GM Magnus Carlsen hade redan innan sista ronden, som Schacksnack tidigare i dag informerat om, vunnit den dubbelrondiga ACCENTUS Grandmaster Tournament i Biel. Det enda partiet i rond tio som gick till avgörande var GM Alexanders Morozevich vinst mot den tappert kämpande GM Yannick Pelletier, men det räckte inte utan han blev utan någon vinst i turneringen.
Kompletterar det tidigare inlägget med den officiella prislistan (3 poäng för vinst och 1 för remi). Sist i detta inlägg finns partierna för genomspelning.
Läs mer i norska Nettavisen.
3-poängs tabellen bifogas.
1 | GM Magnus Carlsen | ![]() |
19 |
2 | GM Alexander Morozevich | ![]() |
17 |
3 | GM Maxime Vachier-Lagrave | ![]() |
12 |
4 | GM Alexei Shirov | ![]() |
12 |
5 | GM Fabiano Caruana | ![]() |
10 |
6 | GM Yannick Pelletier | ![]() |
5 |
1 poängs tabell och partier från rond I-X.
Klicka på resultatet för partiet.
Håll markören stilla över resultatet för information.
29 juli 2011 klockan 22:53
Tycker GM börjar bli ”utvattnat”…..tycker man borde kunna ha ännu en nivå typ SGM = super grand master..
pratas det nåt om detta i schackvärlden??
30 juli 2011 klockan 08:42
Så kul att Moro är tillbaka. 30 Elo plus och igen över 2700. 27 placeringar upp. Moro var en kort stund rankad etta.
Bo. Visst har du rätt. Sen är frågan om det är ett ”problem”. Den diskussionen har förts här vid minst två tillfällen. På 70talet hade de flesta europeiska länder 1 GM var. England fick sin första, Miles någon gång på 80talet(?). SuperGM användes för spelare över 2600. Nu är 45 st över 2700.