jan 24

Världsmästaren Magnus Carlsen lyckades i den sjunde ronden med ett ”äkta hat trick” genom att vinna sitt tredje parti på raken. Carlsens offer blev ingen mindre än den exceptionellt starke stormästaren Pavel Eljanov som utvecklats mycket på sistone men ändå inte hade något att sätta emot med de vita pjäserna. Det hela började på ett tidigt stadium med att Carlsen vann löparparet. GM Fabiano Caruana besegrade Ding Liren och inför den åttonde ronden idag leder Carlsen och Caruana med 5 poäng av 7 och har en enpoängsledning före GM Wesley So, GM Ding Liren och GM Anish Giri. 6 ronder återstår och mycket kan hända som bibehåller spänningen såvida inte Carlsen fortsätter med sitt nyligen påbörjade staketbygge.

GM Jan Gustafsson och GM Daniel King går igenom Carlsen-Eljanov i nedanstående klipp. Notera särskilt hur han spelar med och aktiverar sitt löparpar.

I rond 8 har Carlsen svart mot Sergej Karjakin medan Caruana har svart mot David Navara.

GM Fabiano Caruana, USA, leder Tata Steel Masters 2016 jämsides med världsmästaren som har fått igång sitt spel. (Källa: Wikimedia 2012)

 

Lämna en kommentar