Tidigare artiklar

  • Random Chess eller klassiskt schack?
  • Sinquefield Cup 2019
  • SM i Eskilstuna 2019
  • Tidigare...
KommenteraSchacksnack har inlett det nya året med en ny omröstning. Frågan gäller huruvida du föredrar Fischer Random, där pjäserna slumpas på den sista raden, eller om du föredrar europeiskt schack som det har spelats sedan 1500-talet och där det på förhand är bestämt att vit dam ska stå på ruta d1. Det förstnämnda alternativet har fördelen att kreativiteten ökar i spelöppningsfasen, medan det senare alternativet har för- eller nackdelar, beroende på hur man ser på det, i och med att man måste kunna och förstå en mängd spelöppningar och varianter. Rösta en gång på svarsalternativ 1 eller 2 i högerspalten nedan.









KommenteraDen sjunde upplagan av Sinquefield Cup börjar idag och nyheten för året är att tävlingen, som för övrigt är den starkaste i U.S.A, spelas med 12 deltagare istället för 10. I första ronden har vi dessa möten: Ding Liren-Wesley So, Levon Aronian-Maxime Vachier-Lagrave, Magnus Carlsen-Anish Giri, Ian Nepomniachtchi-Wiswanathan Anand, Hikaru Nakamura-Fabiano Caruana och Sergej Karjakin-Shakhrijar Mamedjarov. Carlsen är givetvis stor favorit och vill förstås revanschera sig efter att inte ha tagit de snabbare partierna, som spelades för några dagar sedan, på blodigt allvar. Det lär han dock göra denna gång om han inte ska förlora sitt anséende som världsmästare och undvika förödmjukande skriverier i norsk massmedia som inte riktigt förstår skillnaderna på blixtschack, snabbschack och klassiskt schack. Enligt Carlsen är det nämligen den sistnämnda spelformen som är den seriösaste. Sinquefield Cup saknar dock tyvärr dragserie vilket skulle ha lyft den spelformen ett steg i rätt riktning. Chris Bird är tävlingsledare









Läs de 3 kommentarernaIdag börjar Sverigemästarklassen sina tävlingar under SM i Eskilstuna. Lottningen i första ronden: GM Jonny Hector- GM Pontus Carlsson, FM Kaan Kücüksan-GM Axel Smith, IM Linus Johansson-GM Tiger Hillarp Persson, GM Pia Cramling-IM Rauan Sagit, GM Erik Blomqvist-IM Michael Wiedenkeller. SM-gruppen är både stark och öppen så vem helst kan ta hem segern. En farlig uppstickare som Kücüksan kan absolut inte räknas bort. Det var längesedan vi hade ett sådant jämnt SM och detta beror på att GM Nils Grandelius och GM Hans Tikkanen inte är med och kämpar om Sverigemästartiteln. Den förstnämnde har inte rosat SM-marknaden, som han borde, med tanke på sin super-GM-status, och Tikkanen är säkert mätt på SM-titlar och har andra prioriteringar. Mästar-Elit: FM Harald Lögdahl-IM Dan Cramling, FM Erik Malmstig-IM Tommy Andersson, IM Bengt Lindberg-Anders Wengholm, Joakim Nyander-FM Jung Min Seo, FM Tom Rydström-GM Thomas Ernst. Mitt stalltips är att Lindberg blir en tuff nöt för de övriga deltagarna att knäcka.









Läs de 8 kommentarernaEn svensk schackbok - Schackets mästare - I huvudet på Ulf Andersson - har äntligen skrivits om Ulf Anderssons makalösa bedrifter i schackvärlden. Glenn Ek på Sportförlaget i Västerås visade ett genuint intresse efter en förfrågan av författarna. Schack har de senaste årtiondena alltmer betraktats som en sport med den snabbare betänketiden så schack bör klassificeras även i det facket. Andra populära kategorier är annars spel, vetenskap eller konst. Frilansjournalisten och schackälskaren Robert Okpu har tillsammans med språkläraren och IM Thomas Engqvist arbetat med boken i ur och skur och den har sänts till tryckeriet och planeras att säljas under SM i Eskilstuna 5 juli. På Schack.se finns djupintervjuer med Okpu och Engqvist som var för sig ansvarat för biografi- respektive partidel. Det finns också en fotodel med fotografier som de flesta aldrig har sett tidigare. Boken bör alltså tilltala tre kategorier, de som gillar biografier, de som vill se Uffes angreppspartier med moderna, pedagogiska kommentarer och de som vill se de nya fotografierna. Den boken som saknats i den svenska schacklitteraturen har alltså äntligen skrivits....









Läs kommentarenEn av världens genom tiderna starkaste spelare, Ex-världsmästaren Vladimir Kramnik, 43 år, har på Tata Steel-turneringens hemsida meddelat att han avslutat sin professionella karriär. Bakgrunden är att han tycker han uppnått allt som kan uppnås som schackspelare och nu vill ägna sig åt att undervisa schack för barn. Han nämner att det han varit med om som schackspelare varit ovärderliga mänskliga erfarenheter. Vi som följt Kramniks schackkarriär och upplevt milstolpen i schackhistorien när han besegrade Kasparov år 2000, med remivapnet Berlinvarianten i Spanskt, får vara tacksamma och nöjda över alla de partierna han producerat ända fram tills nu och önska honom lycka till och all välgång med sina framtida projekt.









