Det finns ett nytt foto-collage ute från Rilton Cup. Det är Jan Wikander (ordförande i Rilton-kommittén) som har gjort det.
Schacksnack har en ny omröstning längst upp i högerspalten. Frågan gäller huvuvida Gideon Ståhlberg, Ulf Andersson eller Nils Grandelius är att betraktas som Sveriges genom tiderna starkaste schackspelare. Det finns ju lite olika måttstockar att beräkna detta genom till exempel ratingprestationer, hårt motstånd över tid eller hur vederbörande har bidraget till schackets utveckling. Beroende på perspektiv och hur insatt man är i denna komplexa fråga kan svaren skifta. Vad säger Schacksnacks läsare?
Sverigemästarklassen och övriga grupper arrangeras i Uppsala 27 juni - 6 juli. Tio spelare kämpar om Sverigemästartiteln och dessa är i ratingordning: GM Platon Galperin, IM Isak Storme, IM Jung Min Seo, GM Erik Blomqvist, IM Martin Lokander, GM Tiger Hillarp Persson., IM Milton Pantzar, IM Hampus Sörensen GM Jonny Hector och IM Axel Falkevall. SM-gruppen är i år stark och öppen så nästan vem helst kan ta hem segern men det skulle inte vara osannolikt om GM Jonny Hector avgår med segern. I SM-sammanhang brukar gedigen erfarenhet väga mycket tyngre än tillfälliga ratingtoppar. Mästar-Elit: IM Michael Wiedenkeller, IM Ludvig Carlsson, IM William Olsson, FM Eric Thörn, IM Tommy Andersson, IM Bengt Lindberg, FM Joar Östlund, FM Alexander Ström-Engdahl, Andreas Landgren och Harald Ljung. Mitt stalltips är att FM Joar Östlund som är en starkt utvecklande spelare kommer att avancera till Sverigemästarklassen.
Lidköpings Schacksällskap återupptar sin turnering Lidköping Open. Förut spelades den på försommaren, nu blir det på hösten: 31/8-1/9. Det blir sju entimmaspartier och schweizer-lottning.
Inbjudan publiceras inom kort.
Förstapriset är garanterat: 5 000 kr. Rankingpriserna blir bra: 800 respektive 400 kr. Uppdaterat: Även rankingpriserna är garanterade.
Om en lokaltidning eller någon annan skriver om er schackverksamhet så får ni gärna tipsa Schacksnack. Skicka med en länk när ni skriver till info@schackhandeln.se. Vi publicerar gärna länken.
8-10 februari hålls Ebbe Cup XXVII i Göteborgs Schackcentrum.
Det är SS Manhem som står bakom turneringen.
Håkan Jalling i Växjö har tagit initiativet till en stormästar- och IM-turnering den 26-30 juni. Namnet blir Visma Chess Tournament efter huvudsponsorn.
Enligt schack.se är fyra stormästare klara för turneringen än så länge. En av dem är Johnny Hector.
En hemsida för turneringen ska bli färdig inom kort.
Lidköpings IM-turnering är uppskjuten till slutet av juni. Tävlingen har fått en ny sponsor: Sparbanksstiftelsen i Lidköping. Avgifterna är sänkta rejält, från 3 800 till 2 500 kr (2 000 för FM). Även hotellpriserna har sänkts.
Fyra stormästare hör till dem som hittills anmält sig till Påskturneringen i Norrköping. Bland dem finns Tiger Hillarp Persson och Stellan Brynell.
Det är två avdelningar: Påskturneringen (hittills 26 anmälda) och Lilla påskturneringen (hittills 5 anmälda) som är ny för i år och öppen för spelare upp till 1600 i rating. Båda är elo-registrerade.
1870 spelades en berömd dubbelrondig turnering i Baden Baden. Nederst i inlägget finns en del partier från denna för genomspelning och det är intressant att studera den tidens öppningar med dagens teori. Segrade gjorde Adolf Anderssen före Wilhelm Steinitz. På Wikipedia går det att läsa att turneringen var en föregångare på många sätt:
a) first chess clocks used (20 moves had to be made per hour),
b) draws counted as half points,
c) only top international players were invited.
Nu är det dags igen! I morgon startar Baden Baden 2013, som är en kategori 19 turnering, med några av världen starkaste spelare på plats med regerande Världsmästaren som den högst rankade och avslutningen är den 17:e.
| GM Vis. Anand | 2780 | |
| GM Fabiano Caruana | 2757 | |
| GM Michael Adams | 2725 | |
| GM Arkady Naiditsch | 2716 | |
| GM Daniel Fridman | 2667 | |
| GM Georg Meier | 2640 |
Spelschemat är klart och i första ronden möts: Naiditsch – Fridman, Adams – Anand och Caruana – Meier. Schacksnack återkommer med nödvändiga länkar när det närmar sig start.
De flesta partierna (80) från 1870 (en handfull saknar drag).







Senaste kommentarer