jan 15

Om några timmar startar fjärde ronden i 75:e upplagan av ”Tata Steel Chess Tournament 2013″ i Wijk aan Zee. Hur det gick i rond tre går att läsa i sammanfattningen i nästa inlägg där också samtliga partier från de två högsta grupperna finns bifogade för genomspelning.

Det som i högsta grad intresserar oss i Norden är naturligtvis hur det går för GM Magnus Carlsen  i Grupp A och GM Nils Grandelius i Grupp B. I dag ställs Magnus mot GM Pentala Harikrishna som vit så det kan bli en svettig eftermiddag för indiern. Nils möter GM Robin van Kampen från Holland, som har ungefär samma rating som svensken. Det gäller att komma igen för Grandelius efter gårdagens förlust så att avståndet i tabellen inte blir för stort till de på översta halvan.

Direktsändningen, som startar klockan 13.30, går utmärkt att följa via nedanstående länkar och videolänken är intressant med kommentarer av spelarna. Betänketiden: 100 minuter för 40 drag + 50 minuter för 20 drag + 15 minuter för resten av partiet + 30 sekunders tillägg från drag 1.

live live live
Hemsida
Bomben
Video

 

Läs de 2 kommentarerna till “Go Nils Go”

  1. Sune Larsson säger:

    Japp – nu kör vi gång igen!

    Rent ruggigt dock att se alla dessa människor med kameror i högsta hugg –
    som kommer hur nära spelarna som helst och dessutom efter spelet har börjat!!

    Inte klokt – och nog kan man förstå att de spelare som inte är vid draget reser sig upp och går.

    Men vad tusan – det här är ju rent avskyvärt – och nog måste det väl finnas regler för hur det får
    fotograferas – tidpunkter, avstånd och sånt?

  2. Ola Winfridsson säger:

    Det är mycket strängt reglerat, Sune. Det är fritt fram de första tio minuterna i första ronden, i efterföljande ronder första fem. Därefter ingenting.

Lämna en kommentar