• Ny omröstning i högerspalten
  • SM i Uppsala 2025
  • Random Chess eller klassiskt schack?
  • Sinquefield Cup 2019
  • Tidigare...
Kommentera

Schacksnack har en ny omröstning längst upp i högerspalten. Frågan gäller huvuvida Gideon Ståhlberg, Ulf Andersson eller Nils Grandelius är att betraktas som Sveriges genom tiderna starkaste schackspelare. Det finns ju lite olika måttstockar att beräkna detta genom till exempel ratingprestationer, hårt motstånd över tid eller hur vederbörande har bidraget till schackets utveckling. Beroende på perspektiv och hur insatt man är i denna komplexa fråga kan svaren skifta. Vad säger Schacksnacks läsare?











Kommentera

Sverigemästarklassen och övriga grupper arrangeras i Uppsala 27 juni - 6 juli. Tio spelare kämpar om Sverigemästartiteln och dessa är i ratingordning: GM Platon Galperin, IM Isak Storme, IM Jung Min Seo, GM Erik Blomqvist, IM Martin Lokander, GM Tiger Hillarp Persson., IM Milton Pantzar, IM Hampus Sörensen GM Jonny Hector och IM Axel Falkevall. SM-gruppen är i år stark och öppen så nästan vem helst kan ta hem segern men det skulle inte vara osannolikt om GM Jonny Hector avgår med segern. I SM-sammanhang brukar gedigen erfarenhet väga mycket tyngre än tillfälliga ratingtoppar. Mästar-Elit: IM Michael Wiedenkeller, IM Ludvig Carlsson, IM William Olsson, FM Eric Thörn, IM Tommy Andersson, IM Bengt Lindberg, FM Joar Östlund, FM Alexander Ström-Engdahl, Andreas Landgren och Harald Ljung. Mitt stalltips är att FM Joar Östlund som är en starkt utvecklande spelare kommer att avancera till Sverigemästarklassen.











KommenteraSchacksnack har inlett det nya året med en ny omröstning. Frågan gäller huruvida du föredrar Fischer Random, där pjäserna slumpas på den sista raden, eller om du föredrar europeiskt schack som det har spelats sedan 1500-talet och där det på förhand är bestämt att vit dam ska stå på ruta d1. Det förstnämnda alternativet har fördelen att kreativiteten ökar i spelöppningsfasen, medan det senare alternativet har för- eller nackdelar, beroende på hur man ser på det, i och med att man måste kunna och förstå en mängd spelöppningar och varianter. Rösta en gång på svarsalternativ 1 eller 2 i högerspalten nedan.









KommenteraDen sjunde upplagan av Sinquefield Cup börjar idag och nyheten för året är att tävlingen, som för övrigt är den starkaste i U.S.A, spelas med 12 deltagare istället för 10. I första ronden har vi dessa möten: Ding Liren-Wesley So, Levon Aronian-Maxime Vachier-Lagrave, Magnus Carlsen-Anish Giri, Ian Nepomniachtchi-Wiswanathan Anand, Hikaru Nakamura-Fabiano Caruana och Sergej Karjakin-Shakhrijar Mamedjarov. Carlsen är givetvis stor favorit och vill förstås revanschera sig efter att inte ha tagit de snabbare partierna, som spelades för några dagar sedan, på blodigt allvar. Det lär han dock göra denna gång om han inte ska förlora sitt anséende som världsmästare och undvika förödmjukande skriverier i norsk massmedia som inte riktigt förstår skillnaderna på blixtschack, snabbschack och klassiskt schack. Enligt Carlsen är det nämligen den sistnämnda spelformen som är den seriösaste. Sinquefield Cup saknar dock tyvärr dragserie vilket skulle ha lyft den spelformen ett steg i rätt riktning. Chris Bird är tävlingsledare









