• Ny omröstning i högerspalten
  • SM i Uppsala 2025
  • Random Chess eller klassiskt schack?
  • Sinquefield Cup 2019
  • Tidigare...
Kommentera

Schacksnack har en ny omröstning längst upp i högerspalten. Frågan gäller huvuvida Gideon Ståhlberg, Ulf Andersson eller Nils Grandelius är att betraktas som Sveriges genom tiderna starkaste schackspelare. Det finns ju lite olika måttstockar att beräkna detta genom till exempel ratingprestationer, hårt motstånd över tid eller hur vederbörande har bidraget till schackets utveckling. Beroende på perspektiv och hur insatt man är i denna komplexa fråga kan svaren skifta. Vad säger Schacksnacks läsare?











Kommentera

Sverigemästarklassen och övriga grupper arrangeras i Uppsala 27 juni - 6 juli. Tio spelare kämpar om Sverigemästartiteln och dessa är i ratingordning: GM Platon Galperin, IM Isak Storme, IM Jung Min Seo, GM Erik Blomqvist, IM Martin Lokander, GM Tiger Hillarp Persson., IM Milton Pantzar, IM Hampus Sörensen GM Jonny Hector och IM Axel Falkevall. SM-gruppen är i år stark och öppen så nästan vem helst kan ta hem segern men det skulle inte vara osannolikt om GM Jonny Hector avgår med segern. I SM-sammanhang brukar gedigen erfarenhet väga mycket tyngre än tillfälliga ratingtoppar. Mästar-Elit: IM Michael Wiedenkeller, IM Ludvig Carlsson, IM William Olsson, FM Eric Thörn, IM Tommy Andersson, IM Bengt Lindberg, FM Joar Östlund, FM Alexander Ström-Engdahl, Andreas Landgren och Harald Ljung. Mitt stalltips är att FM Joar Östlund som är en starkt utvecklande spelare kommer att avancera till Sverigemästarklassen.











KommenteraSchacksnack har inlett det nya året med en ny omröstning. Frågan gäller huruvida du föredrar Fischer Random, där pjäserna slumpas på den sista raden, eller om du föredrar europeiskt schack som det har spelats sedan 1500-talet och där det på förhand är bestämt att vit dam ska stå på ruta d1. Det förstnämnda alternativet har fördelen att kreativiteten ökar i spelöppningsfasen, medan det senare alternativet har för- eller nackdelar, beroende på hur man ser på det, i och med att man måste kunna och förstå en mängd spelöppningar och varianter. Rösta en gång på svarsalternativ 1 eller 2 i högerspalten nedan.









KommenteraDen sjunde upplagan av Sinquefield Cup börjar idag och nyheten för året är att tävlingen, som för övrigt är den starkaste i U.S.A, spelas med 12 deltagare istället för 10. I första ronden har vi dessa möten: Ding Liren-Wesley So, Levon Aronian-Maxime Vachier-Lagrave, Magnus Carlsen-Anish Giri, Ian Nepomniachtchi-Wiswanathan Anand, Hikaru Nakamura-Fabiano Caruana och Sergej Karjakin-Shakhrijar Mamedjarov. Carlsen är givetvis stor favorit och vill förstås revanschera sig efter att inte ha tagit de snabbare partierna, som spelades för några dagar sedan, på blodigt allvar. Det lär han dock göra denna gång om han inte ska förlora sitt anséende som världsmästare och undvika förödmjukande skriverier i norsk massmedia som inte riktigt förstår skillnaderna på blixtschack, snabbschack och klassiskt schack. Enligt Carlsen är det nämligen den sistnämnda spelformen som är den seriösaste. Sinquefield Cup saknar dock tyvärr dragserie vilket skulle ha lyft den spelformen ett steg i rätt riktning. Chris Bird är tävlingsledare









Läs de 3 kommentarernaIdag börjar Sverigemästarklassen sina tävlingar under SM i Eskilstuna. Lottningen i första ronden: GM Jonny Hector- GM Pontus Carlsson, FM Kaan Kücüksan-GM Axel Smith, IM Linus Johansson-GM Tiger Hillarp Persson, GM Pia Cramling-IM Rauan Sagit, GM Erik Blomqvist-IM Michael Wiedenkeller. SM-gruppen är både stark och öppen så vem helst kan ta hem segern. En farlig uppstickare som Kücüksan kan absolut inte räknas bort. Det var längesedan vi hade ett sådant jämnt SM och detta beror på att GM Nils Grandelius och GM Hans Tikkanen inte är med och kämpar om Sverigemästartiteln. Den förstnämnde har inte rosat SM-marknaden, som han borde, med tanke på sin super-GM-status, och Tikkanen är säkert mätt på SM-titlar och har andra prioriteringar. Mästar-Elit: FM Harald Lögdahl-IM Dan Cramling, FM Erik Malmstig-IM Tommy Andersson, IM Bengt Lindberg-Anders Wengholm, Joakim Nyander-FM Jung Min Seo, FM Tom Rydström-GM Thomas Ernst. Mitt stalltips är att Lindberg blir en tuff nöt för de övriga deltagarna att knäcka.