KommenteraAlingsås Schacksällskap fyller 100 år 2019 och som ett led i firandet kommer det att arrangeras en parturnering i Alingsås 4-5 maj. Idag - 26 januari - är det premiär för turneringshemsidan. Jonas Dahlgren









KommenteraDen 48:e upplagan av Rilton Cup har startat igång och som vanligt är det ett starkt startfält med hela 26 stormästare och 34 IM. Sammanlagt är det 161 deltagare i Rilton Cup. De övriga tävlingarna Rilton Elo och Rilton 1800 har 153 respektive 85 deltagare. Det höga deltagarantalet säger något om Rilton-tävlingarnas popularitet. Det är nog ingen nackdel att Rilton spelas i centrala Stockholm på Scandic Continental mittemot Centralstationen. Rilton-tävlingarna pågår traditionsenligt från och med idag 27 december till 5 januari med fridag på Nyårsdagen. Livesändningar kl. 15.00 (rond 5 och 9 kl. 12.00) med Fiona Steil-Antoni som värd flankerad av Harry Schüssler, Ulf Andersson och Jonathan Westerberg i nämnda ordning under separata dagar.









KommenteraIdag, annandag jul, onsdag, startar VM i snabbschack och blixt i Sankt Petersburg. Tävlingen benämns King Salman World Rapid Championship. Klädkoden innebär att man inte får ha jeans, t-shirt eller sneakers. Det blir ingen julledighet för de svenska deltagarna GM Pia Cramling, som deltar i damklassen, och GM Pontus Karlsson, deltagare i öppna klassen. Den sistnämnde har tränat med GM David Howell i London och är relativt förberedd mot bland andra storfavoriten GM Magnus Carlsen. Det går att följa spelet live beledsagad av det energiska tandemparet GM Evgenij Miroshnichenko och GM Peter Leko. Den sistnämnde är mest känd för att med en hårsmån missat VM-titeln i matchen mot Vladimir Kramnik 2004. Det går att följa partierna live på Chessbomb med Stockfish som tyst kommentator för den som föredrar det.









nov 30

Med ledning av Carl Schlechters (1874-1918) 100-årsminne förra året kommer ytterligare en tvådragare, denna komponerades dock 1911. Erfarna problemlösare, och för den delen spelare, kommer nog snart att upptäcka en gemensam faktor i flera av Schlechters tvådragare. Vi kommer att återkomma till Schlechter som spelare, men denna gång får den vetgirige nöja sig med fotot nedan och hans smakfulla problem.

Fyrmästarturnering i Berlin 1918 (28 sep. – 11 okt.). Från vänster till höger: dåvarande världsmästaren Emanuel Lasker, Akiba Rubinstein, turneringsarrangören Bernhard Kagan, Carl Schlechter och Siegbert Tarrasch (Foto: Wikimedia)

Schlechter, Carl – Matt i två drag
1911
[Engqvist]

Matt i två drag



nov 29

Den bästa boken om Carl Schlechter (1874-1918) är skriven av Warren Goldman och utgavs på förlaget Caissa Editions 1994. Bokens titel är Carl Schlechter! – Life and Times of the Austrian Chess Wizard. Boken är inte så lätt att få tag i men följer man med i schackauktionernas värld kan man ibland hitta den för 1000-1500 kr. Det är en röd tegelsten på 537 sidor och innehåller allt väsentligt som kan skrivas om Schlechter. För den oinvigde kan det nämnas att Schlechter är mest känd för VM-matchen mot Emanuel Lasker 1910 som han var nära att vinna efter att ha fått ge sig på målsnöret. Han är också känd för sitt positionella mästerverk mot Walter John, Barmen 1905, och det partiet kan man hitta i klassikern Modern Ideas in Chess av Richard Réti.

 

Eventuellt känner den initierade till att han också var problemkomponist. Följande problem ser enkelt ut men det finns en och annan fälla att trilla i om man är för snabb. Om du tror dig att ha hittat lösningen är du välkommen att publicera ett inlägg i kommentarfältet.

Schlechter, Carl – Matt i två drag
1890

Matt i två drag



nov 27

Juniorallsvenskan spelades i Mölnlycke 22-24 november och här kommer Lars OA Hedlunds bilder från tävlingen. Det finns mer information på Schack.se.

Nathalie Westin (Foto: Lars OA Hedlund)

Läs mer »



nov 26



nov 25



nov 24



nov 23



nov 22

The Tata Steel India Rapid & Blitz is the seventh leg of the 2019 Grand Chess Tour, live from the National Library of India in Kolkata. Ten players, three days of rapid, two days of blitz. Join GMs Peter Svidler, Maurice Ashley, IM Tania Sachdev, and WGM Jen Shahade for the move-by-move.



nov 21

Daniel King fortsätter på sin populära kanal att producera kvalitativa videoklipp av kandidatfinalen mellan Fischer och Petrosian i Buenos Aires 1971. Det man kan notera med det sjätte partiet, som är det senaste i Kings produktion, är att Fischer, precis som Capablanca på sin tid, använder sig av transformationsprincipen som innebär att man byter ut ett fördelaktigt grundelement mot ett annat. Om du under klippets gång stannar upp vid 15.51 har Fischer som svart fördelen av att ha en överlägsen springare på c4 mot vits passiva löpare på b2, men ändå byter Fischer. Anledningen till att han gör det är för att han, dels får en överlägsen löpare mot vits springare, dels får tryck på damflygellinjerna.

Tredje – femte partiet presenteras i tre andra videoklipp om du klickar på ”läs mer” och de två första matchpartierna återfinner du i Veckans video 162.

Läs mer »



nov 19

Här serveras porträttkort av fotografen Lars OA Hedlund från tävlingen Rockaden-Junioren, som avgjordes i helgen i Hägerstensåsens ljusfyllda medborgarhus. Detaljerad information finns på Stockholms Schackförbunds hemsida alternativt arrangörsklubbens hemsida.

(Foto: Lars OA Hedlund)

Läs mer »





Tidigare artiklar