Det blev remi för GM Hans Tikkanen, Lunds ASK, och GM Pontus Carlsson, SK Team Viking, i femte ronden i Albena. Däremot vann FM Drazen Dragicevic och Farhad Rouhani. Den senare har börjat röra på sig, efter fyra nollor, i och med att han kunde skriva in sin första poäng i protokollet.
Även i dag ”avslöjar” Schacksnack att på måndag kommer (21) Tikkanen och (30) Carlsson plus tillresta (50) IM Erik Blomqvist, SK Rockaden Stockholm, och (104/206) 2x Vaarala Eric och Hans-Erik, Horndals SK, att börja spela i 1st Golden Sands, som är ännu starkare än Albena med 12 deltagare med 2600 eller mer i rating.
Det är spelat fem ronder och hur ställningen är på prispallen och bland svenskarna framgår av bifogad miniprislistan. Fullständigt spelschema och övrig statistik finns på Chess-Results.
Svenska partier från rond 1-4.
Mötet Tikkanen-Dragicevic spelades inte.
Senaste kommentarer