KommenteraSchacksnack har inlett det nya året med en ny omröstning. Frågan gäller huruvida du föredrar Fischer Random, där pjäserna slumpas på den sista raden, eller om du föredrar europeiskt schack som det har spelats sedan 1500-talet och där det på förhand är bestämt att vit dam ska stå på ruta d1. Det förstnämnda alternativet har fördelen att kreativiteten ökar i spelöppningsfasen, medan det senare alternativet har för- eller nackdelar, beroende på hur man ser på det, i och med att man måste kunna och förstå en mängd spelöppningar och varianter. Rösta en gång på svarsalternativ 1 eller 2 i högerspalten nedan. KommenteraDen sjunde upplagan av Sinquefield Cup börjar idag och nyheten för året är att tävlingen, som för övrigt är den starkaste i U.S.A, spelas med 12 deltagare istället för 10. I första ronden har vi dessa möten: Ding Liren-Wesley So, Levon Aronian-Maxime Vachier-Lagrave, Magnus Carlsen-Anish Giri, Ian Nepomniachtchi-Wiswanathan Anand, Hikaru Nakamura-Fabiano Caruana och Sergej Karjakin-Shakhrijar Mamedjarov. Carlsen är givetvis stor favorit och vill förstås revanschera sig efter att inte ha tagit de snabbare partierna, som spelades för några dagar sedan, på blodigt allvar. Det lär han dock göra denna gång om han inte ska förlora sitt anséende som världsmästare och undvika förödmjukande skriverier i norsk massmedia som inte riktigt förstår skillnaderna på blixtschack, snabbschack och klassiskt schack. Enligt Carlsen är det nämligen den sistnämnda spelformen som är den seriösaste. Sinquefield Cup saknar dock tyvärr dragserie vilket skulle ha lyft den spelformen ett steg i rätt riktning. Chris Bird är tävlingsledare Läs de 3 kommentarernaIdag börjar Sverigemästarklassen sina tävlingar under SM i Eskilstuna. Lottningen i första ronden: GM Jonny Hector- GM Pontus Carlsson, FM Kaan Kücüksan-GM Axel Smith, IM Linus Johansson-GM Tiger Hillarp Persson, GM Pia Cramling-IM Rauan Sagit, GM Erik Blomqvist-IM Michael Wiedenkeller. SM-gruppen är både stark och öppen så vem helst kan ta hem segern. En farlig uppstickare som Kücüksan kan absolut inte räknas bort. Det var längesedan vi hade ett sådant jämnt SM och detta beror på att GM Nils Grandelius och GM Hans Tikkanen inte är med och kämpar om Sverigemästartiteln. Den förstnämnde har inte rosat SM-marknaden, som han borde, med tanke på sin super-GM-status, och Tikkanen är säkert mätt på SM-titlar och har andra prioriteringar.
Mästar-Elit: FM Harald Lögdahl-IM Dan Cramling, FM Erik Malmstig-IM Tommy Andersson, IM Bengt Lindberg-Anders Wengholm, Joakim Nyander-FM Jung Min Seo, FM Tom Rydström-GM Thomas Ernst. Mitt stalltips är att Lindberg blir en tuff nöt för de övriga deltagarna att knäcka. Läs de 8 kommentarernaEn svensk schackbok - Schackets mästare - I huvudet på Ulf Andersson - har äntligen skrivits om Ulf Anderssons makalösa bedrifter i schackvärlden. Glenn Ek på Sportförlaget i Västerås visade ett genuint intresse efter en förfrågan av författarna. Schack har de senaste årtiondena alltmer betraktats som en sport med den snabbare betänketiden så schack bör klassificeras även i det facket. Andra populära kategorier är annars spel, vetenskap eller konst. Frilansjournalisten och schackälskaren Robert Okpu har tillsammans med språkläraren och IM Thomas Engqvist arbetat med boken i ur och skur och den har sänts till tryckeriet och planeras att säljas under SM i Eskilstuna 5 juli. På Schack.se finns djupintervjuer med Okpu och Engqvist som var för sig ansvarat för biografi- respektive partidel. Det finns också en fotodel med fotografier som de flesta aldrig har sett tidigare. Boken bör alltså tilltala tre kategorier, de som gillar biografier, de som vill se Uffes angreppspartier med moderna, pedagogiska kommentarer och de som vill se de nya fotografierna. Den boken som saknats i den svenska schacklitteraturen har alltså äntligen skrivits.... Läs kommentarenEn av världens genom tiderna starkaste spelare, Ex-världsmästaren Vladimir Kramnik, 43 år, har på Tata Steel-turneringens hemsida meddelat att han avslutat sin professionella karriär. Bakgrunden är att han tycker han uppnått allt som kan uppnås som schackspelare och nu vill ägna sig åt att undervisa schack för barn. Han nämner att det han varit med om som schackspelare varit ovärderliga mänskliga erfarenheter. Vi som följt Kramniks schackkarriär och upplevt milstolpen i schackhistorien när han besegrade Kasparov år 2000, med remivapnet Berlinvarianten i Spanskt, får vara tacksamma och nöjda över alla de partierna han producerat ända fram tills nu och önska honom lycka till och all välgång med sina framtida projekt. KommenteraAlingsås Schacksällskap fyller 100 år 2019 och som ett led i firandet kommer det att arrangeras en parturnering i Alingsås 4-5 maj.
