Korta nyheter
Senaste nyheterna Senaste schacknyheterna
Det kommer att bli direktsändning och bild och ljud kommer att att streamas ut från slutspelet i Elitserien och Superettan som spelas i Täby. Det kommer att bli en hel match plus två bräden från en annan match. Rond 9 startar i morgon (fredag) klockan 18.00. Schacksnack återkommer i morgon med mer detaljer.
Deltagarna till "Talang 2010" har namngetts. Daniel Semcesen, Lunds ASK, Stefan Bryntze, SK Rockaden Stockholm, Anders Pettersson, SS Gandvik, Erik Vaarala, Horndals SK, Martin Lokander, Järfälla SK och från Team Viking Rauan Sagit, Bo Lindberg, Inna Agrest, Peter Bergström, Jakob Aperia. Huvudlärare är GM Evgenij Agrest. De två första av 24 föreläsningar på vardera 3-timmar genomförs den 27-28 mars i Sollentuna.
Från och med halvårsskiftet träder FIDE:s regler om doping i kraft. De är i samklang med World Anti-Doping Agencys (WADA) mycket utförliga bestämmelser. För de som närmare vill läsa genom texten bifogas FIDE Anti-Doping Regulations in PDF format.
"Vill du bli en av fem som utmanar dessa tre om Stockholmsmästartiteln 2010?" På detta sätt inleder en av Schacksnacks flittigaste annonsörer sin inbjudan till Stockholmsmästerskapet 2010. Den fullständiga inbjudan finns som vanligt under den klickbara annonsen i högerspelten.
På EM:s hemsida går det att läsa en nyhet om VM-utmanaren Veselin Topalovs manger : "Mr. Silvio Danailov, vice-president of the Bulgarian Chess Federation will host a reception for delegates and guests of the ECU General Assembly on Saturday, 13th March at 9PM, in Opatija at the hotel Millenium. At the reception Mr. Danailov will announce his candidacy for the President of the European Chess Union at the upcoming elections and will present the basic guidelines of his programme."
På lördag klockan 14.30, i Nice, strartar spelet i "19th Amber Blindfold and Rapid Tournament" med några av världens starkaste spelare bland deltagarna, för att göra upp om prispotten på € 216 000.. För att nämna några bland de tolv inbjudna: Magnus Carlsen, Vladimir Kramnik, Levon Aronian, Peter Svidler och Vassily Ivanchuk. De som saknas är Världsmästaren Vis. Anand och Veselin Topalov men de är ursäktade för de har säkert nog med förberedelserna inför VM-matchen som startar snart.
Läs allt som är värt att veta om Flick-SM, som har spelats under helgen, på Ronnys blogg.
31/7. Rödeby Open startade i går med 85 deltagare. Högst rankad är fjolårsvinnaren GM Stellan Brynell. Det har spelats två ronder och resultaten finns här.

Segrarna WGM Ludmila Saunina och GM Vitaly Tseshkovsky (RUS)
European Senior Chess Championship 2009 har pågått i Slovenien. Turneringen startade den 18 juli och den avslutades i går.
Det kom 64 deltagare och en av dessa var Leif Svensson från SA Mark. Det gick utmärkt för Leif som placerade sig på en trettonde plats vilket var betydligt över hans ranking när turneringen startade. Han var en av två utan titel bland de 16 främsta. Den andre var Vojko Srebrnic (2212) från Slovenien på en sjunde plats. I damturneringen kom endast nio deltagare och samtliga var från Ryssland.
| 1 | GM Vitaly Tseshkovsky | 2573 | 7,0 | |
| 2 | GM Algimantas Butnorius | 2443 | 6,5 | |
| 3 | IM Anatoly Shvedchikov | 2396 | 6,5 | |
| 13 | Leif Svensson, SA Mark | 2165 | 5,5 |
Bifogar Leifs partier från rond 2-9 för genomspelning.

