Håll till godo med följande blixtparti som spelades mellan Sergej Karjakin och Magnus Carlsen under VM i blixt 2012. Du kan klicka på denna länk
Schacksnack har en ny omröstning längst upp i högerspalten. Frågan gäller huvuvida Gideon Ståhlberg, Ulf Andersson eller Nils Grandelius är att betraktas som Sveriges genom tiderna starkaste schackspelare. Det finns ju lite olika måttstockar att beräkna detta genom till exempel ratingprestationer, hårt motstånd över tid eller hur vederbörande har bidraget till schackets utveckling. Beroende på perspektiv och hur insatt man är i denna komplexa fråga kan svaren skifta. Vad säger Schacksnacks läsare?
Sverigemästarklassen och övriga grupper arrangeras i Uppsala 27 juni - 6 juli. Tio spelare kämpar om Sverigemästartiteln och dessa är i ratingordning: GM Platon Galperin, IM Isak Storme, IM Jung Min Seo, GM Erik Blomqvist, IM Martin Lokander, GM Tiger Hillarp Persson., IM Milton Pantzar, IM Hampus Sörensen GM Jonny Hector och IM Axel Falkevall. SM-gruppen är i år stark och öppen så nästan vem helst kan ta hem segern men det skulle inte vara osannolikt om GM Jonny Hector avgår med segern. I SM-sammanhang brukar gedigen erfarenhet väga mycket tyngre än tillfälliga ratingtoppar. Mästar-Elit: IM Michael Wiedenkeller, IM Ludvig Carlsson, IM William Olsson, FM Eric Thörn, IM Tommy Andersson, IM Bengt Lindberg, FM Joar Östlund, FM Alexander Ström-Engdahl, Andreas Landgren och Harald Ljung. Mitt stalltips är att FM Joar Östlund som är en starkt utvecklande spelare kommer att avancera till Sverigemästarklassen.
Hejsan Schackvänner!
Höstsäsongen startar i september och vi är då inne på sjunde säsongen med en schackkurs på Youtube. Kursen kommer att handla om hur man kan vinna partier med hjälp av att studera utmanaren till Magnus Carlsen, den indiske stormästaren Viswanathan Anand som anses ha den snabbaste hjärnan i världen. Den planeras att starta i början av oktober och avslutas i mitten av december. VM-matchen planeras att gå 7-28 november och givetvis kommer denna högintressanta match att bevakas under kursens gång. Anands spelstil och bidrag till schackutvecklingen kommer att gås igenom pedagogiskt och strukturerat och belysas med hans viktigaste partier. Grundböckerna kommer att vara Chess Secrets: Heroes of Classical Chess: Learn from Carlsen, Anand, Fischer, Smyslov and Rubinstein av IM Craig Pritchett och Anand: Move by Move av GM Zenon Franco som beräknas vara ute i handeln september 2014. Det finns även en DVD – My Career Vol. 1-2 – utgiven på Chessbase som kan vara intressant att använda där Anand berättar om sin karriär från ung junior fram tills han blev världsmästare i Mexico 2007.
10 klipp på i snitt 25 minuter vardera kommer att skickas ut ca en gång i veckan, vanligtvis under en helg. Det som krävs är att deltagaren har ett konto registrerat på Youtube för att få tillgång till de privata klippen som kontinuerligt skickas till den registrerade mejladressen under våren.
Det kostar endast 400 kr att vara med och då ingår dessutom möjligheten att komma med återkoppling till mig via mejl och på det sättet få inflytande på kursen. Är det några oklarheter med något modellparti alternativt något tekniskt problem med Youtube kan ni också höra av er.
Målsättningen med kursen är ni ska bli bättre schackspelare och därför kommer jag ibland att be er trycka på pausknappen när ni tittar på klippet. När jag går igenom ett modellparti ställer jag alltid frågor för att enligt beprövad pedagogik aktivera er. Det anses inte vara bra att passivt sitta och lyssna på en föredragshållare utan det är viktigt att man själv får tillfälle att tänka, räkna och bedöma olika ställningar som uppstår under partiets genomgång.
Metoden att höja er spelstyrka bygger alltså på att ni själva är aktiva. Min rekommendation är att ni lägger ner åtminstone en timme per klipp. Ni kan repetera klippet några veckor senare för att se hur mycket ni kommer ihåg av det ni har lärt er. Det ni kommer ihåg är det som ni kan tillämpa när ni spelar i turneringar och på det sättet kan ni höja er rating sakta men säkert. Det kan gälla vissa strategiska knep eller förhållningssätt till typiska ställningar, allt beroende på hur mycket förkunskaper ni redan har. Knepet är alltså att titta flera gånger så att man får in idéerna i kroppen. Det är det som är det viktiga snarare än att försöka lära sig partier utantill utan någon förståelse.
Kursen vänder sig till alla seriöst intresserade schackspelare. Ni som har lust att ägna schacket en timme i veckan med denna undervisningsmetod som bygger på aktivering är välkomna att betala in kursavgiften senast 1 oktober. Begränsat deltagarantal är max 50. Schackklubbar med minst fyra deltagare får kursavgiften betald enligt ett särskilt rabattsystem. Principen är att fyra deltagare från samma klubb betalar 1200 kr istället för 1600 kr Om det är sex deltagare kostar det 1700 kr istället för 2400 kr. Ju fler deltagare från samma klubb ju mer rabatt.
