apr 11

I Dortmund 1973 spelade Sveriges genom tiderna bäste schackspelare – GM Ulf Andersson – svart mot Paoli och det kunde på den tiden nästan bara gå på ett sätt.
Samtliga 938 partislut som publicerats på Schacksnack finns i högerspalten under ”Klarar du denna?”. De kommer fram slumpvis när du trycker fram ett nytt.
Schacknyheter från omvärlden.
Nyheter från Dagens Nyheter och SVT.




11 april 2011 klockan 05:52
Enrico Paoli borde kanske ha givit upp, men såvitt jag vet kämpade han fram till svarts 40:e drag. (e3)
Att svartspelaren i partiet var Ulf Andersson, har väl de flesta förstått. De båda möttes två gånger med resultatet 2-0 i Ulfs favör. Däremot vann Paoli mot en annan Andersson, nämligen Berndt (Eksjö)
/JN
11 april 2011 klockan 14:56
Hej ! Jag är nästan säker på att det inte var mot Bernt utan Göran Andersson som Paoli vann i Eksjö.
11 april 2011 klockan 16:27
Riktigt – 1977 vann Paoli mot Göran Andersson i Eksjöturneringen