• Ny omröstning i högerspalten
  • SM i Uppsala 2025
  • Random Chess eller klassiskt schack?
  • Sinquefield Cup 2019
  • Tidigare...
Kommentera

Schacksnack har en ny omröstning längst upp i högerspalten. Frågan gäller huvuvida Gideon Ståhlberg, Ulf Andersson eller Nils Grandelius är att betraktas som Sveriges genom tiderna starkaste schackspelare. Det finns ju lite olika måttstockar att beräkna detta genom till exempel ratingprestationer, hårt motstånd över tid eller hur vederbörande har bidraget till schackets utveckling. Beroende på perspektiv och hur insatt man är i denna komplexa fråga kan svaren skifta. Vad säger Schacksnacks läsare?











Kommentera

Sverigemästarklassen och övriga grupper arrangeras i Uppsala 27 juni - 6 juli. Tio spelare kämpar om Sverigemästartiteln och dessa är i ratingordning: GM Platon Galperin, IM Isak Storme, IM Jung Min Seo, GM Erik Blomqvist, IM Martin Lokander, GM Tiger Hillarp Persson., IM Milton Pantzar, IM Hampus Sörensen GM Jonny Hector och IM Axel Falkevall. SM-gruppen är i år stark och öppen så nästan vem helst kan ta hem segern men det skulle inte vara osannolikt om GM Jonny Hector avgår med segern. I SM-sammanhang brukar gedigen erfarenhet väga mycket tyngre än tillfälliga ratingtoppar. Mästar-Elit: IM Michael Wiedenkeller, IM Ludvig Carlsson, IM William Olsson, FM Eric Thörn, IM Tommy Andersson, IM Bengt Lindberg, FM Joar Östlund, FM Alexander Ström-Engdahl, Andreas Landgren och Harald Ljung. Mitt stalltips är att FM Joar Östlund som är en starkt utvecklande spelare kommer att avancera till Sverigemästarklassen.











KommenteraSchacksnack har inlett det nya året med en ny omröstning. Frågan gäller huruvida du föredrar Fischer Random, där pjäserna slumpas på den sista raden, eller om du föredrar europeiskt schack som det har spelats sedan 1500-talet och där det på förhand är bestämt att vit dam ska stå på ruta d1. Det förstnämnda alternativet har fördelen att kreativiteten ökar i spelöppningsfasen, medan det senare alternativet har för- eller nackdelar, beroende på hur man ser på det, i och med att man måste kunna och förstå en mängd spelöppningar och varianter. Rösta en gång på svarsalternativ 1 eller 2 i högerspalten nedan.









KommenteraDen sjunde upplagan av Sinquefield Cup börjar idag och nyheten för året är att tävlingen, som för övrigt är den starkaste i U.S.A, spelas med 12 deltagare istället för 10. I första ronden har vi dessa möten: Ding Liren-Wesley So, Levon Aronian-Maxime Vachier-Lagrave, Magnus Carlsen-Anish Giri, Ian Nepomniachtchi-Wiswanathan Anand, Hikaru Nakamura-Fabiano Caruana och Sergej Karjakin-Shakhrijar Mamedjarov. Carlsen är givetvis stor favorit och vill förstås revanschera sig efter att inte ha tagit de snabbare partierna, som spelades för några dagar sedan, på blodigt allvar. Det lär han dock göra denna gång om han inte ska förlora sitt anséende som världsmästare och undvika förödmjukande skriverier i norsk massmedia som inte riktigt förstår skillnaderna på blixtschack, snabbschack och klassiskt schack. Enligt Carlsen är det nämligen den sistnämnda spelformen som är den seriösaste. Sinquefield Cup saknar dock tyvärr dragserie vilket skulle ha lyft den spelformen ett steg i rätt riktning. Chris Bird är tävlingsledare