Ni måste anmäla er till thomasengqvist@hotmail.com om ni vill vara med så meddelar jag samtidigt kontonumret.
Välkomna!
Schackhälsningar IM Thomas Engqvist
P.S. Det går att beställa mina tidigare kurser enligt samma premisser som ovan med den skillnaden att alla klippen skickas ut på en gång. Mina tidigare kurser har varit följande:
Kurs 1: Blandade teman.
Kurs 2: Mod i schack
Kurs 3: Capablanca
Kurs 4: Fischer
Kurs 5: Carlsen
Kurs 6: Schackpsykologi
Engqvist: internationell mästare och schacktränare
Thomas Engqvist är Internationell Mästare och spelar för stockholmsklubben SK Rockaden. Han är utbildad folkhögskolelärare och erfaren schackpedagog.
Hans schackfilosofi bygger på att lägga tyngdpunkten på klassiska partier varvat med strategiska idéer. Den mesta tiden ägnar han åt mittspelet, men även öppningar och slutspel behandlas. Han har inspirerats av den kände pedagogen Eugene Znosko-Borovsky som menade på att förståelse är viktigare än att lära sig utantill.
Även den kinesiska schackskolans idéer som bygger på att man går igenom sina partier med en erfaren spelare är en grundstomme i det pedagogiska upplägget.
Hans mest meriterade elever har varit Stefan Winge som blev tvåa 2012 i VM i korrespondensschack och Zhu Yi som 2012 kom tvåa i VM under 12 år.
Världstvåan Aronian lyckades vända en ställning i underläge mot Topalov sedan denne gjort ett grovt feldrag. Det verkar som att Topalov inte är i någon form inför den andra Sinquefield Cup 2014. Nakamura som aldrig tidigare besegrat Carlsen spelade denna gång remi med de vita pjäserna. En spelare som är i storform är Caruana som har börjat tävlingen med att spika staket. Nu besegrade han Vachier-Lagrave tämligen enkelt med de vita pjäserna.
Caruana,Fabiano (2800) – Vachier-Lagrave,Maxime (2767) [B12]
Sinquefield Cup (2), 28.08.2014
1.e4 c6 2.d4 d5 3.e5 Bf5 4.Nf3 e6 5.Be2 Shorts uppställning i framskjutningsvarianten i Caro-Kann. 5…c5 6.Be3 Qb6 En solid fortsättning var 6…Nd7 7.Nc3 Nc6 7…Qxb2 direkt hade besvarats med 8.Nb5 med ett obekvämt gaffelhot på c7. 8.0-0 Qxb2 Rätt läge att slå testamentesbonden. 9.Qe1 9.Nb5 i det här läget hade förmodligen besvarats med ett torndrag. Detta gick inte i den föregående varianten. 9…cxd4 10.Bxd4! Detta ser onaturligt ut men orsaken är att 10.Nxd4 Bb4 11.Ndb5 Bxc3 12.Nxc3 d4 bara hade gynnat svart. 10…Nxd4 11.Nxd4 Bb4 12.Ndb5 Ba5 13.Rb1 Qxc2 14.Rc1 Qb2 15.g4!? Caruana spelar på vinst! En lugnare fortsättning var 15.Na4 Bxe1 16.Nxb2 Ba5 17.Nd6+ Ke7 18.Rc5 Bb6 19.Nxf5+ exf5 20.Rxd5 med jämnt spel. 15…Bg6 16.f4 Be4 17.Rf2
17…Nh6? 17…Kf8 eller 17…Qb4 var de kritiska fortsättningarna. 18.Bd3 Qb4 18…Bb6 19.Nxe4 Nxg4 (eller 19…dxe4 20.Rcc2 Qxc2 21.Bxc2 Nxg4 22.Nd6+ Kf8 23.Nxe4) 20.Rcc2 Qxc2 21.Bxc2 dxe4 22.Nd6+ Kf8 23.Nxe4 med fördel för vit. 19.Rb1 Qc5 20.Nxe4 dxe4? 20…Bxe1 21.Nxc5 Bxf2+ 22.Kxf2 hade också lett till klar fördel för vit men var betydligt segare än textdraget. 21.Qxa5 Nu är partiet över då svart inte kan slå på d3 på grund av avdragaren på d6 eller c7. 21…0-0 22.Be2 e3 23.Rff1 Rfc8 24.Qe1 Qd5 25.Rb2 f6 26.Qg3 fxe5 27.fxe5 Rf8 28.Rxf8+ Rxf8 29.Qxe3 Nf7 30.Nc3 1-0
Sanningens ögonblick är ikväll i rond 3 då vi har följande möten:
Magnus Carlsen – Fabiano Caruana
Maxime Vachier-Lagrave – Levon Aronian
Veselin Topalov – Hikaru Nakamura
Carlsen är piskad att besegra Caruana med de vita pjäserna om han ska ha någon chans att kämpa om förstapriset. De andra drabbningarna går inte av för hackor heller. Topalov har de vita pjäserna mot Nakamura och Vachier-Lagrave har de vita pjäserna mot Aronian. Det känns som att denna rond är lite avgörande för turneringens utgång.
Partierna kan ses live kl. 21.00 svensk tid på denna länk.
En annan livelänk är denna länk som också visar spelarna live.
Det kan vara bra att ha tillgång till olika live-länkar då det ibland är olika realtid.
Mer information finns på turneringshemsidan.






Senaste kommentarer