dec 10

Tyvärr fick GM Tiger Hillarp Persson inkassera sin första förlust i sista ronden i FIDE Open, som spelats parallellt med London Chess Classic och det var mot engelsmannen IM Yang-Fan Zhou (partiet finns för genomspelning). Detta gjorde att Tiger dalade rejält i prislistan och hamnade på en 21:a plats efter att i de flesta ronderna dessförinnan figurerat bland de bästa och kunnat följas i direktsändning.

Bo Eriksson gjorde en bra turnering, vilket framgår av bifogad minitabell, och spelade ihop 5½ poäng. Bäste nordbo blev Eirik Gullaksen från Norge med en 17:e plats och 6½ poäng.

Prislista – 9 ronder – 240 deltagare.
1 GM Hrant Melkumyan, (2649) 7.5
21 GM Tiger Hillarp Persson, Lunds ASK (2546) 6.0
58 Bo Eriksson, (2154) 5.5
70 Jörgen Eriksson, (2213) 5.0
163 Toni Johansson, klubb ? (2100) 2.5

 

Svenska partier rond 1-9.

Läs de 2 kommentarerna till “FIDE Open slut (partier)…”

  1. Jörgen Nilsson säger:

    Chessgames. com har resultatet Hanley-Tiger 1-0, vilket verkar vara helt upåt väggarna. Desutom en anan segrare i turneringen.
    Hoppas någon kan kolla vem som har rätt!
    /JN

    Från webmaster: Vänligast se startsidan 6 december ”Tiger vid bord 1”, där finns svar på din fråga.

  2. Jörgen Nilsson säger:

    Tack för snabbt svar. Chessgames har van Kempen högst upp.
    Många slarvfel på den sidan.
    /JN

Lämna en kommentar