Läs de 8 kommentarernaEn svensk schackbok - Schackets mästare - I huvudet på Ulf Andersson - har äntligen skrivits om Ulf Anderssons makalösa bedrifter i schackvärlden. Glenn Ek på Sportförlaget i Västerås visade ett genuint intresse efter en förfrågan av författarna. Schack har de senaste årtiondena alltmer betraktats som en sport med den snabbare betänketiden så schack bör klassificeras även i det facket. Andra populära kategorier är annars spel, vetenskap eller konst. Frilansjournalisten och schackälskaren Robert Okpu har tillsammans med språkläraren och IM Thomas Engqvist arbetat med boken i ur och skur och den har sänts till tryckeriet och planeras att säljas under SM i Eskilstuna 5 juli. På Schack.se finns djupintervjuer med Okpu och Engqvist som var för sig ansvarat för biografi- respektive partidel. Det finns också en fotodel med fotografier som de flesta aldrig har sett tidigare. Boken bör alltså tilltala tre kategorier, de som gillar biografier, de som vill se Uffes angreppspartier med moderna, pedagogiska kommentarer och de som vill se de nya fotografierna. Den boken som saknats i den svenska schacklitteraturen har alltså äntligen skrivits....









Läs kommentarenEn av världens genom tiderna starkaste spelare, Ex-världsmästaren Vladimir Kramnik, 43 år, har på Tata Steel-turneringens hemsida meddelat att han avslutat sin professionella karriär. Bakgrunden är att han tycker han uppnått allt som kan uppnås som schackspelare och nu vill ägna sig åt att undervisa schack för barn. Han nämner att det han varit med om som schackspelare varit ovärderliga mänskliga erfarenheter. Vi som följt Kramniks schackkarriär och upplevt milstolpen i schackhistorien när han besegrade Kasparov år 2000, med remivapnet Berlinvarianten i Spanskt, får vara tacksamma och nöjda över alla de partierna han producerat ända fram tills nu och önska honom lycka till och all välgång med sina framtida projekt.









KommenteraAlingsås Schacksällskap fyller 100 år 2019 och som ett led i firandet kommer det att arrangeras en parturnering i Alingsås 4-5 maj. Idag - 26 januari - är det premiär för turneringshemsidan. Jonas Dahlgren









apr 22

 


(GM) Daan Brandenburg.
Foto Calle Erlandsson, Lund.

I Schackstudions GM-turnering tog IM Daan Brandenburg den nödvändiga halvpoängen i sista ronden mot FM Jan Dietrich Wendt, för att hans tredje GM-norm skulle vara i hamn. Nu gäller det endast att skicka in papperen till FIDE för registrering så är GM-titeln hans. Dessutom stod han som turneringssegrare efter särskiljning, på samma poäng – 6½ – som GM Nils Grandelius.

Även IM Daniel Semcesen hade möjlighet att erövra en norm. Men han lyckades inte besegra dagens motståndare GM Hans Tikkanen utan han fick nöja sig med remi och i och med detta saknades det en halv poäng för att den tredje GM-normen skulle vara hans. Daniel gjorde en bra turnering det vittnar inte minst hans prestationsrating om, den blev 2587!  

 Fullständiga listor och annan information finns på Chess-Results.  

Tabell och partier.
Rond 1-9.
Klicka på resultatet för partiet.

Håll markören stilla över resultatet för information.




apr 22

Kampen går vidare mellan HSM 64 och Tomsk-400 om vem som kommer att bli Ryska lagmästare 2011. De möttes i dag och matchen slutade 3-3. Resultatet innebar att laget från St. Petersburg hakade på dem i toppen och har möjlighet att blanda sig i hur fördelningen av medaljerna skall bli.

