir Kramnik, 43 år, har på Tata Steel-turneringens hemsida meddelat att han avslutat sin professionella karriär. Bakgrunden är att han tycker han uppnått allt som kan uppnås som schackspelare och nu vill ägna sig åt att undervisa schack för barn. Han nämner att det han varit med om som schackspelare varit ovärderliga mänskliga erfarenheter. Vi som följt Kramniks schackkarriär och upplevt milstolpen i schackhistorien när han besegrade Kasparov år 2000, med remivapnet Berlinvarianten i Spanskt, får vara tacksamma och nöjda över alla de partierna han producerat ända fram tills nu och önska honom lycka till och all välgång med sina framtida projekt.









KommenteraAlingsås Schacksällskap fyller 100 år 2019 och som ett led i firandet kommer det att arrangeras en parturnering i Alingsås 4-5 maj. Idag - 26 januari - är det premiär för turneringshemsidan. Jonas Dahlgren









apr 23

(Från turneringsledaren).
Turneringen startar nu på fredag 26 april kl 19.00.
I år blir det tre GM, Lars Karlsson Rockaden, Ralf Åkesson Västerås SK och Juan Bellon Sollentuna och en IM Pontus Sjödahl Västerås SK att att mäta sina krafter mot. Hittills har också 2 FM, Jan Lundin Kristallen och Jonathan Westerberg SK Viking anmält sig, i skrivande stund är 56 spelare anmälda till tävlingen. Följ vilka som anmält sig på www.stockholmsschack.se.
Det går bra att anmäla sig och betala på plats ända till fredag, vi tar inte ut någon efteranmälningsavgift för detta !

Förtydligande ; liksom föregående år är det möjligt att få första ronden och en rond tilll som frirond som då ej får vara rond 8 eller 9.

OBS ! Kan du inte komma till första ronden måste du dock se till att startavgiften betalas in innan tävlingen – du måste också kontakta den tävlingsansvarige !

Vi kommer att publicera de förhandsanmälda som också betalade in i början av april senast under onsdag 24 april !

Schackhandeln kommer att sälja böcker och fina schackbräden under en del av turneringen det är ännu ej klart vilka tider och dagar.Även om detta kommer information senare.

Vi tackar Scandinavian Chess Tournament för att de i år sponsrar den traditionella avslutningsbuffeten som därför kommer bli något utöver det vanliga !

Turneringsansvarig
Mikael Helin
micko03@hotm



apr 23

Den kontroversielle före detta ordföranden i Stockholms Schacksällskap Sven-Gunnar Samuelsson har valts till revisorssuppleant i Stockholms Schacksällskap (en av de största och äldsta klubbarna i Stockholm).

Samuelsson är polisanmäld av Stockholms Schackförbund för ekonomiska oegentligheter, och det kan ifrågasättas om just han är lämpad att hålla koll på ekonomin i en schackklubb. Å andra sidan brukar en revisorssuppleant ha mycket lite inflytande: han/hon ska rycka in om en ordinarie revisor får förhinder. Det har sagts att revisorssuppleant är det minst betungande uppdrag man kan bli vald till i en ideell förening i Sverige. Så valet av Samuelsson har väl främst en symbolisk betydelse.

”Det har knappast någon större praktisk betydelse, men det ser illa ut” säger en medlem i Sällskapet som önskar vara anonym.



apr 23

Efter två ronder i superturneringen Alekhine Memorial i Paris leder Michael Adams oväntat, efter att ha slagit den regerande världsmästaren Anand. Även Aronian (tvåa i världen om man ser till rating) fick oväntat stryk, av Ling Diren.

Här kan du se partierna direktsändas. Partiet Anand-Adams kommenteras av Emanuel Berg på hemsidan för Deltalift Open.



apr 23

Vi gratulerar! (Foto: Lars OA Hedlund)

Idag fyller Pia Cramling 50 år. Sveriges första kvinnliga stormästare och en stor inspiration för många schackspelare av båda könen. Schack.se berättar mer.



apr 23

Fredrik Ekelund, författare från Malmö, har i dagens Sydsvenska recencerat en bok av författaren Jean-Michel Guenassia med titeln ”De obotliga optimisternas klubb”. Fredrik skriver ”… en vacker kärleksförklaring till det djupaste av alla spel…” och att boken då till stor del handlar om schack är det väl knappast någon som tvivlar på.