GM Hans Tikkanen, Lunds ASK, går från klarhet till klarhet i 1st Golden Sands, som spelas i Bulgarien. Efter vinsten i går mot IM Karen Grigoryan (2517) från Armenien är han med på ”prispallen” när det återstår två ronder att spela. I direktsändningen från rond 8, som startar klockan 14.00, har GM Hans Tikkanen svart mot kinesen GM Shanglei Lu (se minitabell) vid bord 2. Vinst för Hans, vilket inte bör vara omöjligt i den form han befinner sig i bäddar han för en toppplacering när slutsummering skall göras i morgon.
Hur toppen på ”prispallen” ser ut efter sju ronder och svenskarnas placeringar framgår av bifogad minitabell (svenska partier underst i inlägget). Lite märkligt är det att inte någon av: (12) GM Tigran Petrosian (2657), (19) GM Kiril Georgiev (2689), (23) GM Vladimir Akopian (2697) och (72) GM Ivan Cheparinov (2673) är med i toppen på tabellen och spelar om första priset som är 6.000 €.
Betänketiden är 90 minuter för partiet + tillägg av 30 sekunder per drag från det första.
![]() |
Hemsida |
Svenska partier rond 1-7 (rond 7 kommer senare).
11 juni 2012 klockan 07:08
Utmärkt spelat av Hans! Dagens möte med Shanglei Lu 2522 blir en rejäl utmaning!
Den unge kinesen blev både IM och GM förra året – under sitt 16:e levnadsår – och är
naturligtvis på uppåtgående. Visserligen har Hans ett gäng med elo mer än Lu – men
det är oväsentligt i sammanhanget. Remis är ett gott resultat för Hans. Må hoppas han
kommer ur öppningen med en bra ställning! Vi håller tummarna!
11 juni 2012 klockan 15:12
Oj, DET var en stormästarremi som får Radjabov att blekna. Det måste Hans varit nöjd med, sista ronden imorgon och troligen vit.
11 juni 2012 klockan 20:51
Antingen tryckte spelarna att ställningen var för tråkig eller så blev de helt matta efter 3 drag. Har aldrig gillar stormästarremier och det här är en av de kortast jag sett. Tankarna far tillbaka till den berömma incidenten i slutspelet i superettan 2009.
12 juni 2012 klockan 05:33
Hans är säkert belåten med remis i sista ronden också
Då blir det ett svenskt ”lagom” – resultat…
12 juni 2012 klockan 09:02
Jag försökte spela, men när man står sämre som vit efter 10 drag får man glatt acceptera ett remianbud (som han bara gav för att bjöd innan partiet började men jag sa att vi skulle göra lite drag och sen se). Jag hade gärna spelat igår också, men att försöka vinna som svart i avbytesfranskt mot en jämnstark spelare är mycket farligt. När han tänkt ett par minuter efter e4 e6 förstod jag vad han var påväg att göra. Nästan alla stormästare hade nog tagit en sund remi där också, gav mig dessutom chansen att besöka stranden för första gången också. Han fick sitt straff med en mycket svår lottning sista ronden.
12 juni 2012 klockan 10:40
Grattis! För det blev väl delad seger nu!
12 juni 2012 klockan 10:47
Jag säger inte att Hans gjorde fel, det krävs två för att få till något spel och remi som svart är bra och ställningen som uppkom efter drag tre är remi betonad. Minns ett parti på klubben mellan två spelare då vit spelaren gick in i den varianten för att få remi.
12 juni 2012 klockan 16:57
Shanglei Lu 2522 CHN blev ensam vinnare efter (framgångsrikt) spel på vinst i sista ronden ( som svart mot Akopian)
12 juni 2012 klockan 17:23
Sune: Om vi ska vara riktigt noga så tog 16-årige Lu sin GM-titel under sitt 17:e levnadsår. Han klarade visserligen GM-normerna under sitt 16:e år, men kom över 2500 först på FIDE-ratingen 1.7.2011 och fick titeln i oktober 2011. Lu fyller snart 17 år – den 10 juli. Efter Golden Sands bör han ligga på ca 2560.
12 juni 2012 klockan 18:30
Jupp – åldersdiskussion må icke dras i långbänk
då siffrorna strax blifva inaktuella… 😉
12 juni 2012 klockan 20:02
Det här måste vara bland de bättre svenska prestationerna i en turnering på länge. Var ju en del rätt hyggliga spelare med. Bra jobbat Hans!
12 juni 2012 klockan 20:34
Sune, fram till Akopian blundrade med De6 (tror det var ett vinstförsök) tror jag Shanglei Lu hade tagit ett remianbud, han satt vid brädet och skakade av nervositet. Man trodde nästan han skulle sätta tornet i slag på slutet så skräckslagen såg han ut. Jag förstår Akopian som försöker vinna mot en så nervös motståndare trots sämre ställning när han måste vinna för att få vettigt pris.
13 juni 2012 klockan 00:39
Helt rätt! av Hans Tikkanen att ta remier
Varför riskera prispengar genom att spela vidare i en något sämre eller stabilt likvärdig ställning mot verkligt starkt motstånd ?
För att underhålla publik , som inte förstår sig på att schackproffsen måste leva på sin schackliga förmåga
HT imponerar på mig undrar om han är , som allra bäst i den typen av tävligar . SM i fjol är ett annat exempel
Vet ej kanske fick han bara spelet att stämma lite bättre än annars
HT verkar inte vara den typen , som lätt blir nervös . Det är en viktig egenskap
Kanske vinner han SM igen i sommar
13 juni 2012 klockan 09:15
Visst. Hans visade upp ett bra exempel på praktiskt schack. Det gäller ju pengar och försörjning i första hand.
Särskilt när det inte finns fler titlar att spela om – titlar som kan ge än bättre ekonomiska förutsättningar.
Med bra särskiljning vart det väl rejäl prissumma för Hans – kanske uppåt 36.000 – har inte kollat så noga.
Härligt också få verifierat att spelet duger till återklättring uppåt 2600 i rating! 🙂
Hans: Intressant höra om den unge kinesens skakande… Det hade man inte riktigt kunna föreställa sig
efter att ha sett hans framfart till GM-titel vid unga år – och uppenbarligen bedömd som framtidslöfte i
det stora österlandet…. (?!). Mycket stod förståss på spel för honom – inte minst penningar… Man är ju
lite bortskämd med spelarpersonligheter som Fischer, Kasparov, Magnus etc – som spelar (spelade) tills
brädet i stort var tomt… Drivna också av något annat än penningfunderingar… Fast när det gäller den unge
kinesen funderade jag en del här hemma – efter det där remisanbudet till dig efter 3 drag… Inte heller det var
vad jag väntade…. och kanske ett utslag av nervositet från hans (inte din!;-) sida…?! Överraskande i vilket fall.