
GM Jonny Hector väntar på GM Peter Leko inför rond 2.
Om några timmar fortsätter Sigeman & Co Chess Tournament med rond tre och framåt kvällen vet vi om GM Jonny Hector och GM Nils Grandelius fortsätter att plocka poäng och inte lämnar GM Fabiano Caruana, som är i ensam ledning på två poäng, för långt före sig. I dag möter den senare 2700-kompisen Peter Leko och vinner ungraren kan fortsättningen bli väldigt intressant.
I morgon är det spelledigt på Hipp men då rekommenderas ett besök på Malmö Centralstation där GM Ulf Andersson spelar simultan mellan klockan 11.00 och 14.00. Det är värt ett besök och kanske till och med utmana Sveriges genom tiderna bäste spelare på ett parti.
Naturligtvis blir det direktsändning och den startar klockan 14.00 och betänketiden är: 40 drag på 2 timmar + 20 drag på 1 timme + 1/2 timme för resten av partiet (spelledigt är det den 12:e och sista ronden den 16:e börjar klockan 12.00).
![]() |
![]() |
| Hemsida | Bomben |
Tabell och partier från rond 1-2.
Klicka på resultatet för partiet.
Håll markören stilla över resultatet för information.





Senaste kommentarer