Idag - 26 januari - är det premiär för turneringshemsidan.
Jonas Dahlgren KommenteraDen 48:e upplagan av Rilton Cup har startat igång och som vanligt är det ett starkt startfält med hela 26 stormästare och 34 IM. Sammanlagt är det 161 deltagare i Rilton Cup. De övriga tävlingarna Rilton Elo och Rilton 1800 har 153 respektive 85 deltagare. Det höga deltagarantalet säger något om Rilton-tävlingarnas popularitet. Det är nog ingen nackdel att Rilton spelas i centrala Stockholm på Scandic Continental mittemot Centralstationen. Rilton-tävlingarna pågår traditionsenligt från och med idag 27 december till 5 januari med fridag på Nyårsdagen. Livesändningar kl. 15.00 (rond 5 och 9 kl. 12.00) med Fiona Steil-Antoni som värd flankerad av Harry Schüssler, Ulf Andersson och Jonathan Westerberg i nämnda ordning under separata dagar. KommenteraIdag, annandag jul, onsdag, startar VM i snabbschack och blixt i Sankt Petersburg. Tävlingen benämns King Salman World Rapid Championship. Klädkoden innebär att man inte får ha jeans, t-shirt eller sneakers. Det blir ingen julledighet för de svenska deltagarna GM Pia Cramling, som deltar i damklassen, och GM Pontus Karlsson, deltagare i öppna klassen. Den sistnämnde har tränat med GM David Howell i London och är relativt förberedd mot bland andra storfavoriten GM Magnus Carlsen. Det går att följa spelet live beledsagad av det energiska tandemparet GM Evgenij Miroshnichenko och GM Peter Leko. Den sistnämnde är mest känd för att med en hårsmån missat VM-titeln i matchen mot Vladimir Kramnik 2004. Det går att följa partierna live på Chessbomb med Stockfish som tyst kommentator för den som föredrar det.
jul 31
Ett tips till dem som inte redan känner till det: Med Chessapp kan man se direktsända partier i sin Android-mobil. Det finns säkert fler sätt, berätta gärna om ditt tips. Chessapp kallas även ”Cheta Online Chessviewer” och är gratis.
jul 31
I en intervju förklarar världsmästaren Wiswanathan Anand att han har stor respekt för Magnus Carlsen (som han snart möter i en match om VM-titeln), och ser honom som en farlig motståndare. Anand är mycket frispråkig i intervjun, och talar bland annat om svagheter i hans eget spel detta år.
jul 31
De flesta av dem som röstade i vår omröstning ”Har du provat blindschack (dvs att spela utan bräde och pjäser, man säger dragen)?” spelar ibland utan bräde. De som inte gör det kanske inte ville vara med och rösta?
Resultat:
- Ja, ibland. Det är kul. (25,0%, 35 Röster)
- Ja, det är bra träning. (19,0%, 26 Röster)
- Ja, ofta. Riktiga schackspelare behöver inte brädet. (18,0%, 25 Röster)
- Ja, jag lyckades faktiskt spela hela partiet. (16,0%, 22 Röster)
- En gång, snyft, det var för svårt. (12,0%, 17 Röster)
- Nej, hu vad hemskt det verkar. (7,0%, 10 Röster)
- Nej, men förr eller senare… (4,0%, 5 Röster)
Antal röster: 140
jul 31
Vi har en ny omröstning i högerspalten: ”Vilken svensk placerar sig bäst i Politiken Cup?”.