Läs de 3 kommentarernaIdag börjar Sverigemästarklassen sina tävlingar under SM i Eskilstuna. Lottningen i första ronden: GM Jonny Hector- GM Pontus Carlsson, FM Kaan Kücüksan-GM Axel Smith, IM Linus Johansson-GM Tiger Hillarp Persson, GM Pia Cramling-IM Rauan Sagit, GM Erik Blomqvist-IM Michael Wiedenkeller. SM-gruppen är både stark och öppen så vem helst kan ta hem segern. En farlig uppstickare som Kücüksan kan absolut inte räknas bort. Det var längesedan vi hade ett sådant jämnt SM och detta beror på att GM Nils Grandelius och GM Hans Tikkanen inte är med och kämpar om Sverigemästartiteln. Den förstnämnde har inte rosat SM-marknaden, som han borde, med tanke på sin super-GM-status, och Tikkanen är säkert mätt på SM-titlar och har andra prioriteringar. Mästar-Elit: FM Harald Lögdahl-IM Dan Cramling, FM Erik Malmstig-IM Tommy Andersson, IM Bengt Lindberg-Anders Wengholm, Joakim Nyander-FM Jung Min Seo, FM Tom Rydström-GM Thomas Ernst. Mitt stalltips är att Lindberg blir en tuff nöt för de övriga deltagarna att knäcka.









Läs de 8 kommentarernaEn svensk schackbok - Schackets mästare - I huvudet på Ulf Andersson - har äntligen skrivits om Ulf Anderssons makalösa bedrifter i schackvärlden. Glenn Ek på Sportförlaget i Västerås visade ett genuint intresse efter en förfrågan av författarna. Schack har de senaste årtiondena alltmer betraktats som en sport med den snabbare betänketiden så schack bör klassificeras även i det facket. Andra populära kategorier är annars spel, vetenskap eller konst. Frilansjournalisten och schackälskaren Robert Okpu har tillsammans med språkläraren och IM Thomas Engqvist arbetat med boken i ur och skur och den har sänts till tryckeriet och planeras att säljas under SM i Eskilstuna 5 juli. På Schack.se finns djupintervjuer med Okpu och Engqvist som var för sig ansvarat för biografi- respektive partidel. Det finns också en fotodel med fotografier som de flesta aldrig har sett tidigare. Boken bör alltså tilltala tre kategorier, de som gillar biografier, de som vill se Uffes angreppspartier med moderna, pedagogiska kommentarer och de som vill se de nya fotografierna. Den boken som saknats i den svenska schacklitteraturen har alltså äntligen skrivits....









Läs kommentarenEn av världens genom tiderna starkaste spelare, Ex-världsmästaren Vladimir Kramnik, 43 år, har på Tata Steel-turneringens hemsida meddelat att han avslutat sin professionella karriär. Bakgrunden är att han tycker han uppnått allt som kan uppnås som schackspelare och nu vill ägna sig åt att undervisa schack för barn. Han nämner att det han varit med om som schackspelare varit ovärderliga mänskliga erfarenheter. Vi som följt Kramniks schackkarriär och upplevt milstolpen i schackhistorien när han besegrade Kasparov år 2000, med remivapnet Berlinvarianten i Spanskt, får vara tacksamma och nöjda över alla de partierna han producerat ända fram tills nu och önska honom lycka till och all välgång med sina framtida projekt.









KommenteraAlingsås Schacksällskap fyller 100 år 2019 och som ett led i firandet kommer det att arrangeras en parturnering i Alingsås 4-5 maj. Idag - 26 januari - är det premiär för turneringshemsidan. Jonas Dahlgren









apr 14

I Anatolij Karpovs bok Världsmästarminiatyrer går gränsen för ett miniatyrparti vid 30 drag. Andra kan sätta gränsen vid 25 eller 20 drag. Veckans miniatyr varar i 24 drag och håller sig väl inom Karpovs definition för en miniatyr. Partiet spelades i den tredje ronden av den pågående Damturneringen i Khanty-Mansiysk (Fide WGP) och är mellan Hou Yifan-Nana Dzagnidze.