Läs de 3 kommentarernaIdag börjar Sverigemästarklassen sina tävlingar under SM i Eskilstuna. Lottningen i första ronden: GM Jonny Hector- GM Pontus Carlsson, FM Kaan Kücüksan-GM Axel Smith, IM Linus Johansson-GM Tiger Hillarp Persson, GM Pia Cramling-IM Rauan Sagit, GM Erik Blomqvist-IM Michael Wiedenkeller. SM-gruppen är både stark och öppen så vem helst kan ta hem segern. En farlig uppstickare som Kücüksan kan absolut inte räknas bort. Det var längesedan vi hade ett sådant jämnt SM och detta beror på att GM Nils Grandelius och GM Hans Tikkanen inte är med och kämpar om Sverigemästartiteln. Den förstnämnde har inte rosat SM-marknaden, som han borde, med tanke på sin super-GM-status, och Tikkanen är säkert mätt på SM-titlar och har andra prioriteringar. Mästar-Elit: FM Harald Lögdahl-IM Dan Cramling, FM Erik Malmstig-IM Tommy Andersson, IM Bengt Lindberg-Anders Wengholm, Joakim Nyander-FM Jung Min Seo, FM Tom Rydström-GM Thomas Ernst. Mitt stalltips är att Lindberg blir en tuff nöt för de övriga deltagarna att knäcka.









Läs de 8 kommentarernaEn svensk schackbok - Schackets mästare - I huvudet på Ulf Andersson - har äntligen skrivits om Ulf Anderssons makalösa bedrifter i schackvärlden. Glenn Ek på Sportförlaget i Västerås visade ett genuint intresse efter en förfrågan av författarna. Schack har de senaste årtiondena alltmer betraktats som en sport med den snabbare betänketiden så schack bör klassificeras även i det facket. Andra populära kategorier är annars spel, vetenskap eller konst. Frilansjournalisten och schackälskaren Robert Okpu har tillsammans med språkläraren och IM Thomas Engqvist arbetat med boken i ur och skur och den har sänts till tryckeriet och planeras att säljas under SM i Eskilstuna 5 juli. På Schack.se finns djupintervjuer med Okpu och Engqvist som var för sig ansvarat för biografi- respektive partidel. Det finns också en fotodel med fotografier som de flesta aldrig har sett tidigare. Boken bör alltså tilltala tre kategorier, de som gillar biografier, de som vill se Uffes angreppspartier med moderna, pedagogiska kommentarer och de som vill se de nya fotografierna. Den boken som saknats i den svenska schacklitteraturen har alltså äntligen skrivits....









Läs kommentarenEn av världens genom tiderna starkaste spelare, Ex-världsmästaren Vladimir Kramnik, 43 år, har på Tata Steel-turneringens hemsida meddelat att han avslutat sin professionella karriär. Bakgrunden är att han tycker han uppnått allt som kan uppnås som schackspelare och nu vill ägna sig åt att undervisa schack för barn. Han nämner att det han varit med om som schackspelare varit ovärderliga mänskliga erfarenheter. Vi som följt Kramniks schackkarriär och upplevt milstolpen i schackhistorien när han besegrade Kasparov år 2000, med remivapnet Berlinvarianten i Spanskt, får vara tacksamma och nöjda över alla de partierna han producerat ända fram tills nu och önska honom lycka till och all välgång med sina framtida projekt.









KommenteraAlingsås Schacksällskap fyller 100 år 2019 och som ett led i firandet kommer det att arrangeras en parturnering i Alingsås 4-5 maj. Idag - 26 januari - är det premiär för turneringshemsidan. Jonas Dahlgren









okt 20

Nanjing 2010

Föra året kunde Schacksnack dagligen glädja sina många läsare med mycket uppskattade artiklar direkt ifrån Pearl Spring Chess Tournament i Nanjing Kina signerade av Olle Persson. Även i år är han på plats i spellokalen. Denna gång kommer det inte att bli lika omfångsrika rapporter vilket framgår av hans mail från Kina. På grund av ett tekniskt fel blir det inga bilder, som Olle nämner i breet, i dag. Resultaten från första ronden finns längst ner i inlägget tillsammans med partierna.

Jag tänker skicka presskonferenserna varje dag, det brukar alltid vara intressant läsning. Det blir på engelska då de annars eventuellt kan tappa något i min oversättning. Vidare hoppas jag kunna mata dig med bilder, kanske ev film. Jag vet inget om det tekniska men du kan ju undersöka Schacksnacks mojligheter. Det blir inga rond-for rond-rapporter utan jag kommer att skriva något nar jag får tid och inspiration. Mvh/Olle

Presskonferens första ronden. Närvarande: Magnus Carlsen (MC), Visvanathan Anand (VA) och Wang Yue (WY). Med reservationer för ev felaktigheter.
  
