jan 24

Det är mycket schack för tillfället att bevaka. ”TSCT 2012″ håller på för fullt och där är det regerande Sverigemästaren GM Hans Tikkanen, Lunds ASK, som är intressant att följa för svenskarna.

I går var det öppningscermoni i Gibraltar. Det är en mycket stark turnering som pågår till den 2 februari då 10 ronder är avverkade. Inte mindre än 56 stormästare är på plats och högst rankad av dessa är 5-faldige Ryske mästaren GM Peter Svidler (2749) tätt följd av tvåfaldige Juniorvärldsmästaren GM Shakhriyar Mamedyarov (2747). 17 svenskar deltager i högsta gruppen – Master – och bland dessa finns Team Viking spelarna GM Emanuel Berg och GM Pia Cramling.

Det går utmärkt att följa turneringen på Chess-Results och där finns redan spelschemat för rond ett utlagt. För att nämna något: IM Patrik Lyrberg möter som svart sigemansbekantingen GM Alexei Shirov, GM Humpy Koneru-Johan Henriksson, GM Alexis Cabrera– Eric Vaarala och IM Marc Arnold– Jan-Olof Lind, det kan bli en svettig eftermiddag för svenskarna.

Schacksnack kommer naturligtvis att distansrapportera från turneringen och publicera partier för genomspelning. Länkarna till direktsändningen finns i nästa inlägg.

Lämna en kommentar