För Magnus Carlsen och Hikaru Nakamura stod mycket på spel i dagens parti. 1:a priset är på €50 000 och vid förlust för någon av dem eller remi så hade de fått se i stjärnorna efter segerchecken. Magnus vann vilket gör att han fortfarande inte är uträknad även om det blir svårt. Han har kvar att möta Howell och Kramnik som svart och Short som vit.
Den norska ”Live Top List” som uppdateras dagligen och som visar den flytande ratingen för spelare med minst 2700 i elo är Magnus på tredje plats. Före sig har han GM Levon Aronian och Anand.
GM Michael Adams | 2723 | v.s. | GM Vladimir Kramnik | 2791 | ||
GM Vis Anand | 2804 | v.s. | GM Luke McShane | 2645 | ||
GM Hikaru Nakamura | 2741 | v.s. | GM Nigel Short | 2680 | ||
GM David Howell | 2611 | v.s. | GM Magnus Carlsen | 2802 |
Betänketiden är 2 timmar för 40 drag + 1 timme för 20 drag + 15 minuter + 30 sekunder per drag + Sofia regler (remibestämmelser). Dessutom används 3-poängs tabellen. Naturligtvis är det direktsändning, på hemsidan och Chessbomben, och den startar klockan 15.00. Den tredje skärmen innehåller en direkt video från spellokalen med kommentarer.
3-poängs tabellen
GM Luke McShane | 8 |
GM Vis. Anand | 8 |
GM Vladimir Kramnik | 7 |
GM Magnus Carlsen | 6 |
GM Hikaru Nakamura | 5 |
GM Michael Adams | 5 |
GM David Howell | 2 |
GM Nigel Short | 1 |
Tabell och partier.
Rond I-IV.
Klicka på resultatet för partiet.
Håll markören stilla över resultatet för information.
Senaste kommentarer