-For MC: You had tremendous success last year. Do you have the same expectations for this year’s tournament? 
-MC: I try not to well too much of recent results. Right now I’m here. I’m happy with my start. It’s too early to tell. 
-For MC: May you comment today’s game. 
-MC: Sure. I got a nice position.He probably underestimated white and should have done something concrete in the center. 14– Bd7 wasn’t good. Since then I got a much better position. He defended quite well but it’s really difficult for black. He must probably loose a pawn.
  
-For VA: What are your feelings towards today’s draw? 
-VA: After 14 d5 it’s a critical moment. 15 — Qe8 was very strong. After that it was close to an edge but I couldn’t find any better.  He played very good defence.
  
 -WY: About today’s game: This was the first round and I had black versus the world champion. I’m very satisfied. It was a useful opening and I defended well. Though I used much time I played well and fortunately got a draw.

Spelschemat rond 2.

GM Wang Yue Kina 2732 ½-½ GM Vugar Gashimov Azerbaijan 2719
GM Vis. Anand Indien 2800 ½-½ GM Magnus Carlsen Norge 2826
GM Etienne Bacrot Frankrike  2716 ½-½ GM Veselin Topalov Bulgarien  2803

 

Ronden startar klockan 08.30 (14.30 kinesisk tid). Direktsändning: 1. hemsidan och 2. chessbomben.

live          live

Tabell och partier.
Rond I.
Klicka på resultatet för partiet.
Håll markören stilla över resultatet för information.


Schacknyheter från omvärlden.
Nyheter från Dagens Nyheter och SVT.



okt 20

Skanderborg Skakklub 

stormästareturneringen i Skanderborg i Danmark spelade IM Axel Smith, Lunds ASK, remi i går mot turneringsledaren och och den högst rankade GM Kamil Miton. Den senare behöll ledningen vilket framgår av bifogad tabell. Om Axel skall erhålla en GM-norm, för detta krävs 6.0 poäng, måsta han bryta sitt remistaket som nu är fyra partier långt. Lämpligt kan vara i dag när han har svart mot GM Drazic Sinsa, som inte rosat marknaden så här långt. Han delar sista platsen med FM Igor Teplyi med en poäng. 

live

Det är direktsändning och tiderna är: Rond 9 klockan 10.00 och övriga ronder klockan 14.00. Betänketiden är 40 drag på 100 minuter + 30 minuter för resten + 30 sekunder från drag 1.

Tabell och partier.
Rond I-V.
Klicka på resultatet för partiet.
Håll markören stilla över resultatet för information.


Schacknyheter från omvärlden.
Nyheter från Dagens Nyheter och SVT.



okt 20

Europacupen 2010

European Club Cup blev det inte överraskande vinst mot Dudelange från Luxemburg. Segersiffrorna skrevs till 4½-1½ efter det att FM Rauan Sagit och IM Dan Cramling tappat poäng.  I dag står det tjeckiska laget G-Team Novy Bor för motståndet. Det kan bli en svettig eftermiddag för svenskarna för motståndarna har två 2600-spelare i laget och ingen av de ordinarie har under 2500 i rating. Det är nog dags för GM Evgenij Agrest att ge sig in i leken igen.

Resultat för andra svenskar: GM Emanuel Berg, Oslo SS, vann. Norrmännen möter i dag St. Petersburg Chess Club som har GM Vassily Ivanchuk och GM Peter Svidler i laget. I damklassen stod GM Pia Cramling över och Julia Almer, Oslo SS, vann. 

live

Direktsändningen startar klockan 14.00.

1. EXPIK (Kosovo) – Team Viking ½-5½.
2. Team Viking – Oslo SS 2½-3½.
3. Dudelange (Luxemburg) – Team Viking 1½-4½



okt 20

Diagramställningen innehåller en finess som inte är så lätt att se. Den kräver kanske en djupare analys, för många av Schacksnacks läsare, innan pusselbitarna är på plats. Partiet spelades i Amsterdam 1954 mellan Bendh och Lokvenc.

Schacknyheter från omvärlden.
Nyheter från Dagens Nyheter och SVT.