GM Lars Karlsson
GM Lars Karlsson, SK Rockaden Stockholm, kunde kröna sin strålande start i Vila de Sitges då han vann de första sju partierna med att avstannande passera mållinjen genom att spela remi i sista ronden mot GM Jose Gonzales Garcia från Mexico. Av tabellen framgår det att Lars distanserade flera högrankade stormästare.
Lars partier från rond 3-9 för genomspelning.
Från rond åtta som spelas i dag blir det endast ett parti i direktsändning men det är två svenskar inblandade nämnligen de två Internationella mästarna Nils Grandelius och Erik Blomqvist. Klockan 15.00 börjar det! Utanför direktsändningen möts GM Ralf Åkesson och IM Axel Smith.
Prispallen har fått ett normalt utseende. Stormästarna har tagit över: 1. GM Anton Korobov, UKR(2623), 6.0 poäng. 2. GM Dmitry Maximov, UKR (2485), 6.0 poäng och 3. GM Viacheslav Zakhartsov, RUS (2541), 6.0 poäng. Efter dessa har följer ytterligare två GM på samma poäng. Här kommer svenskarnas placeringar och resultat.
Några partier saknas från de första fem ronderna.

I dag är partislutet av en äldre årgång. Partiet spelades redan 1957 i Gotha och herrarna som gjorde upp om poängen var Vasiukov och Fuchs.

Segraren i Biel 2009 GM Maxime Vachier-Lagrave Frankrike
Det blev tre remier i sista ronden i Biel International Chess Festival (Grandmaster Tournament). Detta fick till följd att GM Maxime Vachier-Lagrave från Frankrike avgick med segern.
| GM Aleander Morozevich | 2751 | ½-½ | GM Fabiano Caruana | 2670 | ||
| GM Boris Gelfand | 2755 | ½-½ | GM Vassily Ivanchuk | 2703 | ||
| GM Evgeny Alekseev | 2755 | ½-½ | GM Maxime Vachier-Lagrave | 2703 |
Klicka på resultatet i tabellen för partiet.

30/7. Det blev sju vinster i rad för GM Lars Karlsson i Spanien. Sedan tog det slut mot GM Viktor Moskalenko, UKR (2558). Sista ronden i Vila de Sitges spelas i dag och då möter Lars, som vit och ledare med en halv poäng, mexikanaren GM Jose Gonzales (2509). Notera att direktsändningen börjar klockan 16.00.

Harutjunyan – Khakimov heter spelarna och de mötte varandra i Ukraina i 10th Rector Cup för snart två år sedan. Vits vinstdrag går att kategorisera som ett stilla drag. Eller hur?
Schacksnack återkommer i morgon med partier från Pardubice Open 2009 rond fem. Orsaken till att de uteblir i dag är att arrangören ännu inte publicerat dem vid ”pressläggning” av detta inlägg.
Precis som i dag blir det tre svenskar i direktsändning i morgondagens rond (7): Hans Tikkanen, IM Nils Grandelius och IM Axel Smith.
Prispallen för tillfället har följande utseende: 1. GM Viktor Laznicka, CZE (2617), 5½ poäng. 2. GM Dmitry Maximov, UKR (2485), 5½ poäng och 3. FM Gudmundur Kjartansson, ISL (2356), 5.0 poäng. Här kommer svenskarnas placeringar och resultat.
Några partier saknas från de första fyra ronderna.
Hans Tikkanens parti från rond fem finns med

GM Alexander Morozevich – GM Vassily Ivanchuk
Nu är högsta gruppen på upploppet i Biel. En rond återstår att spela och spelschemat för denna följer.
| GM Aleander Morozevich | 2751 | - | GM Fabiano Caruana | 2670 | ||
| GM Boris Gelfand | 2755 | - | GM Vassily Ivanchuk | 2703 | ||
| GM Evgeny Alekseev | 2755 | - | GM Maxime Vachier-Lagrave | 2703 |
Dagens rond kunde bland annat uppvisa mötet mellan giganterna GM Vassily Ivanchuk mot Alexander Morozevich. Morozevich var tvungen att vinna för att inte bli avhängd från toppstriden. Det gjorde han så nu är det en öppen fråga vem som skall avgå med segern.
Det var nog inte många som tippat att GM Maxime Vachier-Lagrave skulle leda turneringen en rond före slutet. Inte nog med detta, eftersom Ivanchuk förlorade i dag, är han den ende i fältet som är obesegrad.
Partiet mellan GM Fabiano Caruana mot GM Evgeny Alekseev blev en segdragen historia. Efter 73 drag blev den unge italienaren och den högst rankade spelaren i Ryssland överens om remi.
Klicka på resultatet i tabellen för partiet.

