• Ny omröstning i högerspalten
  • SM i Uppsala 2025
  • Random Chess eller klassiskt schack?
  • Sinquefield Cup 2019
  • Tidigare...
Kommentera

Schacksnack har en ny omröstning längst upp i högerspalten. Frågan gäller huvuvida Gideon Ståhlberg, Ulf Andersson eller Nils Grandelius är att betraktas som Sveriges genom tiderna starkaste schackspelare. Det finns ju lite olika måttstockar att beräkna detta genom till exempel ratingprestationer, hårt motstånd över tid eller hur vederbörande har bidraget till schackets utveckling. Beroende på perspektiv och hur insatt man är i denna komplexa fråga kan svaren skifta. Vad säger Schacksnacks läsare?











Kommentera

Sverigemästarklassen och övriga grupper arrangeras i Uppsala 27 juni - 6 juli. Tio spelare kämpar om Sverigemästartiteln och dessa är i ratingordning: GM Platon Galperin, IM Isak Storme, IM Jung Min Seo, GM Erik Blomqvist, IM Martin Lokander, GM Tiger Hillarp Persson., IM Milton Pantzar, IM Hampus Sörensen GM Jonny Hector och IM Axel Falkevall. SM-gruppen är i år stark och öppen så nästan vem helst kan ta hem segern men det skulle inte vara osannolikt om GM Jonny Hector avgår med segern. I SM-sammanhang brukar gedigen erfarenhet väga mycket tyngre än tillfälliga ratingtoppar. Mästar-Elit: IM Michael Wiedenkeller, IM Ludvig Carlsson, IM William Olsson, FM Eric Thörn, IM Tommy Andersson, IM Bengt Lindberg, FM Joar Östlund, FM Alexander Ström-Engdahl, Andreas Landgren och Harald Ljung. Mitt stalltips är att FM Joar Östlund som är en starkt utvecklande spelare kommer att avancera till Sverigemästarklassen.











KommenteraSchacksnack har inlett det nya året med en ny omröstning. Frågan gäller huruvida du föredrar Fischer Random, där pjäserna slumpas på den sista raden, eller om du föredrar europeiskt schack som det har spelats sedan 1500-talet och där det på förhand är bestämt att vit dam ska stå på ruta d1. Det förstnämnda alternativet har fördelen att kreativiteten ökar i spelöppningsfasen, medan det senare alternativet har för- eller nackdelar, beroende på hur man ser på det, i och med att man måste kunna och förstå en mängd spelöppningar och varianter. Rösta en gång på svarsalternativ 1 eller 2 i högerspalten nedan.









KommenteraDen sjunde upplagan av Sinquefield Cup börjar idag och nyheten för året är att tävlingen, som för övrigt är den starkaste i U.S.A, spelas med 12 deltagare istället för 10. I första ronden har vi dessa möten: Ding Liren-Wesley So, Levon Aronian-Maxime Vachier-Lagrave, Magnus Carlsen-Anish Giri, Ian Nepomniachtchi-Wiswanathan Anand, Hikaru Nakamura-Fabiano Caruana och Sergej Karjakin-Shakhrijar Mamedjarov. Carlsen är givetvis stor favorit och vill förstås revanschera sig efter att inte ha tagit de snabbare partierna, som spelades för några dagar sedan, på blodigt allvar. Det lär han dock göra denna gång om han inte ska förlora sitt anséende som världsmästare och undvika förödmjukande skriverier i norsk massmedia som inte riktigt förstår skillnaderna på blixtschack, snabbschack och klassiskt schack. Enligt Carlsen är det nämligen den sistnämnda spelformen som är den seriösaste. Sinquefield Cup saknar dock tyvärr dragserie vilket skulle ha lyft den spelformen ett steg i rätt riktning. Chris Bird är tävlingsledare









Läs de 3 kommentarernaIdag börjar Sverigemästarklassen sina tävlingar under SM i Eskilstuna. Lottningen i första ronden: GM Jonny Hector- GM Pontus Carlsson, FM Kaan Kücüksan-GM Axel Smith, IM Linus Johansson-GM Tiger Hillarp Persson, GM Pia Cramling-IM Rauan Sagit, GM Erik Blomqvist-IM Michael Wiedenkeller. SM-gruppen är både stark och öppen så vem helst kan ta hem segern. En farlig uppstickare som Kücüksan kan absolut inte räknas bort. Det var längesedan vi hade ett sådant jämnt SM och detta beror på att GM Nils Grandelius och GM Hans Tikkanen inte är med och kämpar om Sverigemästartiteln. Den förstnämnde har inte rosat SM-marknaden, som han borde, med tanke på sin super-GM-status, och Tikkanen är säkert mätt på SM-titlar och har andra prioriteringar. Mästar-Elit: FM Harald Lögdahl-IM Dan Cramling, FM Erik Malmstig-IM Tommy Andersson, IM Bengt Lindberg-Anders Wengholm, Joakim Nyander-FM Jung Min Seo, FM Tom Rydström-GM Thomas Ernst. Mitt stalltips är att Lindberg blir en tuff nöt för de övriga deltagarna att knäcka.