Alternativen är de svenskar som har minst 3,5 poäng efter 5 ronder, samt ”Någon annan”:
- Nils Grandelius
- Jonny Hector
- Philip Lindgren
- Lennart Evertsson
- Någon annan
jul 31
Av de 150 deltagarna i danska Politiken Cup är 34 svenskar. Bland dem går det bäst så här långt för Nils Grandelius, som ligger en halv poäng efter ledaren Cheparinov (läs mer hos schack.se som även visar ett snyggt vinstparti av Calle Erlandsson i en simulaton). Partierna direktsänds. Även Inte bara schack skriver mycket om turneringen.
jul 31
I Sparkassen Chess-Meeting i Dortmund delas ledningen efter fem ronder av Vladimir Kramnik och Michael Adams. Partierna direktsänds. Läs mer hos ”Inte bara schack” och Chess-news.ru.
jul 27
Denna turnering är nu avslutad. I A-gruppen fördelade sig svenskarnas poäng som följer: Daniel Semcesen lyckades bäst med 6 poäng av 9 möjliga. Ralf Åkesson och Jonathan Westerberg båda 5/9, Martin Lokander ( efter en fin spurt!) 4/9 och Sam Kassani slutligen 2.5/9.
Segrade, på delad 1-2 plats kom Liviu-Dieter Nisipeanu och Mikhailo Oleksienko med 7.5 poäng, den förstnämnde med bättre kvalitetspoäng.
jul 27
Spelarna på bilden är förstås stöttepelarna för det gotländska schacket Sten (t.v.) och Björn Andersson. Betänk att Burgsvik Alva SK kom strax efter Västerås i Elitserien !
jul 27
Som omväxling till stormästar-superstormästar- och nationsturneringar kan här rapporteras från Tenntornet Cup, en anrik turnering som spelas den sista lördagen i juli varje år på det anrika pensionatet Holmhällar på Storsudret, Gotland.
Det spelas snabbschack med 15 minuter per spelare, 7 ronder schweizer.
I år vann, ej helt oväntat hemmafavoriten Björn Andersson på maximala 7 poäng. Sedan följde:2. Tryggve Gannholm 5p 3.Roger Jakobsson 5p 4.Mattias Sollerman 5p 5.Pontus Klingenström 4p 6. Sören Gannholm 4p 7.Sten Andersson 4p 8. Gert Jakobsson 3p 9. Calle Kjellin 2p 10. Christer Svensson 2p och 11. Gulled Bashir 1 p.
Turneringen som spelats sedan 1987 har 21 gånger vunnits av Björn Andersson. Första året vann framlidne Knut Carlqvist som hade ytterligare en inteckning. I övrigt har förutom B.A följande vunnit: Peter Björntoft, Niels J Fries Nielsen och gannholmaren på mödernet Rikard Winsnes.
På Holmhällar vistades sommartid bl.a författaren och akademisekreteraren Lars Gyllensten i fyrtiotalet år och också svensk diplomatis grand old man Sverker Åström tillbringade många somrar där.
jul 26
Det börjar bli dags för ett nytt utseende för Schacksnack.se, eller tekniskt sett ett nytt tema för vårt publiceringsverktyg WordPress.
Vad tycker du borde förändras?
Några tänkbara förändringar:
- ”Blänkarna”, dvs de korta nyheterna högst upp på startsidan, presenteras på ett nytt sätt så att de syns bättre.
- Fler spalter med innehåll (nu är det en huvudspalt samt en smal spalt till höger med bland annat omröstning).
- Reklam i stil med den som finns på chess-results.com.
- Anpassning för dem som surfar hit med mobiltelefoner/smartphones.
Ge gärna förslag. Framförallt handlar det om vad som förtjänar att synas bättre, och om det finns något som kanske inte behöver lika mycket utrymme framöver. Tips om ställen som man kan få inspiration av är välkomna.
Det blir förmodligen ett tema från http://wordpress.org/themes/.
|
Senaste kommentarer