29/7. GM Emanuel Berg, Sollentuna SK, är naturligtvis högst rankad av svenskarna som är anmälda till Arctic Chess Challenge som spelas i Tromsö mellan den 1-9 augusti. Övriga svenskar är Kaj Engström och Peter Vas, SS Manhem. Tobias Pettersson och vice ordföranden i Sveriges SF Erik Degerstedt, SS Luleå. Det är 133 anmälda och högst rankad av dessa är polacken GM Socko Bartosz (2656).

GM Lars Karlsson
GM Lars Karlsson, SK Rockaden Stockholm, fortsätter att vinna i Vila de Sitges. I går tog han sin sjunde i rad. Den som blev förvånansvärt lätt avfärdad, redan efter 24 drag, var stormästaren Prassad Arun från Indien med 2556 i rating. Detta kan man beteckna som en styrkedemonstration av Lars inför de avslutande två ronderna. I rond åtta som spelas i dag möter ”spanjoren” Lars GM Viktor Moskalenko, UKR (2558), och det gör han i kraft av att leda med 1½ poäng före inte mindre än elva förföljare.
Klockan 16.30 börjar direktsändningen. Schacksnack bifogar Lars partier från rond 3-7 för genomspelning.

European Senior Chess Championship 2009 har pågått i Slovenien sedan 18 juli och turneringen avslutas på fredag.
Det kom 64 deltagare och en av dessa är Leif Svensson från SA Mark. Schacksnack har följt hans framfart under ”Senaste nytt” överst på sidan men det är dags att flytta ner honom till startsidan när det drar i hopa sig till slutstriden om placeringarna. Efter sju ronder av nio har Leif 4.0 poäng vilket räcker till en 19 plats. Leder gör stormästaren Vitaly Tseshkovsky (2573) från Ryssland med två poäng mer.
I dag möter Leif som svart FM Boris Gruzmann (2236) från Ryssland. Bifogar Leifs partier från rond 2-7 för genomspelning.

Skulle det vara nödvändigt att sätta ytterligare en rubrik skulle kanske ”den nakna kungen” passa bra. Partiet spelades i Sovjetunionen 1966 och det var Agadzanjan och Fajbisovic som satt bakom de vita och svarta pjäserna.
I Grand Master Open spelades i dag femte ronden och bäst av svenskarna är IM Hans Tikkanen (bilden) som besegrade stormästaren Vlastimil Babula, CZE (2566). Partiet finns för genomspelning under tabellen.
Precis som i dag blir det tre svenskar i direktsändning i morgondagens rond (6): Hans Tikkanen, IM Nils Grandelius och IM Axel Smith. De möter GM Dmitry Maximov, UKR (2485), IM Niclas Huschenbeth, GER (2416), och IM Marian Jurcik, SVK (2479).
Under tabellen finns partier för genomspelning.
Några partier saknas från de första fyra ronderna.
Hans Tikkanens parti från rond fem finns med

GM Lars Karlsson tog sin sjunde vinst i rad i Spanien. Motståndare var GM Prasad Arun, IND (2556). Mer om detta i morgon på startsidan. Partiet finns för genomspelning.

Det är färdigspelai i Kreta. Det blev jämnt mella svenskarna FM Erik Hedman, Anders Livner och Mikael Arnelind, SK Rockaden Stockholm. De tog 5½ poäng på nio ronder.
Prispallen: 1. GM Evgeniy Najer, RUS (2663), 7½ poäng. 2. GM Robert Fontaine, FRA (2540), 7½ poäng. 3. GM Andrey Rychagov, RUS (2534), 7.0 poäng.
Svenskarna: 53. FM Erik Hedman, 5,5 poäng. 55. Anders Livner, 5½ poäng. 65. Mikael Arnelind, 5½ poäng.

Det har varit mest ner sedan årsskiftet men nu verkar han vara i form igen GM Vassily Ivanchuk. Han delar ledningen med GM Maxime Vachier-Lagrave i högsta gruppen i Biel International Chess Festival. Båda är fortfarande obesegrade men det kan snabbt bli förändring både vad gäller detta och vem som leder efter morgondagens rond. Ivanchuk möter GM Alexander Morozevich och Vachiver-Lagrave möter GM Boris Gelfand. Det blir dramatiskt innan segraren koras.
Klicka på resultatet i tabellen för partiet.

Det är ett par dagar sedan Politiken Cup avslutades. Schacksnack kan trots detta rekommendera ett besök på turneringens hemsida för att ta del av några video som spelades in under blixtturneringen och där sverigeettan GM Emanuel Berg finns med på samtliga sex.












Senaste kommentarer