Läs de 8 kommentarernaEn svensk schackbok - Schackets mästare - I huvudet på Ulf Andersson - har äntligen skrivits om Ulf Anderssons makalösa bedrifter i schackvärlden. Glenn Ek på Sportförlaget i Västerås visade ett genuint intresse efter en förfrågan av författarna. Schack har de senaste årtiondena alltmer betraktats som en sport med den snabbare betänketiden så schack bör klassificeras även i det facket. Andra populära kategorier är annars spel, vetenskap eller konst. Frilansjournalisten och schackälskaren Robert Okpu har tillsammans med språkläraren och IM Thomas Engqvist arbetat med boken i ur och skur och den har sänts till tryckeriet och planeras att säljas under SM i Eskilstuna 5 juli. På Schack.se finns djupintervjuer med Okpu och Engqvist som var för sig ansvarat för biografi- respektive partidel. Det finns också en fotodel med fotografier som de flesta aldrig har sett tidigare. Boken bör alltså tilltala tre kategorier, de som gillar biografier, de som vill se Uffes angreppspartier med moderna, pedagogiska kommentarer och de som vill se de nya fotografierna. Den boken som saknats i den svenska schacklitteraturen har alltså äntligen skrivits....









Läs kommentarenEn av världens genom tiderna starkaste spelare, Ex-världsmästaren Vladimir Kramnik, 43 år, har på Tata Steel-turneringens hemsida meddelat att han avslutat sin professionella karriär. Bakgrunden är att han tycker han uppnått allt som kan uppnås som schackspelare och nu vill ägna sig åt att undervisa schack för barn. Han nämner att det han varit med om som schackspelare varit ovärderliga mänskliga erfarenheter. Vi som följt Kramniks schackkarriär och upplevt milstolpen i schackhistorien när han besegrade Kasparov år 2000, med remivapnet Berlinvarianten i Spanskt, får vara tacksamma och nöjda över alla de partierna han producerat ända fram tills nu och önska honom lycka till och all välgång med sina framtida projekt.









KommenteraAlingsås Schacksällskap fyller 100 år 2019 och som ett led i firandet kommer det att arrangeras en parturnering i Alingsås 4-5 maj. Idag - 26 januari - är det premiär för turneringshemsidan. Jonas Dahlgren









jun 26

GM Alexander Morozevich segrade i Russian Chess Championsship Higher League 2011 på åtta poäng. Närmast honom med 7½ poäng, och kvalificerade för Superfinalen senare i år, kom GM Artyom Timofeev och GM Alexander Galkin. Slutställning och statistik finns på Chess-Results. Bifogar publicerade partier från turneringen.

På hemsidan går det att läsa: ”Det är inte tillåtet att bjuda remi före det att 40 drag spelats.” Spelarna visade med eftertryck både i sista och tidigare ronder under turneringen att det är lätt att kringgå regeln. I finalpartiet Morozevich mot Galkin spelades 11 drag och sedan blev det remi genom dragupprepning. Tio av partierna som visades i direktsändning slutade med remi i flera fall långt före det att 40 drag spelats. Det var väl knappast detta arrangören tänkt sig…         

Partier från rond I-XI.



jun 26

Tre svenskar – GM Pontus Carlsson, GM Ralf Åkesson och Markus Örndahl – har sökt sig till Bulgarien och deltager i Albena Open som spelas mellan den 25/6 – 3/7. Högst rankad är den välkände GM Ivan Cheparinov (2669) från Bulgarien. Starten kunde inte bli bättre för svenskarna, samtliga kunde skriva in ettor i protokollet.

Partier från rond 1.



jun 26

Välkommen till The Tall Ships Races Chess Events - Schackfesten i Halmstad 4-8 augusti!
Välkommen till Schack-SM 2011 i Västerås! Välkommen till SS Manhems Schackvecka! Välkommen till XLI Rilton Cup 27 dec 2011-5 jan 2012!



jun 26

Sveins Minneturnering började spelas midsommarafton och pågår till tisdag. Det framgår av bifogad tabell att det är fyra svenskar på plats. GM Tiger Hillarp Persson har startat bäst av dessa och i dag i rond fyra möter han som vit den högst rankade i turneringen GM Jon Ludvig Hammer.

Rond 3 (62 deltagare)
1 GM Jon Ludvig Hammer 2609 3.0
2 GM Tiger Hillarp Persson, Lunds ASK 2543   3.0
3 GM Emanuel Berg, Burgsviks SK 2608   2.5
8 IM Axel Smith, Lunds ASK 2450   2.5
16 FM Peter Vas, SS Manhem Göteborg 2297   2.0


Partier från rond 1-3.
Svenskarnas kommer överst (alla inte publicerade).


