mar 09

Senaste nytt inför extra kongressen i Stochkholms SF daterat den 2 mars 2012: "Härmed avsäger vi oss våra befattningar inom Stockholms Schackförbund. Sven-Gunnar Samuelsson - Lars-Erik Åberg Ordförande/ledamot." Den utlysta extrakongressen 2012-03-14 kommer ändå att äga rum som planerat.












Läs de 6 kommentarerna till “Stockholms SF”

  1. Lennart Smith säger:

    Hej Schackvänner!

    Sven-Gunnar Samuelsson brukar gärna ta strid men den här insåg han att loppet var kört. Det skulle förvåna mig om vi ser Sven-Gunnar eller Lars-Erik Åberg på extrakongressen.

    MVH

    Lennart

  2. Stefan Bryntze säger:

    Då var saken avklarad för den här gången.
    Uppföljning om ett par månader.

    Ang tidigare kommentar så deltog faktiskt Sven-Gunnar på kongressen.

  3. Lennart Smith säger:

    Dagen innan sade han att han inte skulle komma men hursomhelst verkar allt vara ganska solklart så eventuella strider kkommer han nog förlora.

  4. Johan H säger:

    Nödgas motvilligt att kommentera den här cirkusen som jag inte har någon större insyn i. Dessvärre finns det inte ett utan flera frågetecken när det gäller styrelsens agerande vilket har noterats på sina håll.

    Frågan om en eventuell anmälan ser jag personligen som en ren styrelsefråga (man har styrelser av ett skäl). Det skulle kunna vara en ledningsfråga under brådskande omständigheter men det är absolut inte någon kongressfråga.

    Att det skulle finnas en diskrepans melllan de röststarka klubbarnas åsikt och åsikten hos deras representanter i styrelsen var en ny, inte extremt positiv, nyhet.

    Det ”normala”, som inte skulle skadat schacket alls vore väl följande:

    1. ”Någon” märker att icke-försumbara belopp felaktigt har attetsterats.
    2. Man försöker komma fram till en återbetalningslösning avseende de verksamhetsfrämmande posterna med de inblandade (det är alltid mer en en person inblandad). Det kan ske smidigt med till exempel löneavdrag utan att någon ens behöver lämna skeppet.
    3. Frågan är ur världen en gång för alla.

    Misslyckas 2. är det däremot styrelsens skyldighet att agera vare sig de vill eller inte.

    För övrigt noteras att på SvSFs hemsida får det som händer i Stockholm här minimal uppmärksamhet

  5. Johan H säger:

    Nästa objektiva iaktagelse.

    Om man surfar runt lite verkar det framgå att Farsta och Bollmora röstat för en anmälan.

    Däremot kan man inte med säkerhet identifiera någon nej-sägare ännu.

  6. Joakim Pihlstrand-Trulp säger:

    Sakupplysning: Ordföranden eller övriga ledamöter har varken lön eller arvode.

    Fråga: Är diskrepanser i åsikter förkastligt? Är det ens någon nyhet?

Lämna en kommentar