jul 10

SM 2010 

Precis som förra året vid denna tiden befinner sig webmaster lång inne i den småländska skogen. Det mobila bredbandet har inte den kraft som behövs för att uppdatera sidan med partier, tabeller, foto m.m. Vid återkomsten till Malmö i morgon blir det som vanligt igen med rapport om vad som hänt i SM i Lund. I går avslutades en stor mängd turneringar och i stället började weekendturneringen.

Bifogar spelschemat för de sista 2 ronderna i SM-gruppen.

1. FM Anders Eriksson, Västerås SK Sverige 2311/2335 0-1 IM Hans Tikkanen, Lunds ASK Sverige 2469/2523
2. GM Stellan Brynell, Limhamns SK Sverige 2495/2567 0-1 IM Nils Grandelius, Lunds ASK Sverige 2505/2523
3. GM Emanuel Berg, Burgsviks Alva SK Sverige 2612/2680 1-0 GM Jonny Hector, Limhamns SK Sverige 2584/2646
4. GM Tiger Hillarp Persson, Lunds ASK Sverige 2538/2588 1-0 FM Peter Vas, SS Manhem Göteborg Sverige 230572385
5. iIM Daniel Semcesen, Lunds ASK Sverige 2420/2460 ½-½ Arash Abdollahzadeh Sani, SA Mark Sverige 2143/2312

 

1. Arash Abdollahzadeh Sani, SA Mark Sverige 2143/2312 0-1 FM Anders Eriksson, Västerås SK Sverige 2311/2335
2. FM Peter Vas, SS Manhem Göteborg Sverige 2305/2385 ½-½ IM Daniel Semcesen, Lunds ASK Sverige 2420/2460
3. GM Jonny Hector, Limhamns SK Sverige 2584/2646 ½-½ GM Tiger Hillarp Persson, Lunds ASK Sverige 2538/2588
4. IM Nils Grandelius, Lunds ASK Sverige 2505/2523 ½-½ GM Emanuel Berg, Burgsviks Alva SK Sverige 2612/2680
5. IM Hans Tikkanen, Lunds ASK Sverige 2469/2523 ½-½ GM Stellan Brynell, Limhamns SK Sverige 2495/2567

 

Länkar till foto tagna de första ronderna (3/7, 5/7, 5/7 och 6/7).

Klockan 14 börjar SM gruppen att spela i dag. Sista ronden i morgon startar klockan 11.00. Direktsändning från Lund blir det av 20 partier.

live

live

Parti 1-10 Parti 11-20

 
Tabell och partier rond 1-6.
Klicka på resultatet för partiet.
Håll markören stilla över resultatet för information.
SM-gruppen.


Mästarelit.

Junior-SM.

Ströpartier från torsdagens rond.

Läs de 5 kommentarerna till “SM (direktsändning/partier)…”

  1. Bo Berg säger:

    Emanuel efter redan i öppningen mot Hector.

    Svart står bättre och har inte ens offrat bonde.

    Dåligt hemarbete av Emanuel gör att Hector förmodligen vinner SM i år. Jänich spelas även på toppnivå och då går vit in i skapare varianter.

    Tråkig ”utveckling” att se Emanuels spel i en sådan här öppning där han absolut har potensialen att gå in i en skarp kamp mot Hector om han gjort hemläxan.

  2. Bo Berg säger:

    Nu avvecklar Johnny Hector ner pjäserna till en trygg remi. Det har inte varit någon kamp och Emanuel fick ännu en gång ingenting för att han var vit.

  3. Bo Berg säger:

    Jonny Hector kanske var lite för ivrig i avvecklingen, nu har Emanuel 2 fribönred på kungsflygeln.

    Jag tror att han har kommit ifrån frestelsen från den tidiga juniortiden att sätta in mesta antalet damer, utan att istället få 1 först. Svart tycks kunna plocka på damflygeln, men hur hindrar svart vit att bli först i dam?

    Nu har partiet svängt till Emanuels fördel, men vad jag kan förstå så hade Jonny sämst remi.

  4. Bo Berg säger:

    Minnena för mig till Nordstadsschacket i Göteborg. Emanuel möter Karin Björk från SS Manhem. De kämpar för att få in Dam, men i åldern 6-8 är det ofta frestande att se vem som kan få in flest damer. Vem som tog in mest kommer jag inte ihåg, men Karin Björk vann.

    Jag tror att Emanuel lärt sig sedan dess.

  5. Sune Larsson säger:

    Hej Bosse!

    Ja, Emanuel har säkert lärt sig en del sedan Nordstadsschacket!

    Stort grattis till E för dagens kämpaparti mot Hector!

    Grattis till dig också för skönhetspriset – äpplet
    faller inte långt från päronträdet… 😉

    mvh
    sune

Lämna en kommentar