 



jun 26

Högst rankad i AAI International Grandmaster Chess Tournament 2011  är GM Fabiano Caruana (2714) från Italien. Efter fyra ronder är han den ende obesegrade och en ynka halvpoäng är det enda i poängväg han släppt ifrån sig. Detta gör att hans prestationsrating har nått den imponerande nivån av 2980. Dessutom innebär hans resultat att han klättrar rejält på Live Chess Ratings och är flytande uppe på en 20:e plats i världen!

Den kvinnliga Världsmästaren GM Hou Yifan från Kina har inte mycket att glädja sig åt så här långt in i turneringen. Den förhatliga nollan grinar försmädligt åt henne i tabellen. I morgon möter hon årets sigemanssegrare GM Wesley So (5) från Filipinerna och det är sista möjligheten att komma ur startblocken före den spellediga dagen på måndag.

Direktsändningen (spelledigt måndag) av ronderna startar klockan 10.30 utom den sista som börjar tre timmar tidigare. Turneringen pågår till den 2 juli och den spellediga dagen infaller den 27:e. Betänketid: 40 drag på 2 timmar + 20 drag 1 timme + 15 minuter + 30 sekunder i tillägg från första draget.

live live
Hemsida     Chessbomben

Tabell och partier från rond I-IV.
Klicka på resultatet för partiet.
Håll markören stilla över resultatet för information.




jun 26

En ”gammal” bekanting GM Alexander Morozevich (2694) har tagit ledningen i Russian Chess Championsship Higher League 2011 med en halv poäng inför sista ronden. I denna möter han GM Alexander Galkin (2598) som är en av de som skuggar honom, den andre är GM Artyom Timofeev (2665). Vid ”rätt” resultat för dessa i sista ronden kommer de att kvalificera sig för Superfinalen senare i år, eftersom det är så tufft att endast tre deltagare av 62 går vidare till denna.

Ställning, spelschema och statistik finns på Chess-Results. Det är direktsändning den 26 klockan 09.00. Betänketiden är 90 minuter för 40 drag + 30 minuter + 30 sekunder från drag 1. Remi får bjudas först vid drag 40. Bifogar partier från de inledande tio ronderna.

live live
Hemsida        iPad/iPhone

Partier från rond I-X.



jun 26

 

Pula Open 2011 är färdigspelad. Hur det gick för svenskarna framgår av bifogad minitabell. Några partier med svenskt deltagande finns under tabellen, det har kommit till ett i dag. Chess-Result har som vanligt fullständig kontroll över ställning, spelschema m.m. 

Slutställning med prestationsrating  (360 deltagare).
1 GM Aleksandar Kovacevic 2575 7.5 2661
2 GM Davorin Kuljasevic 2537 7.5 2598
3 GM Gergely Antal 2530 7.5 2598
82 Jörgen Eriksson 2241 5.5 2165
85 Fredrik Lindgren   2195 5.5 2152
91 Anton Fritz   2117 5.5 2135
99 Josef Ask 2229 5.5 2089
111 Stefan Radovic   2161 5.0 2137
174 Erik Elenius   2117 4.5 1995

 

  Några ”svenska” partier.



jun 26

De kända herrarna på bilden var på besök i Prag under matchen mellan GM David Navara och GM Sergei Movsesian. Kombattanterna spelade sex långpartier under tiden 12-19 juni och den enda fullpoängaren stod Navara för i rond fyra och han kunde därmed höja segerbucklan av glas mot skyn.

Prislista och partier från rond I-VI.
Klicka på resultatet för partiet.
Håll markören stilla över resultatet för information.




jun 26

I Ungern spelas, för nionde gången minnesturneringen Gyorgy Marx Memorial. Konceptet är det alltmer populära med sex spelare, som möts två gånger. Polacken GM Radoslaw Wojtaszek (2721) leder fortfarande när det återstår två ronder att spela. Men det är inte klart eftersom han bland annat har kvar att möta GM Ilia Smirin (2661) från Israel som endast är en poäng efter. Schacksnack redovisar ställning och partier efter de första åtta ronderna.

Tabell och partier från rond I-VIII.
Klicka på resultatet för partiet.
Håll markören stilla över resultatet för information.




jun 26

Svart är i stort sett paralyserad, det gäller endast att finna vägen att utnyttja det. Partiet spelades i Barberá del Valles 2008 mellan Ipatov och Cuartas.

Samtliga 1002 partislut som publicerats på Schacksnack finns i högerspalten under ”Klarar du denna?”. De kommer fram slumpvis när du trycker fram ett nytt. Notera att det går att analysera direkt på brädet. 

Schacknyheter från omvärlden.
Nyheter från Dagens Nyheter och SVT.