1.e4 I de två andra vita partierna har Hou Yifan spelat 1.c4 1…c5 2.Nf3 e6 3.d4 cxd4 4.Nxd4 a6 5.c4 Nf6 6.Nc3 Qc7 6…Bb4 är det aktivaste draget i denna variant. Textdraget kan leda över till en treradersuppställning. 7.Be2 b6 8.0-0 Bb7 9.Qd3 En aktiv uppställning som ger vit möjligheten att utveckla damen vidare längs den tredje raden. 9…Nc6 10.Nxc6 Förbereder framstöten f2-f4 och då måste vit byta springarna för att undvika överraskningar längs den klassiska diagonalen mot kungen på g1. 10…bxc6 11.f4 Bc5+ Denna löparschack hjälper  både vit och svart eftersom vit vill ställa kungen på h1 och svart vill rockera kort. 12.Kh1 0-0 13.e5 Rd8 14.Qh3 Här står vits dam i en stark angreppsposition. 14…Nd7 15.Ne4 Be7 16.Bd3 g6 17.b3 c5 18.Bb2 Bxe4 Ett jämnt avbyte; springaren på e4 är minst lika stark som den svarta löparen positionerad på den långa ljusa diagonalen. 19.Bxe4 b5 Nödvändigt var 19…f5. Nu går det snabbt utför. Kan läsaren se hur?

Hou Yifan-Nana Dzagnidze, Fide WGP Khanty-Mansiysk (03) 2014

Hur avgör vit partiet?

Lösningen syns i kommentarfältet.

 

 

 



apr 14

 

Hou Yifan-Nafisa Muminova, Khanty-Mansiysk 2014

Svart gav omedelbart upp efter vits nästa drag.

Lösningen längst ner i artikeln under fotografiet.

5 ronder är färdigspelade i Damernas Grand Prix i Khanty-Mansiysk och poängställningen är som följer:

1. GM Hou Yifan, Kina (2618) 4,5 poäng

2. GM Anna Muzychuk, Slovenien (2560) 3,5 poäng

3. GM Zhao Xue, Kina (2552) 3 poäng

4. GM Antoaneta Stefanova, Bulgarien (2489) 2,5 poäng

5. WGM Olga Girya, Ryssland (2450) 2,5 poäng

6. GM Kateryna Lagno, Ukraina (2543) 2,5 poäng

7. GM Anna Ushenina, Ukraina (2501) 2,5 poäng

8. Alexandra Kosteniuk, Ryssland (2527) 2,5 poäng

9. GM Nana Dzagnidze, Georgien (2550) 2,5 poäng

10. GM Tatiana Kosintseva, Ryssland (2496) 2 poäng

11. WGM Nafisa Muminova, Uzbekistan (2321) 1,5 poäng

12.  WGM Tuvshintugs Batchimeg, Mongoliet (2340) 0,5 poäng

 

Världsmästarinnan Hou Yifan leder med en poängs försprång efter att ha fått in damoffret 31.Qxf8+! (Foto: Stefan64, jan. 2013)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rond 6 börjar kl. 11.00 i morgon. Då har vi följande möten på programmet:

GM Alexandra Kosteniuk-GM Nana Dzagnidze

GM Kateryna Lagno-WGM Tuvshintugs Batchimeg

WGM Nafisa Muminova-GM Tatiana Kosintseva

GM Antoaneta Stefanova-GM Hou Yifan

GM Anna Ushenina-GMAnna Muzychuk

GM Zhao Xue-GM Olga Girya

Nu när det är påsklov finns det gott om tid för somliga att följa och bekanta sig med de högst rankade kvinnliga kombattanterna i världen live. Klicka här för direktsändning med stormästarkommentarer av Evgenij Miroshnichenko alternativt se sändningen efter att partierna färdigspelats vilken tid som helst på dygnet.

 



apr 14

Samuel Loyd, Detroit Free Press 1881

Matt i två drag.

Det här är en liten trevlig tvådragare av den förmodligen störste problemkonstnären genom tiderna, Samuel Loyd.

Lösningen publiceras i kommentarfältet i morgon.

Samuel Loyd (31 januari, 1841, Philadelphia, Pennsylvania - 10 april, 1911, New York)

Samuel Loyd var också en stark schackspelare. I den internationella turneringen i Paris 1867 kom han på tionde plats med 6 poäng av 24. Denna turnering ägde rum på  10 boulevard Montmartre, från 4 juni till 11 juli. Tretton deltagare spelade en dubbelrondig turnering där alla mötte alla. Remier räknades som noll poäng! Tidskontrollen var 6 minuter per drag. De sex penningpriserna vanns av Ignatz von Kolisch med 20/24, Szymon Winawer, 19/24, Wilhelm Steinitz, 18/24, Gustav Richard Neumann, 17 /24, Cecil Valentine De Vére, 14/24 och Jules Arnous de Riviére, 11/24. De fyra främsta vann också en Sévres vas.