nov 03

Vi har en riktigt stark turnering att se fram emot med början i morgon kl. 13.00, svensk tid, då en minnesturnering för att hedra Tigran Petrosian, världsmästare 1963-1969, kommer att spelas i Tashir, Armenien. Åtta spelare från den yppersta världseliten deltar, dessa är: Levon Aronian, Vladimir Kramnik,  Alexander Grischuk, Boris Gelfand, Peter Leko, Ding Liren, Alexander Morozevich och Ernesto Inarkiev. Det blir intressant att se vad den unge kinesen Ding Liren kan göra i det här celebra sällskapet. Minns att Ding Liren var en av hjältarna i OS i Tromsö som grundlade Kinas seger. Det går att läsa mer om tävlingen på den ryska nyhetssidan.

Den som vill hålla sig uppdaterad går in på turneringshemsidan. På den sidan finns mycket smått och gott, bland annat en biografi över Petrosian. Håll till godo!

Det finns en video på över en timme från hela invigningen. Ni som är Petrosian-intresserade kan ta del av de fem minuter som erbjuds från ca 36 min. – 41 min. om Petrosians storhet som människa och schackspelare.

Tigran Petrosian, Beverwijk 1960 (Källa: Nationaal Archief Fotocollection ANEFO - Wikimedia)

 

Lämna en kommentar