1 HSM – 64 * 3 3 4 3 ½ 5 4 ½ 4 5 5 ½ 5 18
2 Tomsk-400 3 * 3 3 ½ 3 ½ 4 ½ 4 ½ 4 4 ½ 4 ½ 5 ½ 18
3 CHF – St. Petersburg 3 3 * 2 ½ 4 5 5 4 ½ 5 5 6 16
4 ”Ugra” 2 2 ½ 3 ½ * 3 4 4 5 ½ 5 4 ½ 5 15
5 Economist – SSSEU 2 ½ 2 ½ 3 * 4 3 5 4 ½ 4 ½ 5 5 ½ 14
6 Club Chigorin 1 1 ½ 2 2 2 * 4 3 ½ 4 5 3 ½ 10
7 Polytechnique 1 ½ 1 ½ 1 2 3 * 2 ½ 3 ½ 3 ½ 3 ½ 3 ½ 9
8 UEE – Vista 2 1 ½ 1 2 3 ½ * 2 ½ 4 5 ½ 3 ½ 8
9 NIU ”BSU” 2 1 ½ 1 ½ 1 1 ½ 2 ½ 2 ½ 3 ½ * 3 ½ 5 6
10 Atom 1 1 ½ 1 1 ½ 1 ½ 2 2 ½ 2 * 3 3 ½ 3
11 Yamal ½ ½ 1 1 1 2 ½ ½ 2 ½ 3 * 4 ½ 3
12 OSDYUSSHR 1 0 1 ½ 2 ½ 2 ½ 2 ½ 1 2 ½ 1 ½ * 0
Det framgår av ovanstående tabell att det är 12 klubbar som deltager och naturligtvis är det direktsändning och samtliga (hemsidan) partier visas med början klockan 12.30. Betänketiden är 90 minuter för hela partiet + 30 sekunder i tillägg från drag ett. Chess-Results har tabeller och lite annat smått och gott att bjuda på. Schacksnack kommer att publicera partier för genomspelning och små nyheter om det finns några att få tag i.
live live
Hemsida Bomben

Partierna från: rond 1, rond 2, rond 3, rond 4-5, rond 6, rond 7, rond 8, rond 9,

Partierna från rond 10.



apr 22

Bifogar tabell till och med rond sex + partierna. Läs mer om vad som hänt i Norge under korta nyheter. Det visas 12 partier i direktsändning. I dag möts ledarna GM Sergei Tiviakov – GM Lars Karlsson klockan 13.30.

Tabell och samtliga partier från rond 1-6.
Klicka på resultatet för partiet.
Håll markören stilla över resultatet för information.




apr 22

GM Lars Karlsson, SK Rockaden Stockholm, gör en strålande turnering. Han delar första platsen i det ”Åpne NM 2011″ med GM Sergei Tiviakov på fem poäng efter sex ronder. I går vann han mot GM Normunds Miezis. I dag väntar Tiviakov. Den andre svensken Eric Vaarala, Horndals SK, har efter vinsten i går 3½ poäng vilket räcker till en delad 18-28 plats bland 68 deltagare. Schacksnack återkommer med tabell och partier senare i dag.

I dagens (22/4) rond förlorade Lars medan däremot Eric vann. Tabell och partier i morgon.



apr 22

I Amerikanska mästerskapet är spelarna som skall deltaga i semifinalerna klara. Det blev stormästarna Gata Kamsky och Yuri Shulman från grupp A. Från grupp B kvalificerade sig GM Robert Hess och GM Alexander Onishuk. Hur de kommer att mötas har inte Schacksnack kunnat lista ut.  Semifinalerna spelas lördag/söndag med start klockan 21.00. Finalen och spel om tredje pris avgörs på tisdag. Någon av kandidaterna till mästerskapet kommer att kunna stoppa en check på US$ 40 000, som utgör första priset, i fickan. Den totala prissumman är US$ 170 000.

Den unge GM Ray Robson (2522) var nämnd som en av slutspelskandidaterna, men han spolierade sin möjlighet när han förlorade mot turneringens lägst rankade FM Daniel Naroditsky i rond fem.

Semifinalerna och finalen spelas enligt följande:

Semifinals and finals tiebreaks will consist of a two-game rapid match (G/25+5 second increment). If the contest is still undecided, the match will go to a rapid Armageddon bidding game with a base time of 45 minutes for each Player. Black will have draw odds. Each Player shall bid an amount of time (minutes and seconds, a number equal to or less than 45:00) they are willing to play with in order to choose their color. The Player who bids the lowest amount of time chooses his color and begins with that amount of time; the other Player receives 45:00. If both Players bid exactly the same amount of time, the Chief Arbiter will flip a coin to determine who shall choose their color.

Tabell och partier grupp A.
Klicka på resultatet för partiet.

Håll markören stilla över resultatet för information.


Grupp B.



apr 22

Landsholdsklassen i Danska Mästerskapet 2011 är ett getingbo. Vid en blick på tabellen går det att konstatera att bland de tio deltagarna har inte mindre än åtta möjlighet att bli danmarksmästare 2011 när det återstår tre ronder. Det skiljer endast en poäng.

Tabell och partier.
Rond 1-6.
Klicka på resultatet för partiet.

Håll markören stilla över resultatet för information.




apr 22

Denna gång är, vad Schacksnack tror, svartspelaren svensk. Misstanken uppstod därför att han benämns som Skold i originaltexten. Är detta riktigt bör det gälla Kristian Sköld. Han mötte Koskinen i Helsingfors 1957 och vann partiet.  

Samtliga 948 partislut som publicerats på Schacksnack finns i högerspalten under ”Klarar du denna?”. De kommer fram slumpvis när du trycker fram ett nytt. 

Schacknyheter från omvärlden.
Nyheter från Dagens Nyheter och SVT.